Bıkmadan usanmadan bir kez daha: Hepimiz Chavez'iz!

24 Ocak 2013 Perşembe 09:39:35

Venezüela'da uzun bir süredir ana politik gündem, yapılan başkanlık seçimlerinin galibi Komutan Chavez'in sağlığı ve buna bağlı olarak başkanlık görevini sürdürüp sürdüremeyeceği üzerindeki tartışmalardan oluşuyor.


Bıkmadan usanmadan bir kez daha: Hepimiz Chaveziz!

Komutan Chavez, bilindiği gibi son başkanlık seçimlerinde burjuvazinin adayını galebe çalmış; ancak daha sonra kötüleşen sağlığı yüzünden Küba'ya giderek kanserli bir urun alınması için ameliyat olmuştu. Ameliyat sonrası iyileşme sürecindeki uzamaya bağlı olarak da Chavez'in başkanlık görevini yürütemeyeceği tartışmaları -özellikle 10 Ocak tarihinde yapılması gereken yemin töreni öncesinde- iyice yoğunlaştı. Muhalefet, seçim sandığında yenemediği Chavez'i bir takım katakullilerle başkanlıktan indirmek amacıyla elinden geleni ardına koymadı, devrimciler de bunun karşısında gerekli olan tüm önlemleri aldı.


Sonuç olarak yüksek yargı, “yeminin daha sonra edilebileceği” yönünde aldığı kararla bu tartışmalara son noktayı koydu. Venezüela halkı da 10 Ocakta büyük bir miting yaparak “Chavez halktır” sloganıyla sembolik bir yemin töreni düzenledi. Böylece yargı ve kamuoyu nezdinde tartışma bitmiş oldu.

Bununla birlikte, Chavez karşıtı muhalefet bu kararı tanımayarak Venezüela tarihi açısından bir halk ayaklanmasının yıldönümü olan 23 Ocak'ta sokağa çıkma ve “hukuksuzluğu” protesto etme kararı aldı. Bu kararın hemen ertesinde devrimciler de aynı güne bir sokak randevusu keserek muhalefetin karşısında kitlesel bir varlık göstermeyi hedefledi ve 23 Ocak tarihine iki miting çağrısıyla bu biçimde gelindi.

Karakas'ta muhalefetin “şiddet olayları yaşanabileceği” gerekçesiyle bir zengin semtindeki spor salonuna kaydırdığı mitingi küçük bir salon toplantısı olarak yapılırken, Venezüela halkı ise, bir kez daha Karakas sokaklarına hakim olduğunu gösterdi. Halk ve burjuvazi, kendi toplumsal temsiliyetine uygun kalabalıklar toplamış olarak toplantılarını gerçekleştirdi.

Bu arada, Muhalefetin özellikle 23 Ocak tarihini seçmesinin ve devrimcilerin buna karşılık aynı gün sokağa çıkmasının sembolik bir anlamı olduğunu bilmek gerekiyor. Zira, 23 Ocak 1958 bir sivil-asker ayaklanması ile Perez Jimenez diktatörlüğüne son verilen tarih ve dolayısıyla söz konusu gün Venezüela'daki özgürlük mücadelesinin önemli uğraklarından bir tanesi olarak düşünülüyor. İşte, tam da bu yüzden, kendisini “halk” Chavez'i ise, “diktatör” olarak kodlama çabasındaki muhalefet bu tarihi özellikle seçiyor; bununla birlikte, Komünist Fabricio Ojeda gibi şehitler vererek bu zaferi kazanmış olan halk ise, burjuvazinin tezgahına izin vermemek için aynı tarihte Karakas sokaklarında anayasaya ve Chavez'e sahip çıkma kararı alıyor.

Ülkenin önemli bir entelektüeli olan Jose Vicente Rangel'in, katıldığı mitingin kendisi, halk ve diktatörlük bağlamında konu hakkında söyledikleri bu açıdan oldukça önemli. Rangel, bundan on sene önce Chavez'i bir darbeyle indirmek isteyen generallerin toplandığı Altamira semtinde burjuvazinin yine haince toplandığını ve 23 Ocak tarihini sahiplenmeye kalkmasını eleştiriyor ve  yine aynı kesimi kastederek  “Her zaman olduğu gibi, yine geri çekildiler, hiç bir zaman halk ile sokakta boy ölçüşemezler, halk Chavez'in ve devrimin yanında” diye eleştirilerini ortaya koyuyor. Ayrıca Rangel miting konuşmasında burjuvazinin halkın diktatörlüğü yıkmasından sonra onu aldattığını, kurulan puntofijo paktı süresince binlerce vatandaşın işkence ve katliamla yok edildiğini de hatırlatıyor.

Aynı biçimde burjuvazinin ülkeyi istikrarsızlaştırmaya yönelik planlarını eleştiren başkan yardımcısı Maduro ise, “Burjuvazinin 23 Ocak ruhunu çaldığını” belirterek “halkın ihanetten bıktığını ve sosyalizmin inşası için yürümeye devam edeceğini” bildiriyor.Özetle, katılım sayısı, mitingdeki coşku, burjuvazinin toplantısının çapı gibi durumlar göz önüne alındığı takdirde, bu güzel 23 Ocak gününde Venezüela halkının burjuvaziye alışıldık tokatlarından birini daha attığını söylemek yanlış olmaz. Yurtdışından danışmanların fikirleri doğrultusunda politika yapmaya çalışan, medya gücüne sahip olsa da bunu kullanmakta gittikçe daha fazla zorlanır hale gelen muhalefetin etkinliği kendisi için yeni bir mağduriyet olarak belleklere kazındı. 1958 halk ayaklanmasının yıldönümünde Chavez'in başkanlık durumunu tartışılır hale getirmek için düzenlediği toplantıyla bugün muhalefet bir kez daha aklını pazara çıkardı ve onu yine kendisi satın alarak eve dönmek durumunda kaldı. Buna karşılık halk ise devrime ve kazanımlarına olduğu kadar Chavez'e de sahip çıkma kararlılığını bir kez daha gösterdi.

Şimdi, bu elde edilen bir dizi politik zaferin bir diğer güzellikle taçlanması için, sağlığı hakkında “ameliyat sonrası bulunduğu en iyi durumda olduğu, yakında dönme ihtimali bulunduğu” tarzı haberler gelen Chavez'in bir an önce Venezüela'ya çıkagelmesi gerekmektedir.

Bir insan için durmak bilmeden gösterilen sınırsız bir sevgi selinin gerçekten bir gücü varsa, bu da yakında gerçekleşecektir.

*Hepimiz Chavez'iz!

Ozan Özlem/Venezüela


Yazarlar:Ozan Özlem

İlgili Haberler

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome