ODTÜ direniş hikayesi...

18 Aralık 2012 Salı 14:09:32

Başbakan Tayyip Erdoğan, Göktürk uydusunun TÜBİTAK'ın ODTÜ yerleşkesinden canlı olarak izlenecek fırlatma törenine katılmak için üniversiteye geldi. Tayyip Erdoğan'ı protesto eden öğrencilere polis gaz bombaları ile saldırdı.ODTÜ direniş hikayesi...


ODTÜ direniş haberleri:
 Değerlendirmeler: 


işte ODTÜ'de bugün kol gezen faşizmin özeti:


Fotoğrafta öğrencilerin kampüsten topladıkları gün içinde sıkılan gaz bombalarının boş kovanları görülüyor.

saat 22:50
Polis tarafından atılan gaz bombasının başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan Barış isimli öğrencinin hayati tehlikesi devam ediyor. Barış, Bayındır hastanesinden Ankara hastanesine sevk edildi.

saat 22:00
Polis öğrenci avında.. ODTÜ civarında, yakın semtlerde ve yaralı öğrencilerin bulunduğu hastanelerde polis gözaltı yapmaya çalışıyor.

saat 21:40
ODTÜ öğrencileri, çok sayıda arkadaşlarının gözaltına alındığı bilgisi üzerine rektörlük önünde kitlesel olarak bekleyişlerini sürdürüyor.

saat 21:30
Polis ODTÜ'den çıkış yapacağı esnada bir kez daha saldırdı. Ormanlık alana doğru kaçan öğrencilerden 30'a yakın kişi gözaltına alındı.Öğrenciler gözaltına alınırken polis tarafından yoğun şekilde dövüldü. Ayrıca olaylar esnasında kafasına gaz bombası isabet eden Öğrenci Kolektifleri üyesi bir öğrencinin durumunun kritik olduğu, hala yoğun bakımda tutulduğu öğrenildi.

saat 20:42
Polis ODTÜ'den çıkarıldı, kampüsten çıkış yapıyorlar.

saat 20:32
Polis ODTÜ'den çekilirken bir kez daha saldırıya geçti. TOMA'ları öğrencilerin üzerine sürüyor.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı, bugün ODTÜ'deki protesto gösterisi esnasında yaralanmış, darp edilmiş, sözlü veya fiziksel tacize uğramış öğrencilerin fiziksel ve ruhsal tedavilerinin yapılabilmesi ve gerekiyorsa alternatif rapor alabilmeleri için TİHV Genel Merkezi'ne gelmeleri çağrısında bulundu.

saat 20:10
Saatler süren çatışma sonrası polis ODTÜ'den çekildi. ODTÜ'de polis terörüne karşı direnen binden fazla öğrenci arasında yaralananlar var. Yaralananlar ambulans çağırıyor, kendi imkanları ile hastaneye gitmeye çalışanlar da var.

Günün sonundan bir fotoğraf... Öğrenciler, polisin "teknoloji harikası" dediği TOMA'lardan birinin deposunu patlattı!

saat 19:53
RTE, ODTÜ'den korumaları ve özel harekatla ayrıldı. Polis geri çekiliyor, öğrenciler ODTÜ çıkışına kadar polisin arkasından ilerleyecek...

saat 19:35
Polis ODTÜ'ye savaş açmış durumda, saldırı devam ediyor. Fakültelere girerek gaz atan polis üniversiteyi talan ederek ODTÜ içine doğru ilerliyor. Öğrenciler ise direnişi sürdürüyor.saat 19:02
Öğrenciler Rektörlüğe doğru yürüyüşe geçtiği sırada polis tekrar saldırdı. Polis gaz ve ses bombalarıyla saldırma devam ediyor.

saat 18:50
Tayyip Erdoğan koruma ordusu ve özel harekat eşliğinde ODTÜ'den ayrılmaya hazırlanıyor.saat:18.05

Öğrenciler marşlar söyleyerek bekleyişlerini sürdürüyorlar.

Öğrenciler birazdan Rektörlüğe doğru yürüyüşe geçecek ve Rektör ile görüşerek polis saldırısı hakkında açıklama yapmasını isteyecekler.

saat:17.45
Öğrenciler barikat arkasında sloganlarla bekleyişlerini sürdürüyor.

Polis öğrencilere uzaktan ses bombası atıyor.

Öğrencilerin ilerleyen dakikalarda Rektörlüğe doğru yürüyüşe geçecekleri belirtiliyor.

saat:17.25
Okulun çeşitli bölgelerine dağılan öğrenciler, kurulan barikatlar etrafında tekrar toplanıyorlar. Kurulan barikatları ateşe verdiler. Polis yaklaşamıyor. Telefonla görüştüğümüz öğrenciler, "Tayyip ve Polis ODTÜ'den defolup gidene kadar direnişimizi sürdüreceğiz" dedi.

Ayrıca çok sayıda yaralının olduğunu ve gözaltında kimsenin olmadığını ifade ettiler.

saat:17.08
Polis saldırısını yoğunlaştırarak sürdüyor, ODTÜ Öğrencileri dağılmıyor, taşlarla karşılık veriyor. TOMA'lar öğrencilerin kurduğu barikatları yıkmaya çalışıyor.

Gazdan etkilenen öğrencilere müdahale etmek için okula gelen ambulansları polis engelliyor, öğrencileri tedavi etmek isteyen sağlık görevlilerine polis gaz sıktı.

saat:16.42
Polis iki yönden saldırısını sürdürüyor. Atılan gaz bombaları nedeniyle ormanlık alanda yangın çıktı. Polis TOMA araçlarını öğrencilerin üzerine sürmesi nedeniyle öğrenciler ezilme tehlikesi geçirdi.

Polisin saldırısına taşlarla karşılık veren ODTÜ'lüler yollara barikatlar kuruyor. ODTÜ'lülerin yoğun direnişi nedeniyle polis ilerleyemiyor. Uzaktan gaz bombaları atıyor.

Binlerce polis demokratik haklarını kullanan öğrencilere gaz bombaları ile saldırırken hakim medyamızın hala kulakları kapalı!

saat:16.35
Polisin attığı gaz bombaları nedeniyle sağlık problemi yaşayan öğrencilerin olduğu bildirildi. Ayrıca yine atılan gaz bombaları nedeniyle  kampüsteki bazı ağaçlar alev aldı.

saat:16.30
Polisin gaz bombaları ile saldırdığı öğrenciler kampüsün farklı yerlerinde eyleme devam ediyor. Öğrenciler yeniden biraraya gelmeye çalışıyor.

saat:16.20
ODTÜ öğrencilerinin TÜBİTAK'a yürüyüşü devam ederken polisin gaz bombaları ile saldırısı başladı. Yüzlerce polis gaz bombaları ile öğrencilerin üzerine saldırdı.

Öğrenciler saldırıya karşı direnişe geçti.

saat:15.55
ODTÜ Öğrencileri sloganlarla TÜBİTAK'a doğru yürüyüşe geçti.

saat:15.35
Binden fazla ODTÜ öğrencisi yürüyüşe başlamak üzere... TÜBİTAK önünde de polisin gaz bombaları ve panzerler ile hazır vaziyette beklediği bildirildi.ODTÜ Tayyip'i bekliyor

saat:14.50
ODTÜ Fizik önünde toplanan öğrenciler her geçen dakika daha da kalabalıklaşıyorlar.

Yağmura rağmen coşkularını kaybetmeyen öğrenciler burada sık sık "Tayyip ODTÜ'den Defol" sloganları atıyor. 

saat:14.20
Öğrenciler "Bilimi Satan, Emperyalist Savaş Çığırtkanı Tayyip ODTÜ'den Defol" pankartı arkasında sloganlar atarak yürüyüşün başlamasını bekliyorlar.

saat:14.15
ODTÜ öğrencileri okulda tüm kantinleri gezerek yürüyüşe çağrı yapıyorlar.

saat:14.00
ODTÜ Öğrencileri AKP'nin yıkım politikalarını protesto etmek için yürüyüşe hazırlanıyor. ODTÜ öğrencileri saat:15.30'da Fizik önünde toplanarak TÜBİTAK'a bir protesto yürüyüşü yapacak.

Kampüse daha önce bir olay yaşandığında giren polis bu sefer Panzerleri ve Çevik Kuvvet Otobüsleri ile girmiş durumda. Üniversite kampüsünde tam anlamıyla bir polis ablukası yaşanıyor.

foto:muhalefet.org, sendika.org, sol.org, dha, diha

gelişmeleri aktaracağız....


İlgili Haberler

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome