Birleşik Haziran Hareketi Yalova forumu gerçekleştirildi

27 Ekim 2014 Pazartesi 13:50:51

Birleşik Haziran Hareketi forumu 26.10.2014 pazar günü Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.


Birleşik Haziran Hareketi Yalova forumu gerçekleştirildi

AKP diktatörlüğüne karşı “birleşirsek kazanacağımızdan eminiz” şiarı ile yola çıkan forum, divanın açılış konuşması, saygı duruşu ve Eriş Bilaloğlu’nun sunuş konuşması ile başladı.
Forumdan kimi konuşmalar şu şekilde yer aldı;

Eriş Bilaloğlu:
Biriktirdiğimiz olumsuzlukların altından kalkabilmemiz için ve hayırları söylemenin ötesinde evetlerle kendimize ve bir başkalarına sözümüzü ifade edebilmemiz için daha büyük bir güce ihtiyacımız var. Hem moral güce hem de niteliksel güce ihtiyaç var. Aslında bu güç var. Burayı dolduranlar burada bulunanlar kafaları, yürekleri, beyinleri bu işle meşgul. Haziran Hareketinin görevi buradakilerle sınırlı kalmayan fakat buradaki insanların kıymetini bilen ve burayı azaltmama konusunda üzerine titremektir. Birlikteliğimizin üzerine titreyeceğiz. O ulaşamadığımız kim ise aslında ona ulaşabilecek insani birikimin cevherin bizde olduğunu yukarıdan değil doğrudan açığa çıkaracağız.

Arif Ekim
Çeşitli ortamlarda bu sorunlar tartışılıyor 70'lerde de tartışıldı. Herkes o zamanlar kendi partisine göre anlatıyordu. Herkes daralmış bir yere kitlendi. Şuan 80'de yaşanan cuntayı bize dayatıyorlar. Birleşik kelimesi çok şey anlatıyor. Bütün değerlerimiz yok sayıldı ve sol çok parçalandı. Ülkemizi emperyalizmin senaryosunun içine oturtuyorlar. Halkı din duygularıyla sömürenleri hatırlayalım ve cumhuriyeti kazanımlarını bile yok ediyorlar. Sadece Haziran kelimesinin istekleri karşılayacağını düşünmüyorum. Daraltmadan zenginleştirmeye çalışalım ve gerçekten halk hareketini kuralım.

Aslı Din
Ben Berkin Elvan için buradayım, 15 yasındaki çocuklarımız terörist ilan edilmesin diye buradayım, halkın derdine herkesin ortak olması için buradayım, kadınlar ölmesin diye buradayım. Zaman ezilmeye karşı beraber olma zamanıdır.

Tuğba Yaşar
İkinci öğretimde öğrenciyim. Tek farkımız aksam okula gitmekken büyük bir miktar para ödemek mecburiyetindeyiz. Bu harçları ödemek için çeşitli zor işlerde ezilen arkadaşlarımız var. Ben buna karsı olduğum için buradayım. Bu birleşerek yeni bir gelecek yaratmak bizim umudumuzdur.

Taner Bulut
Durum tespitinden önce algı metni yaratılmalı. Bizim yaptığımız her hareket Türkiye'nin en ücra köşesine kadar ulaşmalı.

Asuman Ergül
Hepimiz bilgisayar başındayız klavyeden solculuk yapıyoruz. Artık elimizi taşın altına koymalıyız.

Göksu Savaş
Adaletsizlik için buradayım. Uğradığımız adaletsizlikler karşısında bölünüyoruz ve susturuluyoruz. Adaletsizlik karşısında bölünmeyelim, birleşelim. Birleşirsek bizi yenemezler. Milyonlarız biz.

Burhan Karabiber
Umudumuz giderek artıyor. Tek başımıza yaşadığımız sorunlar toplumun sorunu. Ülkemizin bütün kaynakları satılıyor. Yeni bir rejim inşa ediyorlar. Cumhuriyeti yok ettiler. Bu yeni rejime itiraz edeceğiz. Halkların bir arada kardeşçe yaşadığı bir yer kurmalıyız. HES'ler madenler Yalova’yı yakından ilgilendiren sorunlar. Taş ocaklarında Haziran Hareketi var mı? Öğrenci sorunlarında Haziran Hareketi var mı? Yani Haziran Hareketi toplumun her sorununun yanında olmalıdır.
Tüm olan bitene rağmen umudumuzu yitirmeyeceğiz ve birleşeceğiz. Haydi arkadaşlar şuradayız dediğimizde orda olmalıyız. Muhalefet cephesi oluşturacağız 12 ayın hepsini HAZİRAN tadında direniş ve kiraz mevsimi olarak bütün halklara armağan edelim.
Birbirimizin sesine ses katalım.

İsmail Bayraktar
En önemli eksikliğimiz ben demek. Biz demeliyiz. Bu harekette emekçiler birleşmeli. Bir eylemede sadece kendisini ilgilendirenler çıkıyor. Bunun sebebi herkes kendini düşünüyor. Önemli olan korkmamak. Yalova'yı hareketlendirecek güç hepimizde var.

Metin Dilki
Burada kimse kimseyi tanımıyor. Kopuk yaşıyoruz. Bunu sağlamlaştıralım. Birbirimizi daha çok görelim. Yeni bir yaşam kuralım. Özgür olsun, demokratik olsun, barıştan yana olsun, ekolojist olsun, cinsiyetçi olmasın, sömürü düzeni olmasın…

Büşra Duman
İnsanlar bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığını aşmalı. Haziran Hareketi'nin temeli bunu aşarak atılmalı.

Cemal Turan
Birçok siyasi parti vardır. Haziran Hareketi bu partilerden farklı bir örgütlenmesi vardır. Siyasal partide tartışamadığımız konuları burada özgürce tartışırsınız. Bu cepheler partilerde var olan enerjileri burada toplar. Bu hareket genişlerse tanımadığımız ne çok insan var dersiniz. Temelinde din olan siyasal partiler seni robota çevirir. Her yerde kuşatmıştır seni. Bu yüzden sol Türkiye'de derlenip toparlanamıyor. Güç birliği olarak görülmemeli Haziran Hareketi. Haziran hareketi tamda gerçek anlamda HAREKET olarak görülmeli.

Yüksel Acar
Taşı delen suyun gücü değil sürekliliğidir. Haziran Hareketi'nin Cumartesi Anneleri gibi sürekliliği olması gerek. Burada hayırlar üzerinden konuşuyoruz. Hangi evetler de yan yana duracağımızdır bizi birleştiren. Bunun cevabı Haziran da verildi.

Veysi Atlı
2003 de Irak'ta direniş 1 sene sonra başladı. Direnişteki Iraklı bir kişi o zamanı şöyle anlatıyor 'ABD bayrağı sokakta gezerken biz evlerimiz de ağlıyorduk. Herkesin ağladığını ve yalnız olmadığımızı fark ettik. Sokağa çıktık' diyor. Gezi, AKP sürecinin Irak'ı gibiydi. AKP den herkes rahatsızdı. Gezide insanlar yalnız olmadığını gördü. Şimdiye kadar partiler hep biz bir şey yapıyoruz sizde gelin dediler ve başarılı olamadılar. Ancak ilk kez Haziran Hareketi ne yapmalıyızı tartıştı ve birlikte yapalım dedi. Biz bundan sonra birbirimizi tanıyacağız. Biz bir araya geldikçe yarın bizimdir yoldaşlar.

Ercan Arısoy
Haziran Hareketi tamda istediğim bir şey. Ülke felaketin ötesine gidiyor. Bu rejimle yaşamak kabul edilir bir şey değil. Yeni rejimde kimsenin sesi çıkmıyor. Demokraside çok seslilik vardır. Muhalif olmak çok önemli. Muhalifsek eğer karşıdaki yapıya karşı her kesim birleşmeli. Haziran Hareketi lokalleşmelidir. İnsanların birlikte olacağı mekanlar oluşturulmalı.

Nezaket Ünal
Baskıcı AKP rejimi kadınlara çalışma hayatından sosyal hayatına kadar her şeyine karıştı. Çevre ve doğayı katletti. Sağlık ve eğitimi bir rant kapısı haline getirdi. Okullar imam hatibe çevirerek laikliği bitiriyor. Toplumun büyük bir kesimi AKP’nin bu yaptıklarından rahatsız. Biz azınlık değil çoğunluğuz gezi bunun en iyi örneği.

Uğur Güler
Ülkenin geldiği durum belli. Hepimizin muzdarip olduğu konular var. Bunlara uzun uzun değinmeye gerek yok. Zaten herkes kendince bir sürü tahlil yaptı ,gezi bize onu öğretti bunu öğretti dedik. Dedik ama bunların sadece lafta kalacağından korkuyorduk. Ta ki hepimizin umudunu tazeleyen Birleşik Haziran Hareketi tartışmaları başlayana kadar. Ama asıl önemli olan kısmı bundan sonrası. Bizim bu toplanmaları hayata, pratiğe dökmemiz gerekiyor. Mahallelerde, sokaklarda meclisleşebilmemiz gerekiyor. Dayanışma kültürünü canlandırmamız gerekiyor. Bunları yapmamız lazım ki apartmanlarımıza kadar giren IŞİD çetelerine, toplumsal ahlakı dinci, gerici zeminde yeniden inşa etmeye çalışan AKP diktatörlüğüne karşı koyabilelim. Aksi halde bu süreci öremezsek teslimiyet başlayacaktır.


foto
   
foto

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome