Sol Liberaller ve Özgürlük - Serdar Durukan

20 Aralık 2011 Salı

Günümüzün moda kelimesidir “özgürlük”. Önüne çok değişik kavramlar getirilip, daha önce hiç rastlamadığımız yeni kavramlar yaratabileceğimiz bir kelimedir.


İstediğimiz herhangi bir şeyin önüne koyarsak “bir şeyin özgürlüğü” kalıbı hemen çıkıverir ortaya. Sayısızdır bu özgürlükler. Ama bu sonsuzluğun içinde “bireyin özgürlüğü” dediğimiz bir kavram var ve bu kavram bugün liberal solun sosyalist sola karşı argümanlarında hep baş köşededir. Bizim ülkede de var bu özgürlük lafını diline dolayıp sola “yeni” yollar göstermek isteyenler. Eğitimde fırsat eşitliğinden tutunda, piyasadan, rekabetten ve bilgi toplumundan sıkça söz eder oldu ülkemizin “sol” liberalleri.

Tabiki en önemli argümanları “eskimiş, 20.yy dan kalma olan sola” bireyin özgürlüğü üzerinden artık değişin üzerinden şekilleniyor. Bu liberalizmin bize öğrettiği “Bireyin Özgürlüğü” konusunda bakın E.M. Wood* ne diyor: “Bir anlamda, egemen bireyin yaratılması, “emekçi kitlelerce” ödenen siyasal hayata girişin bedeliydi. Daha keskin hatlarıyla ortaya koymak gerekirse, kapitalizme ve en sonunda yurttaş kitlesine katılacak modern, “özgür ve eşit” ücretli emekçiliğe yol açan tarihsel süreç köylüleri geleneksel ve ortak haklarıyla birlikte, hem mülklerinden hem toplumlarından koparan süreçle aynıydı.”

Bu kısa alıntıda anlatılan aslında günümüzde liberal solun atladığı ve görmezden geldiği önemli bir noktadır. Bugün kapitalizm karşıtlığını unutmuş, salt bir demokrasi ve demokratik toplum çığırtkanlıkları yapanlar, tam da demokrasinin yapı taşı olan yurttaşların, kapitalizm ile birlikte yaşadığı tutsaklığı ve esareti hiç hesaba katmamaktadırlar. Sanırım Haluk Gerger’in tanımlamasıydı. Tam hatırlamıyorum. “Tuzu kurular” diyordu sol liberallere. Kapitalizme gerçek anlamda karşı duruş sergileyemeyenler bugün “Türkiye’nin de katkılarıyla” cümlesini hemen hemen her yazının sonuna ekler duruma geldiler Kıbrıs’ın tuzu kuruları.

Kıbrıslı Türk halkı arasında hedefin ankara olduğu gerçeği günden güne daha kitlesel bir şekilde sahiplenilirken Türkiye’nin katkılarına sığınma zayıflığını gösteren kesimler neyin hesaplarını yapmaktalar çok açık aslında. Liberalizmin özgürlük tanımını bu denli sahiplenen bir düşünce sisteminin bağımsızlık ve varoluş mücadelesini de “sponsor” ların katkılarıyla sürdürme isteği çok da şaşılacak bir durum değil aslında. Buna verilecek en iyi cevabı Kıbrıslı Türk halkı verecektir. Liberalizmin özgürlük kandırmacasıyla ilgili Yener Orkunoğlu** şöyle diyor: “Liberalizmin özgürlük alanı sınırlıdır. Fikir ve siyasal alanda özgürlükleri savunur, ama özgürlük alanını ekonomik alana kadar genişletemez. Ekonomi alanın özel alan ilan ederek, üretim araçları üzerindeki özel mülkiyeti koruma altına alır. Liberalizm, fikir özgürlüğünü politik özgürlüklerin arkasına saklayarak kapitalizmin anti-hümanist ve anti-sosyal özelliklerini gizler.”

Bugün liberalizmin bu “özgürlükçü” tarafını sol değerlerin üstünde tutmayı görev bilen sol liberallerin özellikle toplumsal muhalefetin keskinleştiği noktalarda hangi saflarda olduğu geride bıraktığımız sene içinde bir çok kez gözler önüne serildi. Sungur Savran’ın deyimiyle bir “yenilgi ideolojisi” olan sol liberalizm bugün sol açısından ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Pratik anlamda alanları bu tarz siyasetlere bırakmamak çok önemli.

Ancak en az bunun kadar önemli olan bir diğer nokta ideolojik anlamda sol liberalizmin kurmaya çalıştığı hegemonyaya karşı devrimci solun argümanlarını salt sloganlar üzerinden değil yazılı metinler üzerinden halkımıza anlatmanın yollarını geliştirmemiz görev olarak karşımızda duruyor.
 
Serdar Durukan
Baraka Aktivisti
[email protected]

 
*Ellen Meiksins Wood (2005) “Kapitalizm Demokrasiye Karşı”
** Sendika.org “Bir döküm: “yetti artık” ya da “hayır” deyin isimli yazıdan alınmıştır.


Diğer Yazılar

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome