Direnen ODTÜ öğrencilerine destek açıklamaları...

19 Aralık 2012 Çarşamba 14:00:25

Gençlik Muhalefeti, Eğitim Sen, ÖDP, TKP, Halkevleri ile Kıbrıs'tan Baraka Kültür Merkezi konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda direnişi selamlarken AKP'nin baskı ve sindirme politikalarını protesto ettiler.


Direnen ODTÜ öğrencilerine destek açıklamaları...

Tayyip Erdoğan'ın ODTÜ'ye gelişini protesto etmek isteyen binden fazla öğrenciye polis, 105 koruma aracı, 20 zırhlı araç, 8 TOMA ve 3600 kişilik ordusuyla saldırdı. Tayyip Erdoğan'ı 'koruma görevi' yanı sıra ODTÜ'yü terbiye etme, işgal etme hisleriyle azgınca saldıran polis, onlarca öğrenciyi yaralarken, ODTÜ'yü talan etti. Yaralı öğrencilerden Barış Barışık'ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor.

ODTÜ'lülerin, AKP faşizmine ve gericiliğine karşı dün gün boyu süren direnişine ise geniş kesimlerden destek gelmeye devam ederken, yandaş medya ise tarihsel ODTÜ düşmanlığını sürdürüyor. 12 Mart ve 12 Eylül faşizminin ilk icraatı ODTÜ'yü kuşatmak olmuş, cuntaya karşı direnen binlerce ODTÜ'lü işkencelerden geçirilmiş, katledilmişti. Yandaş medya ise bilindik teranesi anlatmaya devam ediyor. ODTÜ'de darbe provası!


Üniversitelerin gerçek sahipleri de ODTÜ direnişi ile ilgili sözünü söylüyor. ODTÜ Gençlik Muhalefeti, dünkü gelişmelerle ilgili bir açıklama yaptı

"İşbirlikçi Tayyip Erdoğan ODTÜ'den Defol!

"Yine kitapları, türküleri, bayraklarıyla geldiler,
dalga dalga aydınlık oldular,
yürüdüler karanlığın üstüne.
Meydanları zaptettiler yine."


Devrimci duruşuyla ODTÜ, emperyalizmin işbirlikçisi gerici ve faşist iktidarların her dönem odağında olmuştur. Bugün uydu fırlatma bahanesiyle okulumuza gelen, aslında misyonu gereği ABD'nin uydusu konumunda olan Tayyip Erdoğan'ı ODTÜ'de istemediğimizi -bir kez daha- gösterdik. Savaş çığırtkanı, bilim düşmanı ve işbirlikçi Tayyip Erdoğan; ODTÜ'ye elini kolunu sallayarak giremeyeceğini bir kez daha anladı.

Erdoğan bugün okulumuza yalnız gelmedi: 105 koruma, 20 zırhlı araç, 8 toma, 3.600 polisi da yanında getirdi. Onlarca kişinin yaralanmasına, ormanlarına yanmasına sebep oldu. Öğrenciler göz altına alındı.

Tüm bunlar; Ulaş Bardakçı, Taylan Özgür, Ertuğrul Karakaya, Behçet Dinlerer gibi nice devrimcileri yetiştiren ODTÜ'nün direniş geleneğine engel olamayacaktır. Geçmişte olduğu gibi bugün de ODTÜ öğrencileri, faşizmin karşısına dikilecektir.

ODTÜ Gençlik Muhalefeti olarak, emperyalizmin taşeronu işbirlikçi Tayyip Erdoğan'ın ODTÜ'ye elini kolunu sallayarak giremeyeceğini anlamış olmasını umuyoruz. İşbirlikçilere rahat vermeyeceğiz. Onlar her adımlarında, geçmişte olduğu gibi bugün de karşılarında Devrimci Gençleri bulacaklar."


Eğitim Sen: ODTÜ'de Geleceğine Sahip Çıkan Gençler Bu Ülkenin Yüz Akıdırlar!

"Orta Doğu Teknik Üniversitesi`ni yangın yerine çeviren olaylar ne bir nükleer saldırıdan ne de bir doğal afetten kaynaklanmıştır. Bu ülkenin Başbakan`ı yanında binlerce çevik kuvvet polisi, onlarca TOMA ile üniversiteye adeta çıkartma yapmıştır. Bu gelişi protesto eden her öğrenci, gaz bombaları, tazyikli su, ses bombaları ve plastik mermilerle hedef alınarak ortadan kaldırılmak istenmiş, ODTÜ`de adeta bir öğrenci kırımı yaşanmıştır. Yaşanan saldırı sonucunda yüzlerce öğrenci yaralanmış, bir öğrenci, başına isabet eden plastik mermi nedeniyle beyin kanaması geçirmiştir.

ODTÜ`de dün polisin öğrencilerin üzerine en azgın yöntemlerle saldırdığı bir savaş yaşanmıştır. ODTÜ`de açılan savaş, bilimsel, demokratik ve kamusal üniversiteye karşıdır. Üniversitenin temelini dinamitleyecek düzenlemeleri hayata geçirecek olan AKP hükümeti bu savaşta zor kullanmaktan asla çekinmeyeceğini bir kez daha ortaya koymuştur. AKP,  Ortadoğu`da girişmeye pek hevesli olduğu bir savaşın provasını adeta dün Orta Doğu Teknik Üniversitesi`nde gerçekleştirmiştir. Biliyoruz ki bu iktidar, Ortadoğu`da tetikçiliğini yaptığı silahları kendi ülkesindeki emekçi sınıflara doğrultmakta bir an olsun duraksamayacağı bir hırsla ülkeyi dönüştürmeye çalışmaktadır. Üniversiteler de bu dönüşümün odak noktalarından biridir.

AKP, YÖK`ü piyasanın yeni ihtiyaçlarına göre restore ederken, YÖK`ün yetkili ağızlarından artık üniversitelerde öğrencilerin de söz sahibi olacağı bir dönüşümün gerçekleşeceği masalları anlatılırken, AKP`nin neoliberal otoriter yönetim anlayışı içinde şiddet araçlarını sonuna dek kullanmaktan bir an bile vazgeçmeyeceği ayan beyan ortadadır. Bilakis, ‘savaş` araçların çeşitlendirilmesi için gayret etmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü`nün alımı için çalışma başlattığı ‘kör eden fener`, AKP faşizminin hangi boyutlara ulaştığını ve ulaşabileceğini açıkça göstermektedir.

ODTÜ`de yaşananlar, AKP`nin yarattığı korku imparatorluğuna karşı direnen, memleketlerine ve üniversitelerine sahip çıkan gençlerden korkusunun göstergesidir. Bizler eğitim ve bilim emekçileri olarak üniversiteyi savunan ve demokratik hakkını kullanan öğrencilerimizin sonuna kadar yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Totaliterliğin, muhafazakârlığın, piyasa odaklı yönetim anlayışının olduğu yerde özgür bilimden bahsedilemez. Bu mücadele özgür bilim, demokratik, kamusal üniversite mücadelesidir ve hepimizindir!"


ÖDP: ODTÜ'de Direnen Devrimci Gençler Bu Ülkenin Onurudur!
"Kendisini yerin ve göklerin son sahibi zanneden RTE, devrimci ODTÜ karşısında diz çöktü! Ne azgın polisleri, ne panzerleri onu bu akıbetten kurtaramadı.

RTE'nin efendilerinden Commer'in arabasını ateşe veren Ulaşların, Sinanların, Taylanların, Ertuğrulların izindeki devrimci gençler bugün de burası 'NATO toprağı' diyen işbirlikçilerin başına gereken yanıtı verdi!

ODTÜ, milyonlarca insanın sesi ve cesareti oldu! Onlar ki bu ülkenin onuru, onlar ki aydınlık bir geleceğin umududur! Onlar ki bu karanlık düzeni sahiplerinin başına yıkıp, Türkiye'yi yeniden kuracak cüretin sahipleridir!

Selam olsun devrimci ODTÜ'nün dününe, bugününe ve geleceğine!"


TKP: Ülkemizin aydınlık yüzü gençlerimizi kutluyoruz

"Göktürk uzayda, Patriot’lar Türkiye’de, Gençlik ayakta

Patriot füzelerini ve eşlik eden 1200 yabancı askeri meclise bile sormadan ülkeye buyur eden Başbakan, bugün ODTÜ’de yaşananların da sorumlusudur. Orta Doğu’da savaş çığırtkanlığı yapan hükümetin Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni savaş alanına çevirmesi manidardır.

ODTÜ’lü kardeşlerimize geçmiş olsun diyoruz.

Göktürk – 2 Çin’den uzaya fırlatıldı. Ufku, teknolojide mutlak bir dışa bağımlılıkla, uluslararası siyasette ABD’nin taşeronluğu ile sınırlı olan, ekonomiyi kaynağı, ülkeye giriş şekli belirsiz körfez parası ve İran’a altın ihracatı ile ayakta tutan AKP hükümeti, bunu Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde yaptığı gazlı gövde gösterisi ile kutladı.

Bugün ODTÜ’de yaşananlar ülkemiz için bir utanç, hükümet içinse bir rezalettir.

Bilim düşmanlığını künyesine kazımış, eğitim politikaları İmam Hatip okulları açmakla sınırlı bir hükümetin başbakanı köklü bir bilim kuruluşuna savaşa gider gibi gitmiştir.

Bir üniversite bugün işgal edilmiştir: 2500 polis panzerlerle ODTÜ’yü işgal etmiştir.

Ortadoğu’nun savaş çığırtkanları, Patriot füzelerini meclise bile sormadan ülkeye buyur edenler bugün ODTÜ’nün bir savaş alanına çevrilmesinin de sorumlusudur.

ODTÜ’lü gençlere geçmiş olsun diyor, ülkemizin aydınlık yüzü gençlerini Orta Doğu’nun savaş baronlarına teslim olmadıkları için kutluyoruz."


Halkevleri: AKP faşizmine direnen üniversitelilerimizin yanındayız

"AKP iktidarı ülkemizin her köşesini dikensiz gül bahçesine çevirmek istiyor. Başbakan, daha geçtiğimiz gün “güçler ayrılığına” karşı çıkarak bütün gücü kendi elinde toplama arzusunu çekinmeden dile getirdi. Tayyip Erdoğan’ın diktatörlük hayalleri egemenlere, AKP yandaşlarına, bütün halk düşmanlarına cazip bir proje olarak gelebilir. Ancak bu ülkenin çoğunluğunu oluşturan milyonlar AKP’nin biçtiği bu kefeni giymeyecektir.

Bunların en başında da elbette üniversiteliler gelmektedir. Tartışılan YÖK yasa taslağıyla üniversitenin halktan, bilimden, insanlıktan yana neyi varsa yok edilmesi AKP’nin birinci hedefiyken Tayyip Erdoğan’ın uydu açılışını bahane ederek üniversiteye, üstelik ODTÜ’ye girmeye çalışması provokasyondur. Sadece bu da değil. Ortadoğu’da halkların katledilmesi uğruna işbirlikçi politikalara ortak olan, Kürt sorununda ölümden başka bir şey vaat etmeyen, konuşanı, hakkını arayanı cezaevlerine dolduran AKP’liler üniversitelilerin onları çiçeklerle karşılamasını mı beklemektedir?

Basında yer alan haberlere göre ODTÜ’de AKP terörü yaşanmaktadır. Tazyikli su, gaz bombası ve hatta ses bombası gibi savaş araçlarıyla öğrencilere savaş açıldığı gözlemleniyor. ODTÜ yerleşkesi tüm Ankara’dan bir gaz dumanından ibaret görülmektedir. Yaşanan, yaşanacak her türlü yaralanmadan, üniversitenin göreceği zarardan AKP iktidarı ve onun polisi sorumludur.

Bizler bilimden, halktan yana, AKP faşizmine karşı mücadele eden üniversitelilerimizin yanındayız."


Kıbrıs Baraka Kültür Merkezi: ODTÜ Öğrencilerinin Direnişini Selamlarız!

"Türkiye’de AKP’nin yaratmaya çalıştığı gerici neoliberal düzene karşı ODTÜ öğrencilerinin oluşturduğu direnişi selamlarız.

Üniversiteyi kuşatan zırhlı araçlara, 3600 polise, yapay bulutlar oluşturacak ve yangın çıkartacak kadar üzerlerinde kullanılan biber ve portakal gazına, sis ve ses bombalarına karşı beş saati aşkın bir süre direnen, en sonunda da polisi okuldan atan ODTÜ öğrencileri, direnişleri ile Türkiye’ye, bizlere ve faşizme karşı mücadele eden herkese örnek olmuştur.

Tayyip’e ve gerici AKP düzenine karşı ördüğünüz direniş ile dayanışmamızı bildiririz. "

 


İlgili Haberler

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome