AKP-MHP el ele, yeni rejime

10 Aralık 2016 Cumartesi 13:05:08
 AKP-MHP el ele, yeni rejime

Bahçeli’nin grup toplantısında yaptığı çağrı sonrasında tekrar başlayan başkanlık trafiği yaklaşık iki ay sonra Meclis durağına kadar geldi. Yeni soru, ‘Referandum için 330 oyu alıp alamayacağı’
 
BirGün'den Yaşar Aydın'ın haberine göre; Meclis’e sunulacak başkanlık düzenlemesi Bahçeli-Yıldırım görüşmesi sonrası kamuoyuna yansıyan ve görüşme sürecinde “özde değil sözde” değişiklikler yapılan taslakla neredeyse birebir aynı. AKP’nin ısrar ettiği hiçbir maddede “temel hedefte şaşma” anlamına gelecek değişiklikler yapılmadı. AKP, görüşmelere başlarken iki temel hedef belirlemişti. Birincisi başkan/cumhurbaşkanının parti ile bağının koparılmaması, ikincisi de denge-denetim maddelerinin neredeyse hiç olmaması. Bu iki konuda da AKP istediğini aldı. Anlaşılan o ki bu konularda çok ciddi bir görüş ayrılığı da yoktu. Kamuoyunu hazırlamak için gerekli zaman, bu görüşme trafiği içerisinde yaratıldı.
 
‘Kriz var’ başlıklarının anlamı
 
Yaklaşık iki ay süren görüşme trafiğinin bazı bölümlerinde ‘kriz var’ manşetleri atıldı. Liderler ve sözcüler “sorun var ama çözeceğiz” diye açıklamalarda bulundu. Geriye dönüp baktığımızda ‘sorun alanı’ diye tarif edilen alanlarla ilgili sıkıntı yaşanmadığı anlaşılıyor. Öyle ise süreç niye bu kadar uzatıldı?
 
Hem AKP’nin hem MHP’nin hem de Erdoğan’ın böyle bir zaman aralığına ihtiyacı vardı. Devlet Bahçeli konuyu ilk gündeme getirdiğinde de tabanının çok büyük bölümünün ve vekillerin neredeyse yarısının Başkanlık sistemine karşı olduğunu biliyordu. MHP yönetimi Türkiye’nin çeşitli noktalarında yaptığı toplantılara bu süreyi aynı zamanda kendi tabanını ikna dönemi olarak da geçirdi. Ne kadar başarılı olduğu tartışılsa bile belli bir yol kat ettiklerini görmek mümkün.
 
Kampanya başladı
 
Erdoğan ve AKP için ise Bahçeli’nin açıklaması ile başkanlık kampanyası başlamış oldu aslında. MHP ile yapılan görüşmeler aynı zamanda kampanyanın bir parçası olarak kurgulandı. Uzlaşmaya açık bir AKP ve Erdoğan, “masaya oturan her kesimle mutabakat çerçevesinde ilerlemeye ikna” görüntüsü vermiş oldu.
 
Yine bu süre içerisinde yapılan kamuoyu araştırmalarının sonuçları ile ilgili açıklamalarda –objektif olup olmaması ayrı bir konu- hem Erdoğan’a hem de başkanlık sistemine yeterli olmasa da desteğin arttığı mesajı veriliyor.
 
Muhalefeti devre dışı bıraktı
 
Bu sürecin ortaya çıkardığı bir sonuç daha var. O da muhalefetin devre dışı bırakılması. Değişiklerle ilgili görüşme trafiği boyunca somut bir cümleye dahi ulaşamayan muhalefet sadece genel tanımlar üzerinden itirazını dile getirmek zorunda kaldı. Sürecin izleyicisi durumuna düşürüldü. Bir anlamı ile iki aylık süre içerisinde tek kale maç oynandı.
 
Referandum kesin mi?
 
İki partinin milletvekili sayısı taslağın, referandum barajını aşmasına yetiyor. Ama iki partinin, en azından AKP’nin fire vermemesi koşulu ile. MHP’den mutlaka “hayır” çıkacak. Bahçeli oranı tek haneli rakamlarda tutmaya çalışıyor. AKP ve Erdoğan’ın ise çalışmalara çok önceden başladığını daha önce de yazmıştık. Ankara kulislerindeki genel hava kritik bir noktada olsa bile ‘evet’in 330 oyu geçeceği yönünde. Anayasa değişikliklerinde gizli oylama şartı olsa dahi daha önceki deneyimlerden biliyoruz ki AKP bu kuralı çiğneyecek. Hem oylama öncesi hem de oylama sırasında “şüpheli” vekiller üzerine özel bir baskı uygulanması sürpriz olmayacak.
 
Ortak açıklama
 
Bahçeli’nin bugüne kadar “değişiklikte iktidar partisinin imzası olacak” dese de, ‘ortak açıklama’ kararından anlaşılıyor ki AKP sürecin her anında MHP’yi yanında tutmak istiyor. MHP ve Bahçeli’nin zaman zaman ortaya çıkan sorumluluktan kaçma eğilimine de AKP tarafından pirim verilmiyor.
 
Yarın itibarıyla kampanyanın ikinci ayağı başlayacak. Ama bu kez AKP-MHP ortaklığı o kadar rahat devam edemeyecek. Hem TBMM’de hem de sokakta onları daha zor günler bekliyor.


Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome