Tayyip'e de Rektörlerine de yanıt kampüslerden veriliyor

25 Aralık 2012 Salı 14:20:13

Öğrenciler, öğretim elemanları, idari ve teknik personel, üniversitenin tüm bileşenleri YÖK`e ve yasasına karşı başkaldırıyor. AKP'nin Rektörlerinin yaptığı açıklamalara karşı yanıtı sokakta verildi.


Tayyipe de Rektörlerine de yanıt kampüslerden veriliyor

'Protesto özgürlüğü üniversitelerin bir parçasıdır'
YÖK yasası ve üniversitelerde yaşananları protesto eden Eğitim Sen 5 Nolu Şube üyeleri, üniversite çalışanları ve öğrenciler, "Son dönemde ODTÜ'de yaşanan olaylar, durumu daha da vahim kılmaktadır. Yapılan baskının şiddete dönüştüğü ODTÜ'de üniversiteye ve unsurlarına dönük bir tehdit ortamı yaratılmıştır" dedi.Eğitim Sen 5 Nolu Şube üyeleri, üniversite çalışanları ve öğrenciler, "AKP'ye üniversite A.Ş'ye YÖK'e ve yasasına geçit yok" sloganı ile Ankara Üniversitesi Cebeci Kampusu'nden Sakarya Caddesi'ne yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte, "AKP'ye üniversite A.Ş'ye YÖK'e ve yasasına geçit yok" pankartı açılırken, sık sık, "YÖK kalkacak polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek", "Bê zıman jiyan nabe", "Ferman YÖK'ün üniversiteler bizimdir" sloganları atıldı. Yürüyüşte ayrıca, "Diktatörü sokak devirecek", "Üniversiteyi satışa çıkartan yasaya hayır", "AKP'nin YÖK'ünü kaldıracağız" dövizleri taşındı. Yürüyüşün ardından

Sakarya Caddesi'nde Eğitim Sen 5 Nolu Şube adına açıklama yapan Özlem Albayrak, bir süredir YÖK ile ilgili bir reform önerisinin tartışıldığını belirterek, tartışılan önerinin YÖK'ü kaldırmadığını, tam tersine YÖK'ü merkezci ve demokratik olmayan bir yapıya dönüştürdüğünü söyledi.


Türkiye’deki öğrenci direnişi ile dayanışma eylemi düzenleyen Kıbrıs ODTÜ’lüler haykırdı...
“AKP DIŞARI ÜNİVERSİTELER BİZİMDİR”


 
ODTÜ’nün Kıbrıs Kalkanlı’daki kampüsünde de öğrenciler ayaklandı. Akademisyen ve öğretim üyelerini de yanlarına alan ODTÜ öğrencileri dün kampüslerinde, Türkiye’de yaşanan polis terörü ve AKP’nin baskıcı politikalarını karşı tepki göstermek ve direnen öğrencilerle dayanışmak amacıyla bir eylem gerçekleştirdiler.
 
“AKP dışarı üniversiteler bizimdir” diye slogan atan öğrenciler, üniversite yönetimlerinin gerçekleştirdikleri eyleme kayıtsız kaldığını ifade ederek, yönetime ve rektörlüğe karşı da tepkilerini gösterdiler.
 
Türkiye’de geçtiğimiz hafta ODTÜ’de yaşanan polis şiddetini protesto etmek  ve üniversite öğrencilerinin AKP politikalarına  karşı verdiği mücadeleyle dayanışmak amacıyla dün Kalkanlı’daki ODTÜ Kuzey Kıbrıs  Kampüsü’nde öğrenciler bir eylem düzenledi.
Üniversite çatısı altındaki tüm öğrenci dernek ve topluluklarının ortak düzenlediği eyleme, akademisyen ve öğretim üyelerinin de destek verdiği gözlemlendi. Yaklaşık 200 öğrencinin katıldığı eylemde sık sık, ‘gün gelecek devran dönecek Tayyip hesap verecek’, ‘AKP dışarı üniversiteler bizimdir’ ve ‘her yer ODTÜ her yer direniş’ gibi sloganlar atıldı. Öğrenciler adına Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler öğrencisi aynı zamanda da Politik Düşünce Topluluğu üyesi Kurtuluş Buldak bir basın açıklaması okudu.
 
“Siz faşizmi yaşattınız biz de özgürlüğü yaşatacağız”
Kampüs meydanında toplanan öğrenciler adına basın açıklaması okuyan Kurtuluş Buldak, Ankara ODTÜ’de yaşana polis terörünü kınadıklarını belirtti. Açıklamada tüm üniversite öğrencileri ve akademisyenler üzerindeki tüm baskı, sindirme ve yok etmek politikalarına karşı direnenlerle dayanışma içerisinde olduklarını vurgulayan Buldak; “farklı görüşten seslerin duyulmasına tahammül edemeyen, her şeyin tek renk olmasını isteyen siyasi otoriteye, insan hayatının önemini uzun zamandır unutmuş ve topluma unutturmaya çalışan devlete ve onun politikalarına, sebepsiz ve hukuka aykırı şekillerde aylardır içerde tutulan üniversiteli arkadaşlarımıza yapılan haksızlıklara, aydınlara ve ilerici fikirlere yönelik uygulanan sert ve vicdansız tutuma, yandaş medyanın gerçekleri çarpıtıp yalan ve akla mantığa aykırı gündem yaratmasına, apar topar sabaha karşı, göz dağı vermek amacıyla yapılan son dönem öğrenci tutuklamalarına karşı dayanışma sergileyerek, bugün burada oturma eylemi gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.
 
Amaçlarının Türkiye’de süregiden baskı ortamına dair bir dikkat çekmek olduğunu ifade eden Politik Düşünce Topluluğu üyesi Buldak, üniversite yönetiminin de yaşananlar karşısında sessiz kalmaması gerektiğini söyledi. Buldak, Türkiye ODTÜ’den bir öğrencinin Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı bir mektuptan alıntı da yaptı: “18 Aralık günü okulumuzda faşizmi yaşattınız. Andımız olsun ki, özgürlüğü de biz yaşatacağız. Arkadaşlarımızı, hocalarımızı, okullarımızı, mahallelerimizi, sokaklarımızı, var gücümüzle biz savunacağız. Halka zulmettiğiniz her yerde, karşınıza biz çıkacağız.”(kaynak:Afrika Gazetesi)


MSGSÜ Öğrencileri: "Yalaka Rektör İstifa"
Saat 15:00'da Fındıklı kampüsü içerisinde bir yürüyüş gerçekleştiren MSGSÜ Öğrencileri rektörlerinin yaptığı ODTÜ'yü kınama açıklamasını kınadılar.

Eylemin başında basın mensuplarının kampüs içine alınmadığı haberini alan öğrenciler kapıyı açtırarak basın mensuplarını kampüs içerisine aldılar. Mimar Sinan Rektörü Yalçın Karayağız öğrencilerle kampüs içerisinde "köşe kapmaca"yı andırırcasına bir oyun oynamaya çalıştı; fakat öğrenciler Rektörü yakalayarak ODTÜ açıklamasıyla ilgili özür dilemesini istedi. Karayağız açıklamasını aynen tekrarladığını belirtirken MSGSÜ Öğrencileri Rektörü alkış ve ıslıklarla protesto etti. Sık sık "Her Yer ODTÜ, Her Yer Direniş", "Üniversiteler Bizimdir" sloganları atan yaklaşık 500 kişilik kitle MSGSÜ'de Karayağız'ı istemediklerini dile getirerek basın açıklamasını sonlandırdılar.

Öğrencilerin ardından öğretim görevlileri de bir açıklama yaparak rektörün açıklamasıyla öğretim görevlilerinin düşüncelerini temsil etmediğini vurguladılar.


İzmir ODTÜ'ye sahip çıktı

İzmir'de emek ve demokrasi güçleri, "YÖK yasasına" ilişkin Gazi İlköğretim Okulu önünden ÖSYM binasına yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe, çok sayıda akademisyen ve öğrenci de katıldı.

"Üniversite A.Ş.'ye YÖK ve yasasına geçit yok" pankartı açan kitle, "Tutuklu öğrencilere özgürlük", "YÖK reformu olmaz, YÖK kapatılsın" dövizleri taşıyarak, sık sık "Be ziman jiyan nabe", "Her yer ODTÜ, her yer direniş", "Müşteri değil öğrenciyiz" sloganları attı. Yürüyüş boyunca alkış ve zılgıtlar çeken kitleye, çevrede bulunan yurttaşlar da alkışlarla destek verdi. Bondasol müzik grubunun söylediği ezgilerle yürüyen kitle, yürüyüş sırasında zaman zaman oturma eylemi yaptı.

Grup adına açıklamayı yapan Gizem Keçeci, bir süredir yeni YÖK yasası taslağının oluşturulmakta olduğuna dikkat çekerek, "Yeni Yükseköğretim yasasının hazırlandığı bu günlerde, taslak metninde görüldüğü gibi, YÖK kaldırılmak bir yana başına T harfi getirilerek daha güçlü bir baskı ve denetleme aracı olarak korunmaktadır" dedi.


ODTÜ Ayakta...
ODTÜ'de öğrenciler Hazırlıklar önünde toplanarak U3 amfisine yürüdü.

Öğrenciler U3 amfisinde çeşitli etkinlikler gerçekleştiriecekler ve bugün amfiyi terk etmeyecekler.


Beyazıt'ta binler buluştu
İstanbul`da Beyazıt Meydanı`nda buluşan binler "AKP Defol Üniversiteler Bizimdir" sloganı attı. "Üniversite AŞ’ye, YÖK Yasa Tasarısı’na geçit yok" diyen binlerce üniversiteli Beyazıt Meydanı’nı doldurdu.
Merkez Kampüsü içerisindeki Hukuk Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi önünde toplanan öğrenciler, Rektörlük binasına yürüdü. Yürüyüş sırasında, İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet'in, ODTÜ'de yaşanan olaylarda öğrencileri suçlayan açıklaması protesto edildi. Yürüyüş sırasında "Öğrenci düşmanı Yunus Söylet istifa" sloganları atıldı. Rektörlük Binası'nın önünden tekrar yürüyüşe geçen öğrenci ve akademisyenler Üniversite'nin Merkez Kapısı'ndan yerleşkenin önüne çıkış yaptılar ve Marmara, Galatasaray, Yıldız Teknik, İstanbul Teknik,  Mimar Sinan Güzel Sanatlar üniversitelerinden öğrenci ve akademisyenlerle buluştular.
 
Eyleme katılanlar arasında BDP İstanbul Milletvekilleri Sabahat Tuncel ve Levent Tuzel ile BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün yanı sıra İÜ Rektörlük seçimlerinde 2. olan Rektör Adayı Prof. Dr. Raşit Tükel de yer aldı. Eyleme Gençlik Muhalefeti, HDK İstanbul Meclisi, TKP'li Öğrenciler, Emek Gençliği, DİSK, KESK, SES İstanbul Şubesi, Dev Sağlık-İş, TMMOB, TTB,  Öğrenci Kolektifleri, Halkevleri, Ekim Gençliği gibi pek çok demokratik kitle örgütü destek verdi. Eylemde "YÖK'te reform olmaz, YÖK kapatılsın", "YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek", "Sermaye defol, üniversiteler bizimdir", "Her yer ODTÜ her yer direniş", "Ferman YÖK'ün üniversiteler bizimdir" ve "Müşteri değil, öğrenciyiz" sloganları atıldı."Mücadeleyi büyüteceğiz"
Eylemde Kanun Tasarısı hakkında konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, "Siyasi iktidar, tasfiye programı uygulamaktadır. YÖK, bir darbe kurumudur. Burada bugün toplananlar, toplum yararına üniversiteleri birleştirme kaygısındadır. ODTÜ, İTÜ ve Beyazıt'taki eylemleri daha da büyüteceğiz" şeklinde konuştu."ODTÜ'ye destek vazgeçilmez sorumluluk"

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Arş. Gör. Dr. Mehmet Karlı, 6 üniversite öğretim üyeleri adına bir konuşma yaptı. Öğretim üyeleri olarak rektörlerinin yaptığı açıklamaları kabullenmediklerini belirten Karlı, "Bugün, baskıcı politikaların ana hedefi haline gelmiş olan ODTÜ'lü akademisyen ve öğrencilerin yanında yer almak, akademi ve demokrasi tarihi açısından vazgeçilmez bir sorumluluktur. Basit iktidar hesapları ve ikbal kaygıları ile ODTÜ'ye karşı tavır alan üniversite yönetimleri ve bu yönetimleri destekleyenler veya bu politikalar karşısında sessiz kalanlar, bu davranışlarının hesabını akademik özgürlükler ve demokrasi tarihi önünde vermek zorunda kalacaklardır" ifadelerini kullandı.

"Üniversitelerin ölüm fermanı"

Üniversite öğrencileri ve bileşenleri adına açıklama yapan Ezgi Taş ise, "Üniversite bileşenlerinin, öğretim üyelerinin ve öğrencilerin fikri sorulmayan bir yasa tasarısı bizim için yok hükmündedir. 12 Eylül'ün devamı olan bir iktidardan, biz zaten YÖK'ü kaldırmasını beklemiyoruz. YÖK'ün kaldıracak olan üniversitelilerdir. YÖK Yasa Taslağı adı altındaki metin, üniversitelerin ölüm fermanıdır. Üniversitenin ölüm yasasının o meclisten geçmesine izin vermeyeceğiz" dedi.


Kocaeli'nde polis müdahalesi
Kocaeli Üniversitesi'nde yeni YÖK yasa tasarısını protesto eden öğrencilere müdahale eden polis, çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı. Üniversitedeki gerginlik sürüyor.

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampusu Sosyal Tesisler önünde biraraya gelen öğrenciler, yeni YÖK yasa tasarısını protesto etmek amacıyla Rektörlük binası önüne yürümek istedi. Önce özel güvenlik görevlileri tarafından engellenmek istenen öğrenciler, bu engeli aşarak yürüyüşe geçti. Ardından Eğitim Fakültesi önünde çevik kuvvet polisleri tarafından durdurulan öğrenciler, yaklaşık bir saat boyunca polis barikatı önünde slogan atarak, engellemeyi protesto etti. Rektörlüğe yürümekte ısrar eden öğrencilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale eden polis, öğrencileri yaka paça gözaltına aldı. Bunun üzerine bir grup öğrenci yemekhaneye geçerken, polis buraya da yığınak yaptı.

Gözaltı sayısının 10 olduğu sanılıyor. Gözaltına alınanlardan isimlerini öğrenebildiklerimiz şunlar: Gülşen İmrek, Melten Dilek, Yankı Subaşı, soyadı öğrenilemeyen Belgin ve Emel.


KTÜ'de eylemde...
Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri de "Üniversite AŞ’ye, YÖK Yasa Tasarısı’na geçit yok" pankartı arkasında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünde toplanarak Rektörlüğe yürüdüler.Eskişehir
   
Eskişehir
   
Ankara
   
Ankara
   
İzmir
   
Kıbrıs ODTÜ
   
Mehmet Karlı- beyazıt
   
MSGSÜ
   
MSGSÜ
   
MSGSÜ
   
ODTÜ
   
ODTÜ
   
ODTÜ
   
Beyazıt
   
Beyazıt
   
Beyazıt
   
afiş

İlgili Haberler

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome