Antakya'da 13 direnişçi tutuklandı

25 Temmuz 2013 Perşembe 18:33:26

Antakya'da Gezi Parkı eylemleri nedeniyle 22 Temmuz'da gözaltına alınan 17 kişi tutuklama istemiyle öbetçi mahkemeye sevk edildi. Başbakan Erdoğan'ı taşıyan makam aracının Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne girdiği sırada 4 kişi Başbakan'a hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alındı. Mahallelerde ise forumlar sürüyor.


Antakyada 13 direnişçi tutuklandı

Adana sabah Adliye önünde buluşacak...
Adana'da önceki gün yapılan operasyonlarla gözaltına alınan Gezi direnişçileri yarın sabah Adliye'ye çıkartılacak. Adana Emek ve demokrasi güçleri 26 Temmuz Cuma günü saat:09.30’da Adana adliyesi arka girişinde toplanmaya çağırdı. işte o çağrı;

"Kamuoyuna çağrımızdır!
Arkadaşlarımızı almaya gidiyoruz;
 Selam olsun zalimin zulmüne direnenlere, geleceğine sahip çıkan, yarını bugünden kuranlara, Çukurova’nın gururu olanlara!
 Gezi direnişi ile büyüyen muhalefet dalgasını sindiremeyen AKP iktidarı cadı avına devam ederek Salı sabahı 05.00’da evlere baskınlar düzenleyip arkadaşlarımızı gözaltına almıştı. Hala gözaltında bulunan arkadaşlarımız (ÖDP Çukurova ilçe başkanı Utku İpek, ÖDP Sarıçam ilçe yöneticisi Tayfur Kabacık, DHF üyesi Diren Taşkıran, Halkevleri üyesi Mert Kaya, SDP üyesi Ahmet Cem Demir, Kaldıraç dergisi okuru Ali Şahin Çayır, SYKP üyesi Mehmet Ayan ve Ozan Çakır) yarın mahkemeye çıkarılacaklar.
AKP’nin baskı ve sindirme politikasının bu memleketin aydınlık yüzlerini, devrimcilerini yıldıramayacağını ortaya koymak için tüm halkımızı 26 Temmuz Cuma günü saat:09.30’da Adana adliyesi arka girişinde toplanılarak basın açıklamasında olmaya çağırıyoruz. "


saat:22.50
İki gecedir polis saldırısına uğrayan Yenimahalle halkı akşam Yunus Emre Parkı etrafında toplanarak Ragıp Tüzün Parkına yürüdü. Burada forum yapılıyor. Forumda halk, öncelikli olarak Teleferik yapılacağı bahanesiyle kesilen ağaçlara sahip çıkmak gerektiğini, Teleferik projesinin ulaşım sorununu çözmeyeceğini, toplu taşımanın, otobüs ve dolmuş seferlerinin düzenlenmesinin asıl sorun olduğunu vurguluyor. Ayrıca Melik Gökçek'in Yenimahalle halkı ile Şentepe halkını karşı karşıya getirmeye çalıştığı dile getirildi.

Batıkent Uğur Mumcu Mahalle Meclisi de bu akşam haftalık meclis toplantısını yaptı. Toplantı öncelikle Avukat Deniz Özbilgin'in haklarımız konulu sunumu ile başladı. Sunum sonrasında mahalle meclisine dair bilgilendirme ve tartışmalar yürütüldü. Yarın saat:18.00'de Güvenpark'da yapılacak Ethem'in 40. günü anmasına çağrı yapıldı.

Eskişehir Yenikent forumunda ise gündem mahallenin sorunları idi.

saat:22.30
Antakya’da 22 Temmuz sabahı gözaltına alınan ve bugün Adana adliyesine sevk edilen 17 kişiden 13′ü tutuklandı.

Tutuklanan 13 kişinin isimleri şöyle; “ESP üyeleri Ozan Uğur Taş ve Yasin Yiğitdöl, TÖPG üyeleri Mithatcan Türekten, Sevinç Dok, Mahmut Durkal ve Devran Çağlar, Halkevleri üyesi Cihan Çelik, Mücadele Birliği Platformu’ndan Özgür Aslanyürek, Kaldıraç’tan Mustafa Kemal Ersöz, Namık Kemal Ersöz, Sinem Badem ve Ali Şahin Kayırcı, SODAP’dan Hakan Güngör.”

saat:20.30

Adana Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı ile Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları iddiasıyla 22 Temmuz'da Hatay'da birçok eve ve Sevgi Parkı'na yapılan polis operasyonlarında 3'ü çocuk olmak üzere 32 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan 3'ü çocuk toplam 15 kişi, Hatay Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadelerinin ardından bir gün sonra savcılık talimatı ile serbest bırakıldı. Emniyet işlemlerinin ardından 17 kişi ise sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

Savcılık ifadeleri alınan 17 kişi "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt adına eylem yapmak" iddiasıyla tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Şuanda mahkemede ifadeler sürüyor.

saat:18.00
Başbakan'ın aracının geçişi sırasında 4 gözaltı
Başbakan Erdoğan'ı taşıyan makam aracının Beşiktaş'ta bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne girdiği sırada ışıklarda bekleyen yurttaşlar arasından 1 kişi Başbakan'ın korumaları tarafından Başbakan'a hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alındı. Korumaların genci gözaltına aldığı sırada 3 kişi daha polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanların CHP Gençlik Kolları üyesi olduğu belirtilirken, gözaltına alınanların isimleri ise şunlar; Koray Çalışkan, Deniz Tosyalı, Adem Malak, Burcu Kara.

Gözaltındaki 4 kişinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi.


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome