HES’lere Karşı Direniş...

22 Haziran 2012 Cuma 09:49:54

Doğu Karadeniz Bölgesinde hidroelektrik santrallere karşı sürdürülen hukuk mücadelesinin yanında demokratik tepki ve mücadeleler de devam ediyor.


HES’lere Karşı Direniş...

Rize’nin Hemşin ilçesinde Şaraksel Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapımı planlanan 10,5 megavat kurulu gücündeki Dikmen 1-2 Regülatörleri ve HES projesi için düzenlenmek istenen ÇED toplantısı köylüler tarafından yaptırılmadı. Firma tarafından Hemşin Belediyesi salonunda yapılmak istenen toplantıyı protesto eden köy muhtarları ile köylüler, toplantıya katılmadı. HES projesini köylerinde ve bölgelerinde istemediklerini belirten köylüler, topladıkları imzalar ile birlikte köy muhtarlarının ortak tepki yazısını toplantıdaki yetkililere vererek; toplantının yapılamadığına ilişkin bir de tutanak tutulmasını istedi.

Toplantıda tutulan ve Rize İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri ile ÇED firması, HES yapımcı firması ve DSİ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin imzaladığı tutanakta, ‘köy muhtarlarının tepki dilekçelerini verdikten sonra toplantıdan ayrıldıkları ve halktan hiçbir katılım olmadığı’ kaydedildi.

Toplantı öncesinde, Dikmen 1-2 Regülatörleri ve HES projesinin yapılmak istendiği bölgede bulunan köylerden Hilal Köyü Muhtarı Abdurrahman Aydın, Kantarlı Köyü Muhtarı Hüseyin Celil, Çamlıtepe Köyü Muhtarı ve Hemşin Organik Bal ve Tarım Ürünleri Derneği Başkanı Sedat Çolak’ın imzasıyla bir de tepki dilekçesi verildi.

Muhtarların dilekçesinde, Hemşin vadisinde organik tarım yapıldığını, vadide Dikmen HES projesinden başka HES projeleri de olduğu vurgulanarak; bölgede yapımı planlanan HES projeleri için ‘referandum yapılması’ talep edildi.

Bölgede hiçbir HES projesi veya benzeri projeye izin verilmeyeceğine ve bütün HES projelerine karşı olduklarına vurgu yapılan muhtarların dilekçesinde, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden de aynı hassasiyetin beklendiği kaydedildi.

Hemşin Vadisindeki 9 köy muhtarı ile Hemşin CHP ve MHP ilçe başkanları ile sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de imzasının bulunduğu ve aynı tepkilerin dile getirildiği bir başka dilekçe ise bölgede yapımı planlanan diğer bir HES projesi olan Yeşiltepe Regülatörü ve HES projesi için, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

Her iki dilekçenin ekinde ise köylülerin HES’leri bölgelerinde istemediklerine dair başlattıkları imza kampanyasına ilişkin imzalar da yer aldı.

Hemşin Belediyesi önünde toplanan köylüler ve muhtarlar adına yapılan açıklamada, bölgedeki HES projeleri ile doğal yaşam alanlarının ve tarım alanlarının tamamen ortadan kaldırılacağı, derelerin tünellere alınacağı kaydedilerek, “Sularımızın ve topraklarımızın elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz. Bizleri yerimizden yurdumuzdan edecek bu projeleri istemiyoruz. Köylerimizde de ülkemizin hiçbir yerinde de HES’leri istemiyoruz” denildi.

Hemşin Belediyesi önünde toplanan muhtarlar, köylüler ve bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri HES firmasına tepki göstererek; çeşitli sloganlar atarak HES’leri protesto ettiler. Vatandaşlar, ilçede HES yapılmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini söylediler.Köylüler Direndi HES Şirketinin İş Makinelerini Geri Gönderdi
Trabzon’un Çaykara ilçesi Solaklı Vadisi üzerindeki Karaçam ve Köknar köylülerinin sürdürdüğü HES mücadelesinde köylüler bu kez de HES firmasının iş makinelerini geri gönderdi.
Karaçam Beldesinin Derebaşı mevkiinde sürdürülen HES mücadelesinin yanında bu kez de Bayburt sınırında yer alan Kavlatan mevkiindeki HES projesi için firma iş makinelerini bölgeye sokmak istedi.

 Önceki gün Bayburt yönünden bölgeye sokulmak istenen iş makinelerinin önü köylüler tarafından kesilerek Kavlatan mevkiine girişleri engellendi. HES firması ile inşaat firmasına ait özel güvenlik görevlileri ile bölgenin yaklaşık 1 km uzağında bekletilen iş makinalarının bölgeye götürülmesi için firma yetkilileri önce Bayburt’tan jandarma desteği istedi.

Bölgeye gelen jandarma ekipleri, köylülerle ve firma yetkilileriyle yaptıkları görüşmeler sonrasında iş makinelerinin bölgeden indirilmesi yönünde anlaşma sağlarken; HES firması yetkilileri bu kez de Trabzon bölgesinden güvenlik desteği istedi.

Kavlatan bölgesinde çadır kurarak geceli gündüzlü nöbet tutan köylüler,  iş makinelerinin kurulmak istenen şantiye bölgesine engel oldu ve yaklaşık 2 gün süren HES direnişi köylülerin zaferiyle sonuçlandı.

Önceki gün akşam saatlerinde bölgeye gelen Bayburt Jandarma Alay Komutanı, 2 gün içerisinde iş makinelerinin bölgeden ayrılacağını ve köye HES yapılmayacağını belirtti. HES’lere karşı direnen köylüler ise Alay Komutanının taahhüt ettiği iki gün dolana kadar bölgedeki nöbetlerini ve bekleyişlerini sürdüreceklerini kaydettiler.

Daha önce de Kavlatan bölgesindeki Kavlatan Deresi üzerinde kurulması planlanan 0.47 megavat kurulu gücündeki Meşe HES projesi için taşeron inşaat firması iş makinelerini bölgeye sokmak istemiş, yine köylülerin engellemesiyle karşılaşarak, iş makinelerini geri çekmek zorunda kalmıştı.

Haber: Ömer Şan - Rize


HES direnişi
   
HES direnişi

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome