Peri Suyunda Bakanlar Kurulu Kararına ‘İptal’ Davası

8 Ağustos 2012 Çarşamba 14:55:22

EPDK’nın Peri Vadisindeki HES Projeleri için ‘Acele Kamulaştırma‏’ Yetkisinin, Danıştay Tarafından ‘Yürütmesinin Durdurulması’na Karşın Bakanlar Kurulu Bu Kez Doğrudan El Koymaya Başladı!


Peri Suyunda Bakanlar Kurulu Kararına ‘İptal’ Davası

Bakanlar Kurulu’nun, HES projeleri için aldığı ‘acele kamulaştırma’ kararları neredeyse arapsaçına döndü.  Köylüler ve yaşam savunucular, yaşam alanlarını korumak için demokratik ve hukuksal mücadelelerini sürdürmekte kararlı.

Bakanlar Kurulu, HES projeleri başta olmak üzere çeşitli enerji projeleri hakkında ‘acele kamulaştırma yetkisini’ EPDK ve DSİ’ye devretmesi çeşitli hukuksal tartışmalara neden olmuştu.
Danıştay, Bakanlar Kurulu’nun bu yetkisini devredemeyeceği görüşü ile Bakanlar Kurulu’nun Bu kararının ve EPDK’nın ‘acele kamulaştırma’ yetkisinin ‘yürütmesinin durdurulmasına’ karar vermişti.
Elazığ ile Tunceli sınırları içerisinde yer alan Peri Vadisi üzerinde kurulması planlanan Pembelik Barajı ve Hidroelektrik Santralinin (HES) projesi için EPDK bölgede, Bakanlar Kurulu’nun yetkisini kullanarak, ‘acele kamulaştırma’ kararı aldı.

Yaşam Alanlarının Korunması
Pembelik Barajı ve HES projesinin, Peri Suyunun Elazığ sınırları içerisindeki Karakoçan’a bağlı Akkuş Köyü’ndeki bölümü için köylü Hasan Akyol’a ait taşınmaza acele kamulaştırma yoluyla el konuldu.  Bu ‘el koyma’ kararına karşı açılan davada Danıştay 6. Dairesi, Anayasa’nın mülkiyet hakkının korunmasını düzenleyen 46. maddesi ve Bakanlar Kurulu’na tanınan yetkinin başka makamlara devredilmiş olduğunu belirterek yürütmeyi durdurdu. Akyol’un avukatı Mehmet Horuş, yürütmeyi durdurma kararının ilgili Bakanlar Kurulu kararını da kapsadığını belirtti. Karar uyarınca EPDK’nın dava sonuçlanıncaya kadar acele kamulaştırma yapması engellenmiş oldu. Köylüler, ‘mülkiyet hakkı’ vurgusuyla ortak doğal yaşam alanlarının korunması konusunda mücadele birliği yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Doğrudan El Koyma Başladı!
Bu durum karşısında Bakanlar Kurulu, HES projelerinin önünü açmak ve özellikle de Peri Suyu üzerindeki Pembelik Barajı ve HES projesi için bu kez bölgedeki arazilere doğrudan el koymaya başladı.
Bakanlar Kurulu, Danıştay kararını, ‘yetki devri’ üzerinden ‘usul’ yönünden değerlendirerek, Kamulaştırma Kanununun 27. maddesine göre bu alanların direkt olarak kamulaştırılmasına başladı. Bakanlar Kurulu’nun 18.6.2012 tarih ve 2012/3321 sayılı kararıyla, Pembelik Barajı ve HES için köylülerin arazileri, ‘Hazine adına tescil edilmek üzere EPDK tarafından acele kamulaştırılması’ kararlaştırıldı.

Akkuş Köylüleri bu kez yine Mehmet Horuş’un avukatlığında Danıştay’a, Bakanlar Kurulu’nun 03.07.2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan bu kararı için de ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ istemiyle yeni bir dava açtı. Akkuş Köyü tüzel kişiliğinin yanında toplam 100 köylünün de müdahil olduğu davanın avukatı Horuş, ortada büyük bir hukuksuzluk olduğunu kaydetti.

Savaş Hukuku
Bakanlar Kurulu’nun ‘acele kamulaştırma yetkisini’ topluca EPDK'ya devretmiş olduğunu anlatan Horuş, “Bu yetki devriyle EPDK istediği yere doğrudan el koyuyordu. EPDK kararları sadece yerel gazetelerde yayımlanıyordu. Şimdi, Bakanlar Kurulu'nun bu ‘yetki devrini’ iptal ettirdiğimiz için Bakanlar Kurulu kendisi doğrudan el koymaya başladı. Bu yüzden, son yıllarda sinsice devam eden uygulamalar Bakanlar Kurulu kararlarının Resmi Gazetede yayımlanma zorunluluğu nedeniyle aleniyet kazandı. Durumun vahameti gizlenemez oldu. Bakanlar Kurulu bu şekilde, Danıştay'ın ‘yürütmeyi durdurma’ kararının sadece ‘yetki devri’ nedeniyle ‘usulden’ verilmiş bir karar olduğunu varsayıyor. Oysa Danıştay kararında acele kamulaştırma yoluna olağanüstü hallerde başvurulabileceğinin altı çizilmiş, ‘Bu bir ‘Savaş Hukuku’ uygulamasıdır’ vurgusu yapılmıştı” diye konuştu.

AİHM’e Başvuru Hazırlığı
Bakanlar Kurulu’nun bu kararıyla yöre yurttaşlarının hukuka, hukukun üstünlüğüne olan güveninin zedelendiğine vurgu yapan Avukat Horuş, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bakanlar Kurulunun bu kararı hukukun arkasından dolanma, hukuku ve hukukun üstünlüğünü hiçe saymadır. Yaşadığımız son gelişmeler karşısında ve özellikle de yargı kararları hiçe sayıldığı için ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru hazırlığındayız.”

Acele Kamulaştırma Yetkisi

Esas olarak savaş sırasında kullanılmak üzere 1939’da Bakanlar Kurulu’na verilen ‘el koyma’ yetkisi önce 1983’teki Kamulaştırma Kanunu’na girdi. Bakanlar Kurulu, 2004’te bu hakkı Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) devretti. EPDK, bu yetkiyi enerji, madencilik, doğalgaz ve petrol sektörlerinde kullanmaya başladı. Bu yöntem, daha önce Mersin ’de Özgürlük, Çilek ve Çay mahallelerinde kentsel dönüşüm amacıyla, İzmir-Efemçukuru ve Uşak-Eşme’de de siyanürlü madencilik projelerinde kullanıldı. Ayrıca Hasankeyf, Amasya-Taşova ve Tunceli’deki HES ve baraj projelerinde de aynı yönteme başvuruldu.

Bakanlar Kurulu son olarak, Kırıkkale ve Ankara sınırları içindeki Sema Reg. ve HES, Kırıkkale Yahşihan’daki Köprükale Reg. ve HES, Adana Karaisalı ve Aladağ’daki Eğlence-1 HES, Adana Karaisalı’daki Eğlence-II HES, Erzurum Olur’daki Alabalık Reg. ve HES, Kahramanmaraş Ekinözü, Elbistan ve Göksun’daki Kandil Barajı ve HES, Kahramanmaraş Afşin, Elbistan ve Göksun’daki Dağdelen Reg. ve HES, Ordu Ulubey’deki Ağkolu HES-Ulubey DM ENH, Çanakkale’deki Bekirli Termik Santrali ve İçdaş Biga Termik Santrali, Bursa İnegöl’deki Akdere Reg. ve HES, Zonguldak Merkez ve Karadeniz Ereğli’deki Kandilli TM2-Kozlu DM ENH ve Kandilli TM2-Bölücek ENH, Çankırı Koyunbaba Barajı, Isparta ve Burdur’daki Gökbel 1-2 HES projeleri için EPDK ve DSİ’ye, Kentsel Dönüşüm ve Yenileme projeleri için de bazı belediyelere, ‘Acele Kamulaştırma’ yetkisi verilmesini kararlaştırdı.

Bakanlar Kurulu, bu kararların ardından ülkenin diğer bölgelerindeki çeşitli projeler için nokta hedefiyle acele kamulaştırma kararları almayı sürdürüyor.

Haber: Ömer Şan-Rize
 


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome