Yenimahalle'de yine polis saldırısı vardı!

24 Temmuz 2013 Çarşamba 09:44:31

Adana ve Hatay'da süren operasyonlarda gözaltılar devam ediyor. Adana'da dün başlayan operasyonda gözaltı sayısının 10 olduğu bildirilirken Hatay'da gözaltında bulunan 17 kişinin ise emniyetteki işlemleri devam ediyor.
Dün saldırıya uğrayan Yenimahalle halkı ise bu akşam tekrar toplandı ve forum yaptı. Polis yine müdahale etti.


Yenimahallede yine polis saldırısı vardı!

saat:00.37
Yenimahalle’de polis TOMA'lar ile yeniden müdahale etmeye başladı. Çevik kuvvet gözaltı yapıyor.

saat:00.17
Ara sokaklardan biraraya gelen halk Yunus Emre Parkına yürüdü. Toplanma devam ediyor. Burada bekleyiş sürüyor. 

Polis de yolun karşısında TOMA ve Akrepler ile bekliyor.

saat:00.05
Yenimahalle'de polis halka tazyikli su ve gaz bombaları ile saldırdı. Ara sokaklara dağılan halk tekrar toparlanarak Yunus Emre parkına doğru ilerlemeye çalışıyor ancak polis tüm biraraya gelişleri Akrepler üzerinden gaz bombası atarak dağıtıyor.

saat:23.30
İş Makinaları çalışmaya başladı.

Yenimahalle halkı "Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam", "Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganları atıyor.

saat:22.52
Yenimahalle'de gerçekleştirilen forumun ardından halkın dağılması için polis birkaç kez anons yaptı. Halk cevabı ise sloganlarla verdi.

Bekleyiş sürüyor...

saat:22.50
Gültepe forumu Pazar günü mahalleyi temizleme kararı aldı.

Forumda karar "önce sokakları sonra tüm ülkeyi pisliklerden temizleyeceğiz" denilerek alındı.

saat:22.25


İzmir Narlıdere halkı Pir Sultan parkına yürüdü. Yürüyüşte sık sık "Ethem'in katili AKP'nin polisi" sloganı atıldı. Pir Sultan parkında sonlanan yürüyüşün ardından burada forum gerçekleştiriliyor.Pir Sultan parkındaki forumda gündem bağımlılık. Ayrıca parka kurulan standda Ethem için imza toplanıyor.

saat 22.17
Ankara Yenimahalle'de Yunus Emre Parkı'na girmek isteyen iş makinalarının karşısında halkın bekleyişi sürüyor. Az önce çalışmaya başlayan iş makinaları halkın yoğun tepkisiyle yeniden susturuldu.

saat:22.00

İstanbul Yoğurtçu Parkındaki forumda gündem Haydarpaşa Garı. Tartışma Haydarpaşa Dayanışmasından bir BTS üyesinin süreç aktarımı ile başladı.

saat:21.45
Eskişehir Gültepe forumu yapılıyor. Eskişehir Gültepe forumunda mahallenin sorunları ve yerel seçimler tartışılıyor. Mahalle meclisi kurulmasına karar verildi.

saat:21.30
Yenimahalle'de Yunus Emre Parkı karşısındaki alanda toplanan halk forum yapıyor. Forumda yapılmak istenen Yenimahalle-Şentepe teleferik projesi tartışılıyor. Peyzaj Mimarları Odası ve Mimarlar Odası yöneticileri konu hakkında bilgi verdikten sonra katılımcılar fikirlerini aktarıyor.

Polisin cadde karşısında bekleyişi de sürüyor.

saat:20.57
Ankara Yenimahalle'de Yenimahalle-Şentepe teleferik çalışması nedeniyle ağaçların sökülmesini protesto eden halk Yunus Emre Parkı etrafında toplanmaya başladı.

Polis de TOMA ve Akreplerle cadde tarafında bekliyor.

saat:18.10
Dün Yenimahalle-Şentepe teleferik çalışması nedeniyle ağaçların sökülmesine tepki gösteren ve polisin tazyikli su ve gaz bombalı saldırısına uğrayan Ankara Yenimahalle halkı bugün saat 21:00'de Yunus Emre Parkı'nda yeniden toplanacak.

saat:16.20
Adana'da dün yapılan operasyonlarda gözaltına alınanların Cuma günü Savcılığa çıkarılacağı bildirildi.

Adana'da şuana kadar 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Polis bir ÖDP üyesinin daha evini aradı ancak aradığı kişiyi evde bulamadı.

Adana emniyeti ev baskınlarının yanısıra çoğunluğu liseli olan gençlerin evlerini telefonla arayarak anne ve babaları görüşmek üzere emniyete çağırıyor.

saat:09.45
Adana Cumhuriyet Savcılığı'nın yürüttüğü 'Gezi parkı eylemleri' soruşturması kapsamında SDP üyesi Hakan Karaca Mersin'de gözaltına alınarak, Adana'ya getirildi.
Gezi Parkı eylemlerinde yer alanlara yönelik Adana Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında dün sabah saatlerinde Adana Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler, eylemlere katıldıkları iddia edilen kişilere yönelik çok sayıda eve baskın düzenledi. Baskın yapılan evlerde yapılan aramaların ardından çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin emniyetteki işlemleri sürerken, aynı soruşturma kapsamında Mersin'de ikamet eden SDP üyesi Hakan Karaca da polislerce gözaltına alındı. Mersin'de ikamet ettiği adrese operasyon düzenleyen polisler, evde yaptıkları aramadan sonra Karaca'yı gözaltına aldı. Gözaltına alınan Karaca, Mersin Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerin ardından soruşturmanın yürütüldüğü Adana Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi'ne getirildi

Soruşturma kapsamında şu ana kadar kaç kişinin gözaltına alındığı öğrenilemezken, gözaltına alınan kişinin emniyetteki işlemleri ise devam ediyor.


23 Temmuz 2013

saat:18.12
Sabah saatlerinde evi basılan ancak evde bulunamayan ÖDP üyesi Tayfur Kabacık, Konya'da gözaltına alındı ve Adana'ya getiriliyor.

Adana Direniyor Platformu bugün saat 20.00de Atatürk Parkında gözaltıları protesto için basın açıklaması yapacak.

saat:18.05
Antakya'da oturan ve Adana'ya ameliyat için gelen Kaldıraç Dergisi okuru Ali Şahin Çayır ameliyat sonrası gözaltına alındı.

saat 16.22
Adana Direniyor Platformu bugün saat 20.00'de Atatürk Parkı'nda operasyonlar ve gözaltıları protesto için basın açıklaması yapacak.

saat:15.10

Antakya Halkevi Başkanı Eylem Mansuroğlu, ifade vermek için gittiği karakolda "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlaması ile gözaltına alındı.

saat:12.50
Gözaltındakilerle avukatların görüşmesine izin verilmiyor.

saat:10.09
DHF üyesi Diren Taşkıran evine baskın yapılarak gözaltına alındı.

saat:10.02
Dörtyol'da ÖDP üyesi Tayfur Kabacık'in evine baskın yapıldı. Tayfun Kabacık evinde bulunamadı.

saat:09.50
Sabah saatlerinde evi basılarak gözaltına alınan ÖDP İlçe Başkanı Utku İpek'in ailesi polis tarafından aranarak Parti binasının anahtarları istendi Polis parti binasında arama yapılacağını aileye iletti. Parti avukatları ise konuyla ilgili girişimlerde bulunuyor.

Halkevleri üyesi Mert Kaya'nın da evi basıldığı ancak evde bulunamadığı bildirildi.

saat:09.00
Polisler, sabah 05.00'da bazı adreslere baskın yaparak, Gezi direnişine destek eylemlerine katıldığı gerekçesiyle en az 4 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: SYKP üyesi Mehmet Ayan ve Ozan Çakır, ÖDP İlçe Başkanı Utku İpek, SDP üyesi Ahmet Cem Demir.

SGD üyesi Hasan Kaplı'nın da evinin basıldığı, ancak evde bulunamadığı öğrenildi.

Edinilen bilgiler; 20-25 kişilik bir liste olduğu ve gözaltıların devam edeceği yönünde.


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome