Direniş Güncesi - 22 Haziran

22 Haziran 2013 Cumartesi 10:04:51

Taksim Dayanışması, Gezi Parkı direnişi sırasında hayatını kaybedenleri anmak ve taleplerini yinelemek amacıyla yarın saat 19.00'da Taksim Meydanı'nda olacaklarını duyurdu. Çağrıya uyan binlerce kişi Taksim'e aktı. Polis şiddetinin protesto edildiği eyleme yine polis müdahale etti.


Direniş Güncesi - 22 Haziran

Karanfillere TOMA'lı Saldırı..

saat 01.16
Ankara'da Dikmen halkı sokağı terketmiyor. İstanbul'da ise Taksim'de polis yeniden gaz bombasına başladı. Ara sokaklarda polis saldırısı devam ediyor.

Dikmen'de son durum...Taksim'de son durumPolisin karanfilli halka saldırdığı an..Taksim'de son durum..

saat 01.01
Bestekar'da barikatların çevresinde bekleyiş sürüyor.

saat 00.58
İstiklal Caddesi’nde polis geri çekildi

saat 00.49
Vali Mutlu: Olay karanfil bırakmanın ötesinde!

Mutlu bugün yine kameraların karşısına geçti ve polis karafil uzatan halkın polis şiddetine uğramasını şu kelimelerle açıkladı: "Olayın karanfil bırakmanın ötesinde kamu düzenini bozacak noktaya gelmesi, Taksim'de akmakta olan rutin trafiğin bir saate yakın engellenmesi dolayısıyla bu şekilde uygun müdahale yapılmıştır"saat 00.41
Taksim İlkyardım Hastanesi girişinde polis meydana çıkmaya eylemcilere izin vermiyor.Polis saldırısının karşısında direnişçiler AKP 'nin düzenlediği bir mitingte 'hülooo' demesine gönderme yaparak aynı şekilde bağırıyor..

saat 00.35
Ankara'da Dikmen, Bestekar, Kennedy; İstanbul'da ise İstiklal'de barikatlar kuruluyor. Polis saldırıyor, sokaklarda direniş sürüyor.

Bestekar'da TOMA'nın önüne geçerek "yapma" diyen yaşlı bir kadına TOMA'dan tazyikli su sıkıldı.

Dikmen'de halk "Ethem yoldaş ölümsüzdür" sloganları atıyor

saat 23:30

Taksim Dayanışması "unutturmak isteyenlere ve varsa duymayanlara" taleplerini bir kez daha açıkladı:

"• Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda, toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesini; ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını,

• Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak, halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan; binlerce, insanın yaralanmasına, dört yurttaşımızın ölmesine neden olan sorumluların, başta İstanbul, Ankara, Hatay ve Adana Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere tüm sorumluların görevden alınmasını,

• Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanmasını,

• Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan ve tutuklanan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılması, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama yapılmasını,

• Afet zamanlarında da toplanma ve korunma yerlerimiz olan Gezi Park’ı başta olmak üzere halkın kullanımına kapalı bütün parklarımızın bir an önce kullanıma açılmasını, önemle ve acilen talep ediyoruz."

Taleplerin ardından tüm ülkede gelişen mücadele ve direniş için "mücadelenin zaman ve mekânla sınırlandırılamayacağı; bundan sonra da hayatın, kentin ve ülkenin her metrekaresinde ve her anında devam edeceğidir" diyen Taksim Dayanışması, direnişin bitmediğini bildirdi.

saat 23.00
Ankara Bestekar Sokak'ta polis halka saldırdı. Polis her gün aynı saatte halka saldırıyor. Halk "faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıyor.saat 22.55
Polis Taksim girişinde halka biber gazı, plastik mermi ve TOMA'larla saldırdı. Halk ara sokaklara doğru çekilirken polis saldırsının şiddetini arttırarak devam ediyor.

saat 22.48

Makine Mühendisleri Odası'ndaki revirde 10 yaralı var. İletilen bilgilere göre kafasından plastik mermi ile vurulan bir kişi de yaralılar arasında, durumunun iyi olduğu belirtiliyor.

saat 22.33
Çukurambar'dan başladıkları yürüyüşün ardından 100.yıl halkı park buluşmasını gerçekleştiriyor. Söz alanların arasında olan ve bu sabaha karşı tutuklanan gençlerden birinin annesi tartışmalara şu sözleriyle katıldı: "20 gündür 'yaşıyoruz', vazgeçmeyeceğiz" dedi.

saat 22.25
CNN'de bütün gün süren polis saldırısı ve kolluk kuvvetlerinin yarattığı gerginliği değerlendiren Akif Beki, polisin TOMA'lar, akrepler ve polis araçlarıyla meydanları, sokakları işgal etmediğini, polisin her yerde olması gerektiğini; bütün suçun barışçıl gösteriler yapan halkta olduğunu söyledi.

saat 22.20
Polis, Dikmen'de halka yoğun biber gazı ile saldırdı. Halk yürüyüşe geçmeden, toplanma yerine saldıran polis yaşlı ve çocukların da bulunduğu kitleye aniden saldırdı.

saat 22.12

Taksim'de polis ve halk arasındaki gerginlik sürüyor. Halkın meydanı doldurmasına karşın polis meydanın etrafına konuşlanmış durumda. Polis halkı tahrik etmek için alanı dolduranlara "dağılın" anonsu yapıyor. Halkın tutmu ve sokakları polise ve AKP'ye teslim etmeme kararlılığı, polise fırsat vermezken, polis halkın eylemine tahammül edemiyor. Polisin ara sokaklar ve meydan çevresinde biber gazı ve TOMA'lı saldırısını sürdürdüğü bilgisi geliyor.

saat 21.32
Adana'da Meydan mahallesi halkı Taksim direnişini selamlamak ve destek amaçlı Kıbrıs Caddesi'nde bir yürüyüş gerçekleştirildi. Hergün olduğu gibi yarın da saat 18.30' da emek pazarı önünde toplanılıp Atatürk parkında yapılacak büyük mitinge katılacaklar. Miting saat 20.00'de başlayacak.saat:21.16

İstiklal tarafından Taksim girişinde yüzlerce kişi toplandı ve "zıpla zıpla zıplamayan Tayyip" sloganları atarak zıplıyor.

saat:21.08
Polisin Galatasaray Meydanında gaz kullandığı bildirildi. Polis İstiklal Caddesinden Anıt'ın önüne çekildi. İstiklal Caddesi girişinde TOMA'lar bekliyor. Halk TOMA'lara karanfil bırakıyor.

saat:20.57
Taksim Meydanında bazı kişiler durma ve oturma eylemi yapıyor.

Gümüşsuyu, Sıraselviler ve İstiklal'de binlerce kişinin bekleyişi sürüyor. Halk sık sık "Heryer Taksim Heryer Direniş" sloganı atılıyor.

saat:20.50
İstiklal, Sıraselviler ve Taksim'de bekleyiş sürüyor. Polis İstiklal'de halkın üzerine ilerliyor.

saat:20.44
Polis İstiklal Caddesinde ve Sıraselviler yönünde bekleyenlere tazyikli su sıkıyor.

saat:20.38
Polis saldırısı sonucu kitlenin bir bölümü İstiklal'de toplanmışken diğer bir bölümü Sıraselviler tarafında toplandı.

Taksim Meydanına saldıran TOMA ve Akreplere halk karanfilleri bıraktı.

saat:20.36
Polis Taksim'de tazyikli su ile saldırdı.

saat:19.30
Gezi Direnişi’nde hayatını kaybedenlerin resimleri taşınırken hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okundu ve kitle "Burada" diyerek selamladı.

saat:19.20
Alana karanfil bıraktı ve yitirdiklerimiz için saygı duruşu yapıldı.

saat:19.00
İstanbul'un çeşitli noktalarında toplanan binlerce kişi Taksim Meydanına ellerinde karanfillerle giriyor.

Alanda binlerce kişi "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Hükümet İstifa" sloganları atılıyor.

Gezi Parkı ise polis barikatı ile sarılı durumda.

saat:18.00
İzmir'de 35 kişi serbest bırakıldı
İzmir'de gözaltına alınan 49 kişiden ise 35'i bugün serbest bırakıldı. Taksim direnişine destek vermek için Gündoğdu Meydanı'nda çadır nöbeti tutarken gözaltına alınan 49 kişi bugün iki grup halinde adliyeye sevk edildi. 35 kişilik ilk gruptan aralarında ESP üyelerinin 8 kişi savcılık sorgularının ardından "Gündoğdu Meydanı'na girme ve yurtdışına çıkma yasağı" şeklindeki adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi. Ancak mahkeme bu talebi kabul etmedi, 35 kişinin tümü serbest bırakılmış oldu.

Terörle Mücadele Şubesi polislere tarafından ev baskınları ile gözaltına alınan 14 Partizan, DHF ve Kaldıraç üyesinin yer aldığı ikinci grubun adliyedeki işlemleri ise halen sürüyor. 14 kişinin savcı tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiği öğrenildi.


Taksim Dayanışması'nın yaptığı açıklamada, Gezi Parkı direnişi sırasında hayatını kaybedenleri anmak ve taleplerini yinelemek amacıyla yarın saat 19.00'da Taksim Meydanı'nda olacaklarını duyurdu. "Ellerimizde karanfiller Cumartesi saat 19.00'da Taksim'de buluşuyoruz" denilen açıklamada, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nda yaratılan "demokrasi ve dayanışma cennetinden yayılan özgürlük şarkısının" tüm dünyaya yayıldığı ifade edildi.

Türkiye'nin bir çok noktasında parklarda gerçekleştirilen forumlar ve tartışma platformlarının demokrasi, dayanışma ve barış içinde yeni bir yaşam için umut oluşturduğu belirtilen açıklamada, "Tekrar ediyoruz, bizi biz yapan bütün değer ve renklerimizle, sarsılmaz bir sağduyu, direnme gücü, kararlılık ve inanılmaz bir yaratıcılıkla, yaşamın olduğu her alanda hala bir aradayız. Taleplerimizden ve kazanımlarımızdan vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz. Kayıplarımızı anmak, taleplerimizi tekrar hatırlatmak ve hala bugün Mersin'de, Ankara'da ve tüm Türkiye'de yaşanan şiddeti kınamak üzere Cumartesi günü saat 19.00'da karanfillerimizle Taksim Meydanımızda buluşuyoruz" denildi.


İstanbul
   
Ankara
   
Ankara
   
Ankara
   
İstanbul
   
adana
   
bestekar
   
Taksim
   
Taksim
   
Taksim
   
Taksim
   
Taksim
   
Taksim
   
Taksim
   
Taksim
   
Taksim
   
Taksim
Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome