Muhalefet- Barış İnce

4 Kasım 2011 Cuma

Halbuki muhalefet düzenin kökten bir dönüşümü için yapıldığında anlamlıdır. Kendi hayatındaki ufak değişimler/reformlar, büyük bir muhalefet ailesiyle birleşmedikten sonra anlamsızlaşır. Düzenin sarmalı seni bir yerinden tekrar yakalar ve o küçük kazanımlar misliyle geri alınabilir. Bunun panzehiri ise örgütlü, devrimci ve birleşik bir muhalefettir.


Her şeyin kötü gittiğine dair yayılmaya çalışılan sarsılmaz bir inanca rağmen umut etmek… Umut etmenin amentüsü de muhalefet etmek. Her şeye kronik bir şekilde muhalefet etme hastalığı değil. Hangi damarlardan aktığı belli olan, sürekli birleşerek, çoğalarak akan, yıkıcı bir muhalefet...

Zalimlerin en büyük başarısı, kendi varlıklarını ortadan kaldıracak bir değişimin mümkün olmadığına dair yaydıkları inançtır. Bu inancı sarsacak olan da birleşik muhalefettir. İşte o yüzden de “muhalefet”, umut etmenin amentüsü…

Muhalefet dağınık, küçük ve parçalı… Halbuki zalimler ne kadar heybetli değil mi? Tankları, topları, oyları, oyunları, hileleri… Madem o kadar güçlüler, madem muktedirler her şeye… Neden bunca yalan, bunca dalavere? Basılmamış kitapların peşinden koşmak niye? Basılan, yayımlanan, gencecik çocukların kütüphanelerine kitapları örgüt dokümanı saymak, o çocukları içeri tıkmak niye? Bir partinin siyaset akademisine katıldı diye akademisyenlere tuzaklar kurmak niye?

Zenginlik ve iktidar, para ve şaşaa arttıkça onu korumak için de türlü hile, kumpas gerek. Heybet gibi görünen şey, varlıklarını savunmak zorunda hisseden zorbaların sanal olarak yarattığı görüngüdür aslında. Eğer öyle olmasa neden korkuyorlar Rizeli teyzenin bastonundan, Tekel işçisinin çadırından, bir öğrencinin ayakkabısından, kitabından… Onlar korkaktır, heybetleri ise sadece bir örtü… Gerçeğin üzerindeki örtüyü kaldırmak da muhalefet edenlerin işidir.

Ama muhalefet aynı zamanda ciddi bir iştir. O yüzden de sıkıntı belirten bir homurtunun ötesine geçmek gerekir. Örgütlü bir muhalefet gerekir. Hem örgütlü hem birleşik… 1990’ların başında örgütsüzlüğü kutsamak için muhalefetin ortak bir hedefe kanalize edilmesi küçümsenirdi. Paramparça olmuş muhalefetin bir gün bir yerlerde kendiliğinden bir araya geleceğine inanırlardı. Belki inanmazlardı da işlerine o gelirdi. Terry Eagleton’a göre bu tarz kaçamak teorilerin oluşma sebebi, Marksizme olan inancın bitmesi değildir. Sisteme cepheden karşı çıkmanın ne kadar zor ve ciddi bir iş olduğunun görülmesidir!

Halbuki muhalefet düzenin kökten bir dönüşümü için yapıldığında anlamlıdır. Kendi hayatındaki ufak değişimler/reformlar, büyük bir muhalefet ailesiyle birleşmedikten sonra anlamsızlaşır. Düzenin sarmalı seni bir yerinden tekrar yakalar ve o küçük kazanımlar misliyle geri alınabilir. Bunun panzehiri ise örgütlü, devrimci ve birleşik bir muhalefettir.

O yüzden şimdi muhalefetin damarları genişletilmeli, gençlik mücadelesi ile dayanışma çalışmaları, sağlık ve eğitimdeki yıkıma karşı mücadeleler, Hopa’dan Gerze’ye uzanan talana karşı direnişler, Kürecik’te yeniden uyanan anti-emperyalist ruh, onurlu bir halkın insani taleplerini de içererek devrimci bir yola akmalıdır. İşte o zaman heybetlilerin sırtlarındaki heybeler çıkacak ve onlar yine ufacık kalacak. “Aman biz gelmeyelim de ellerinde yıldızlı yumruk olanlar mı gelsin” diye zırlayacak yine…

Yıldız ve yumruk dedik de… Van’da deprem olduğunda köhnemiş düzenleri tel tel dökülürken, dökülmeyen bir şey vardı yine: Yıldızlar… Yani kardeşliğin, barışın, devrimin umudu olan o yıldızlar. Neden mi dökülmediler peki? O zaman söz Melih Abi’de: “Baba diye sormuştu oğlum Bulut dört yaşındayken; ve gökyüzünün yıldızlarını seyrederken Ayvalık sahillerinde: Depremde her yer sallandı, nasıl oluyor da bu yıldızlar düşmüyor oradan? ‘Yumruklarını sıkmışlardır evladım’ diyememiştim; deseydim, elbette anlamazdı. Ama anlayan mutlaka çıkardı vakti zamanında, şimdi de hâlâ çıkar mı? Bilemiyorum”

Çıkar… Bak biz de büyüdük ve anlıyoruz artık. İşte o yüzden ‘Muhalefet’teyiz. 
 


Yazarlar:Barış İnce

İlgili Yazılar

Diğer Yazılar

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome