Üniversiteler Ayakta RTE'nin Rektörleri secdede!

24 Aralık 2012 Pazartesi 20:10:09

ODTÜ'de çıkan olaylarla ilgili Marmara, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitelerinden ortak açıklama yaptı.


Üniversiteler Ayakta RTEnin Rektörleri secdede!

Polisin uyguladığı şiddetten, yaralanan öğrencilerden hiç bahsetmeyen Rektörler kendilerini atayan iktidara seçimlerinin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha kanıtladılar.

Açıklamada şöyle denildi: “Üniversiteler öğrencilerin ve bilim adamlarının fikir ürettiği, düşüncelerini özgürce paylaştığı; farklı, hatta katılmadığı düşüncelere tahammül etmeyi içselleştirdiği ortamlar olmalıdır. Şiddet içeren eylemlerin fikirlerin önüne geçmemesi esastır. Öğrencilerin tek protesto aracı eleştirel fikirleri olmalı; taş, sopa ve molotof kokteyli öğrencilerle anılmamalıdır. Kavga ve şiddet hiçbir fikre hizmet edemez ve hiçbir fikir hedeflerine bu yöntemlerle ulaşamaz.

Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi olarak, ODTÜ yerleşkesinde gerçekleştirilen tören sırasında yaşanan şiddet olaylarını üzüntüyle karşılıyoruz.”

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Senatosu tarafından da yapılan yazılı açıklamayla protesto girişimlerinin kınandığı belirtildi

YÖK Denetleme Kurulu ODTÜ'yü denetleyecek
YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, YÖK Denetleme Kurulu'nu ODTÜ'yü denetlemekle görevlendirdi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın, ODTÜ’de geçen hafta yaşanan olayların incelenmesi için 21 Aralık'ta YÖK Denetleme Kurulu'nu görevlendirdiği öğrenildi.


Ve beklenen açıklama geldi!
Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Senatosu, Göktürk-2 Uydusunun uzaya fırlatılması dolayısıyla ODTÜ yerleşkesinde düzenlenmiş olan tören esnasında ve akabinde meydana gelen olaylarla ilgili olağanüstü toplanarak senato kararı aldı!

Alınan kararda: “18 Aralık 2012 Salı günü seksen dokuz yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk yerli keşif uydusu Göktürk-2 uzaya fırlatılmıştır. Ülkemiz ve milletimiz için son derece mutluluk ve gurur verici bu tarihi başarının gerçekleşmesinde katkısı olan bilim adamlarımıza, Hükümetimize, özellikle de Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı sunuyoruz.

Başta askeri istihbarat olmak üzere, doğal afetlerin hasar tespitinden tarımsal analizlere kadar birçok alanda veri sağlayacak olan Göktürk -2 Uydusu’nun uzaya fırlatılması dolayısıyla düzenlenen tören esnasında ve akabinde meydana gelen olayların; hak aramak ve protesto hakkını kullanmakla ilgisinin olmadığı; siyasi ve ideolojik mülahazalarla gerçekleştirilmiş yersiz ve duygusal tepkiler olduğu; karanlık odakların ülkemizde 1980 öncesinde oynadığı oyunları hatırlattığı; düşünceyi ifade etmenin medeni yolunun taş, sopa ve molotof kokteyllerin kullanıldığı şiddet içeren bu şekildeki gösteriler olmadığı kanaatindeyiz. Dünyada geniş yankılar uyandıran ilk milli keşif uydumuzun uzaya fırlatılmasını provokasyonlarla farklı amaçlara alet etmeye çalışmanın kabul edilemeyeceğini düşünmekte ve bu menfur olayı esefle kınamaktayız." dendi.


“O metinden İmzanızı Çekin!”
Hacettepe Üniversitesi Eğitim Sen İşyeri Temsilciliği ise rektörlüğe açık çağrı yaptı ve “O metinden imzanızı çekin!” dedi.
Eğitim Sen’liler, metne imza atan 12 üniversitenin, gücün karşısında eğilmeyi tercih ettiğini, gerçeğin karşısında yalanın, demokrasi karşısında totalitarizmin tarafında yer aldıklarını ifade etti. Bu tepkinin Burhan Kuzu’nun Radikal’e verdiği röportajın hemen ardından gelmesini ise “tarihin ironilerinden biri” olarak değerlendirdiler.

Bilim insanlarının kendilerine servis edilen psikolojik harekat bültenlerine itibar etmek yerine hiç değilse ODTÜ rektörlüğünün yaptığı açıklamaları anlamaya çalışması gerektiğini dile getiren Eğitim Sen’liler, “Hacettepe Üniversite Eğitim-Sen İşyeri Temsilciliği olarak, Üniversitemiz Rektörlüğünün bu ortak açıklamaya verdiği imzayı geri çekmesini talep ediyoruz. Kaldı ki Üniversite yönetiminin böyle bir metni üniversite bileşenleri ile tartışmaya açmadan imza atması bile en temel bir demokratik ilkenin ihlalidir. Ayrıca Başbakan’ın saldırgan üslubunda ifadesini bulan otoriter anlayışın yarın sizi de hedef almayacağını kimse garanti edemez. Tarih sizi eğer hatırlayacaksa verdiğiniz imza ile değil, çektiğiniz imza ile hatırlayacaktır” dedi.


Rektörlere yanıt Öğretim elemanlarından
Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Elemanları yayınladıkları açıklama ile "ODTÜ’de polisin öğrencilere saldırmasının ardından üniversite rektörlüklerinin öğrencileri kınayan açıklamalarına katılmadıklarını deklare ettiler.

Öğretim Elemanları yaptıkları açıklamada; "ODTÜ’de yaşanan üzüntü ve kaygı verici olaylarla ilgili olarak üniversitelerimiz tarafından bir açıklama yapıldığını gazetelerden öğrendik. Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi görev yapmakta olan öğretim elemanları olarak bu açıklamaya hiçbir şekilde katılmadığımızı beyan ediyoruz.

ODTÜ’de yaşanan olaylarda öğrencilerin maruz kaldığı polis şiddetini kınıyoruz. ODTÜ’lü meslektaşlarımızın tüm ifadelerine rağmen, söz konusu açıklamayı yapan üniversite yönetimlerinin, polisin olayları başlattığı, olayların ilk aşamasından itibaren iyi niyetli davranmadığı ve orantısız güç kullandığı gerçeğini gözardı etmelerini manidar buluyoruz. Polis şiddeti karşısında tek vücut olarak tepki gösteren ODTÜ’lü meslektaşlarımızın ve öğrencilerin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz." dedi.


Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanları ODTÜ’deki polis şiddetini kınadı
Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği, ODTÜ’de yaşanan olaylara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ODTÜ'ye gelişini protesto eden öğrencilere uygulanan polis şiddetinin ve pek çok öğrencinin evine düzenlenen operasyon kınandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bir Başbakan ancak binlerce polis eşliğinde üniversiteye girebiliyorsa, meşruiyetini tümüyle yitirmiş demektir. Ancak binlerce polisle dolaşabilen bir Başbakan icraatlarının haksızlığını kabul ediyor demektir. En demokratik hak arayışları binlerce gaz bombasıyla susturulmaya çalışılıyorsa o ülkede diktatoryal bir gidiş var demektir. Demokratik, laik, bilimsel üniversite mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz"


Ankara Üniversitesi Öğrencilerine Sahip Çıktı
Ankara Üniversitesi’nden 93 öğretim üyesi ODTÜ'de yaşanan polis terörüne karşı öğrencilerin protesto etme hakkını savunan bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Olayların ardından 21 Aralık günü, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Birimleri tarafından düzenlenen operasyonla, evlerine 'baskın' yapılarak gözaltına alınmaları, demokratik haklarını kullanan öğrencilerimize yönelik ciddi anlamda hak ihlallerinin yapıldığını/yapılacağını gösteriyor.

Öğrencilerimize yönelik daha önceki dönemlerde de tanık olduğumuz tahammülsüzlüğü kaygıyla izlediğimizi, öğrencilerin en ufak tepkilerini terörizmle ilişkilendirerek kriminalize etme çabalarını demokratik bir ülkede yaşanmaması gereken durumlar olarak gördüğümüzü kamuoyuyla paylaşırız."

Abdulcelil Kaya, Yard. Doç. Dr Abdurrahman Saygılı, Prof. Dr. Ahmet Haşim Kose, Prof. Dr. Ahmet Makal, Yard. Doç. Dr. Ahmet Murat Aytaç, Doç. Dr. Ahmet Yıldız, Dr. Akın Usupbeyli, Dr. Atilla Cangır, Arş. Gör. Aydın ÖRDEK, Prof. Dr. Ayhan Yalçınkaya, Dr. Aylin Aydoğan, Yard. Doç. Dr. B. Pınar ÖZDEMİR, Doç. Dr. Banu Yılmaz, Yard. Doç. Dr. Barış Ünlü, Doç. Dr. Bedriye Poyraz, Doç. Dr. Bülent Duru, Arş. Gör. Can Irmak Özinanır, Dr. Cenk Yiğiter, Yard. Doç. Dr. Çağla Kubilay, Yrd. Doç. Dr. Derya Hasta, Prof. Dr. Doğan Bor, Yard. Doç. Dr. Elçin Aktoprak, Elif Tuğba Doğan, Dr., Emel Memis, Yard.Doc. Dr. Emine G. Kapçı, Prof. Dr.Engin SARI, Prof. Dr Erel Tellal, Yard. Doç. Dr Fatma Türe, Doç. Dr. Fehmi Ekmekçi,. Yard. Doç. Dr. Ferda Dönmez Atbaşı, Prof. Dr. Ferit Pehlivan, Prof. Dr.Filiz Zabcı, Prof. Dr. Funda Acarlar, Doç Dr. Funda Başaran Özdemir, Doç. Dr. Funda Keskin, , Prof.Dr. G. Leyla Uzun, Doç. Dr. Gökhan Atılgan, Doç. Dr Gülseren Adakli, Dr. Gül Karagöz Kızılca, Prof. Dr. Gürol Seyitoglu, Doç. Dr. Hasan Hüseyin Aksoy, Prof. Dr., Iclal Ergenç, Prof. Dr. İlhan Uzgel, Prof. Dr İlkay Savcı, Araş. Gör. İnan Özdemir Taştan, İnci Solak Akman, Dr. Kemal Kızılca, Yard. Doç. Dr Kerem Altıparmak,. Prof. Dr L. Işıl Ünal, Prof. Dr. M.Lütfü Çakmakçı, Yard. Doç. Dr. Meltem Kayıran, Prof. Dr. Meral Uysal, Prof. Dr. Metin Baştuğ, Prof. Dr Metin Özuğurlu, Prof. Dr. Mine Gencel Bek, Doç. Dr. Murat Efe, Yard. Doç. Dr. Murat Sevinç, Doç. Dr. Mustafa Kemal Coşkun, Arş. Gör. Nail Dertli, Arş. Gör. Nazile İrem Yeşilyurt, Prof. Dr. Nejat Ulusay, Prof. Dr. Nejla Kurul, Doç. Dr. Nilgün Erdem, Prof. Dr. Nur Betül Çelik, Okan Ozansoy, Arş. Gör. Onur Can Taştan, Doç. Dr. Oya. S. Erdoğdu, Dr. Ozan Zengin, Yrd. Doç. Dr. Ömer Kutlu, Dr. Özden Şener, Dr. Özgür Aydın, Dr. Özkan Agtaş, Dr. Özlem Albayrak, Doç. Dr. Perican Bayar, Yard. Doç. Dr. Pınar Ecevitoğlu, Refik Turan, Prof. Dr. Ruhsar Yanmaz, Öğr. Gör. Sarp Balcı, Doç. Dr. Seçkin Özsoy, Prof. Dr. Sedat Dönmez, Arş. Gör. Selin Seçil Akın, Serdar Şahinkaya, Doç. Dr. Sevilay Çelenk Özen, Doç. Dr. Seyhan Erdoğdu, Öğr. Göv Taylan Bali, Prof. Dr. Tevhide Kargın, Prof. Dr. Tülin Öngen, Öğr. Gör. Yalçın GÜÇER, Prof. Dr. Yalçın Memlük, Arş. Gör. Yasin Sönmez, Yrd. Doç. Dr. Yiğit Karahanoğulları, Dr. Zafer Yılmaz, Prof. Dr. Zeliha Etöz.


İlgili Haberler

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome