Kadın Örgütleri: AKP Kürtajı Fiilen Yasakladı

4 Mayıs 2013 Cumartesi 10:20:21

Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu üyesi kadınlar Taksim Hastanesi önünde yaptıkları basın açıklamasında kamu hastanelerinde kürtaja getirilen fiili kısıtlamalara dikkat çekti.


Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu’ndan kadınlar Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanarak fiili olarak kürtaj yasağının yaygınlaşmasını ve doğum kontrol yöntemlerine erişimin zorlaşmasını protesto etti.“Kürtaj haktır karar kadınların”, “Devlet elini bedenimden çek”, “Bedenimiz, emeğimiz, kimliğimiz bizimdir”, “Yasada hak, hastanede yasak”, “Kadın düşmanı Tayyip Erdoğan”, “Ücretsiz güvenli kürtaj haktır” sloganları atan kadınlar, hastanelerdeki fiili kürtaj yasağını, erkeklerin korunmamasını, tıbbi kürtaj varken cerrahi kürtaj yapılmasını kabul etmediklerini ifade ettiler.

Sıraselviler Caddesi üstünde yapılan basın açıklamasının ardından Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu üyesi kadınlar, hastane bahçesindeki hasta ve hasta yakınlarına “İstemeden hamile kalırsanız” başlıklı kitapçık dağıttılar.
Kadınların hastaneye girip sessiz şekilde kitapçık dağıtmasına izin vermeyen güvenlik müdürü “Ben emekli polisim, sıkıysa bana dokunun” dedi.

“Erdoğan konuştu, kürtaj zorlaştı”
Basın açıklaması metnini Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu’ndan Sakine Günel okudu.

Kürtajın yasada hak, hastanelerde yasak olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Erdoğan'ın 22 Mayıs 2012’de yaptığı açıklamanın ardından kürtaj yapmayan kamu hastaneleri artmaya başladı ve doğum kontrol yöntemlerine erişim zorlaştı.
“Hastanelerde kürtajla ilgili fiili yasak sürüyor. Kürtaj yasağı ile kadınların bedenleri, doğurganlıkları, cinsellikleri denetlenirken kürtaj hizmetine ulaşmanın, güvenli koşullarda kürtaj yaptırmanın ne kadar güç olduğunu görüyoruz.
“Hükümet ileri sürdüğü ‘Beş çocuğa erken emeklilik’ yalanıyla kadınların çok çocuk doğurmaları için, bedenleri ve hayatları üzerine zorbaca baskı yapıyor. Yasada 10 hafta sınırına rağmen sekiz haftaya kadar kürtaj yapan ya da hiçbir tıbbi ve yasal gerekçe sunmadan kürtaj yapmayan kamu hastaneleri var.

“Hükümet ‘sağlıkta dönüşüm’ adını verdiği program ile birinci basamak sağlık kuruluşları yani kürtaj hizmetine en yaygın ulaşılan “Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması” (AÇSAP) Merkezlerini tasfiye etti.
“Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) gittikçe kısılan sağlık hizmetleri içinde kürtajın parası karşılanmıyor. Kamu hastanelerinde kürtaj yaptıramayan kadınlar, fahiş paralar ödemek ve sağlıksız koşullarda kürtaj olmak zorunda kalıyor.
“Bir yandan da isteğe bağlı kürtajda evli kadınlarda ‘koca izni’ şartı aranması, bekâr kadınların fişlenme endişesiyle kamu hastanelerine başvurmasını zorlaştırıyor.

Gebe İzleme Projesi (GEBLİZ) uygulaması kalkmalıdır.
“Kadınlar bakamayacakları çocukları doğurmaya zorlanıyor. Aksi durumda kamusal sağlık hizmetinden dışlanıyor. Kadın doğum bölümü olduğu halde kürtaj yapmayan hastanelerden biri olan Taksim İlkyardım Hastanesi dahil tüm hastanelerde ücretsiz, sağlıklı, erişilebilir ve güvenli koşullarda kürtaj hizmeti verilmesini ve kürtajda 10 haftalık yasal süreye uyulmasını ve yasal sürenin 12 haftaya çıkarılmasını istiyoruz
“İl Sağlık Müdürlüğüne soruyoruz;
* İstanbul'da nitelikli, ücretsiz, güvenli kürtaj hizmeti için nereye başvurulabilir?
* 10 haftaya kadar kürtaj hak olduğu halde, bu hakkı fiili olarak engelleyen hastaneler hangileri?
* Taksim Hastanesinde neden kürtaj yapılmıyor? Herhangi bir gerekçe bildirmeksizin, keyfi olarak kürtaj başvurularını geri çeviren hastaneler ve sorumluları hakkında yaptırım uygulandı mı?”

Güvenlikçiden tehdit: “Emekli polisim, sıkıysa dokun”
Basın açıklamasının ardından hastane bahçesine yönelen kadınlar “Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu” tarafından hazırlanan “İstemeden Hamile Kalırsanız” başlıklı kitapçığı hasta ve hasta yakınlarına dağıttı.
Kitapçığı hastane içinde de dağıtmak isteyen kadınların ana giriş kapısından girmesine izin vermeyen hastane güvenliği kadınları poliklinik kapısına yönlendirdi. Ancak burada da geçişe izin verilmedi.
İşin ilginç yanı kadınları ana giriş kapısından poliklinik kapısına yönlendiren güvenlik müdürünün bu kapıda da kadınları bizzat kendisinin engellemesiydi.
Kadınların kapıya yüklenmesi üstüne sinirlenen güvenlik müdürü “Ben emekli polisim, sıkıyorsa bana dokunun bakalım” diyince kadınların alkışlarıyla karşılaştı.
Kapıların açılmaması üstüne kısa bir konuşma yapan Avukat Meriç Eyüboğlu, “Biz burada kapı tutan iki güvenlikçiyle değil, biz Başbakan’la uğraşıyoruz. Çünkü o da bizim bedenimizle uğraşıyor. Siz bu kapıları kapatsanız da bir burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

 


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome