Birleşik Muhalefet Ankara Forumu'ndan Notlar

24 Mayıs 2014 Cumartesi 20:02:57

Birleşik Muhalefet Hareketi Ankara forumu bugün İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Salonu'nda yapıldı.


Ankara'daki ilk foruma yaklaşık 500 katılırken forum saygı duruşunun ardından "Bu daha başlangıç mücadeleye devam!" sloganları ile başladı.Forum, Önder İşleyen ve Gamze Yücesan Özdemir'in sunşları ile baladı daha sonra katılımcıların konuşmaları ile devam etti. Önder İşleyen sunuşunda Haziran direnişi ile birlikte AKP'nin ülkeyi yönetemez hale geldiğini ve diktatör Erdoğan'ın elinde TOMA'sından sopasından başka bir şey kalmadığını belirtti. Haziran direnişinin mevcut örgütsel formların ötesinde bir örgütlenme ve siyaset formuna işaret ettiğini belirten İşleyen "Tüm direnenlerin birlikte aşağıdan inşa edebildiği bir harekete ihtiyacımız var. Burada bir hareketi birlikte tartışmaya geldik, Zapatistalar gibi bir soru hareketi olabilmeliyiz. Hareketin forumlarda birlikte tartışılarak örülecek, sol içindeki rekabetleri terk eden dayanışmacı ve katılımcı bir hareket oluşturacacağız. Bütün muhalefet çevreleri ile bir rekabet hattında değil birbirimizi bilgilendirme sorumluluğundayız. Birlikte direneceğiz! Bizi burada bir araya getiren sokağın, direnişin, Haziran'ın talepleridir, arayışımız Haziran 2013'ün gösterdiği sorumluluk içindir." dedi. Birleşik Muhalefet Hareketi'nin programına da değinen İşleyen, “Birleşik Muhalefet Hareketi’nin programı en geniş ittifak zeminiyle Haziran’ın devrimci demokratik programıdır. Asıl olarak orada ortaya çıkan taleplerin programıdır. Hareket kamucu, emekçilerin hakları için mücadele eden, gerçek laiklikten yana, bağımsızlıkçı, eşitlikçi, toplumsal barış yanlısı, baskıları ortadan kaldıracak bir mücadele örecek, Haziranda anneler nasıl el ele tutuşup çocuklarını koruduysa, biz de onlar gibi umudumuzu koruyacağız. El ele!" dedi.

İkinci sunuşu Gamze Yücesan Özdemir yaptı. Sunuşuna "Soma göstermiştir ki solcuların sosyalistlerin bugüne kadar söyledikleri her şey doğru" diyerek başlayan Gamze Yücesan Özdemir "Bizim artık kendimizi saklamadan, sınıfımızı bilerek konuşmalıyız. Yaratacağımız muhalefet hareketi de sınıf eksenli olmalı." dedi. Yücesan sumnuşunda sınıf denildiğinde liberaller artık ne sınıfından bahdiyorsunuz bu kadar parçalı diye sorduğunu ama bugün sınıfın bir ortak  özelliğinin güvencesiz, geleceksiz, felaketler içinde bir ülkede yaşamak olduğunu belirtirken, "Bunu birlikte değiştirebiliriz. Sınıfın içerisindeki parça parça mücadele alanlarının bugün bir araya getirilmesine ihtiyacı ortada durmaktadır. Birleşik Muhalefet'in kapsaması gereken sınıfın tanımı günümüzde oldukça genişlemiştir. Beyaz yakalı işçilerden kot taşlama işçilerine, Teknokent’te çalışan mühendisten AVM çalışanlarına, maden işçilerinden çağrı merkezi çalışanlarına herkesi kapsayabilecek bir mücadele yöntemine ihtiyacımız vardır. Bir diğer husus Birleşik Muhalefetin dilinin nasıl oluşturacağıdır. Gezi’nin bize öğrettiği önemli noktalardan birisi de burasıdır. Sınıf konuşmaya başladığı zaman en güzel kelimelerle konuşur bunu Gezi'de görmedik mi?" dedi.Sunuşlardan sonra başlayan forumdan derlediklerimiz ise şöyle:

Sabriye Tuncay: Burada yapılan sunuşlar, bu hareket beni anlatıyor, benim yaşamımı anlatıyor. Ben Küçükesat'ta oturuyorum, orada evimin kapısını direnen gençlere açtım hep artık evlerimizin kapılarını tüm direnenlere açmanın zamanı geldi. Birlikte hareket edersek tüm direncimizi sokağa taşıyabiliriz.

Levent Hekim: 2008'de dünyada kapitalizmin tersine esen rüzgâr bizim tüm katmanlarımızı bir araya getirmeye başladı, Haziran buradan büyüdü. Parçalı hareketlerin bir araya gelmesi geleceği kazanmamız için gereken dinamiği yaratacak. Haziran kendi öz örgütlerini sokakta yarattı, bizim boyle gören ve hareket eden insanlar olmaya ihtiyacımız var. Birleşik muhalefet sadece bir AKP meselesi değil, bir hayat dayatmasıdır. Bu düzeni tersyüz edebilmenin aracıdır. Kerçiören'de de Birleşik Muhalefet tartışmalarını başlattık, yaygınlaştıracağız. Mevzilerimizi geliştireceğiz.

Murat Yıldız: Ben avukatım, gönüllü avukatlar olarak iş kazaları ve cinayetlerine karşı mücadele ediyoruz. Bu hareketin de iş kazaları ve cinayetlerine karşı mücadeleyi gündemine alması gerekir, bu işçi sınıfının en büyük ihtiyaçlarından birisidir. AKP iktidarında, 12 yılda 14 bin kişi iş cinayetlerinde öldü. Sınıfı yanımıza almak için bu soruna doğrudan eğilmemiz gerekiyor. Soma ne ilk ne de son olacak.

Ulaş: Biz tarihimizde Birleşik Muhalefet deneyimini besleyecek ögeler olduğunu biliyoruz. Biz bunu Direniş Komiteleri'nden, Fatsa'dan biliyoruz. Bunu yapmaya gücümüz var. Bugün başbakanın gittiği her yer bir direniş alanı oldu. Bu direnişin kapsamını gösteriyor. Birlikteliğimiz bunu büyütecek.

Mahir Ulaş: Hedefimiz iki hece, altı harf, umudu ve mücadeleyi büyütelim! Kalipları yıkalım!

Çağdaş Sümer: Birleşik muhalefeti geliştirecek olan Haziran'ın enerjisinin nasıl siyasallaşacağına ilişkin bir arayıştır. Sınıfla bağı evet eskiden olduğu gibi sokakta kuracağız ama hangi dille hangi yöntemle, tam da bu nedenle bence Birleşik Muhalefet'in ilkeleri olmalı ama bu ilkeler direnişin öğrettikleriyle şekillenmelidir.

Bedirhan Şen: Ankara'nın göbeğinden, tüm alanlara; İncirlik Üssünü basan, Gezi'de Ankara, İzmir sokaklarını ve Taksim'i AKP'ye dar eden, üniversitelerinde özgürlük ve eşitlik mücadelesi veren, liselerinde demokratik eğitim için gecesini gündüze katan, dün Gezi'de ve Soma'da, bugün Okmeydanı'nda arkadaşlarını, kardeşlerini kaybeden; duvarlara umutlarını yazdığı için tutuklanan Devrimci Gençler adına selamlıyorum. Birleşik muhalefetin artık bir bekleme süresinin olmadığını belirtmeliyim. Şimdiye kadar hesap sorma gününü erteledik, artık ertelemeden birleşik halk gücüyle bunu soralım. Ankara'dan İstanbul'a, Soma'dan Zonguldak'a karşı karşıya olduğumuz geleceksizlikğe karşı bir gençlik muhalefetini örgütlemek boynumuzun borcu. Bu borç gençliğin muhalefetini bir halk muhalefetine dönüştürmeyi de önümüze konuyor. Biz kral çıplak demekten hiç çekinmedik, çekinmeyeceğiz. Berkin'in, Ali İsmail'in, Uğur'un ve kardeşimiz Neşwan'ın hesabını sormak için umudu büyüteceğiz. Yolumuz, yolunuz açık olsun.

Bawer Taş: Birleşik Muhalefetin sorumluluğunu Berkin'den, Gezi'den, Uğur'dan, kot kumlama işçilerinden aldık. Diktatörü yıkmanın yolu birleşik bir yoldan geçiyor, yolumuz açık olsun.

Kaya Güvenç: Buraya farklı bir kimlikle geldim, Sol Cephe çağrıcısı ve kurucusu olarak geldim, dost meclisinin nefesini solumak, yapılacak ortak şeylerin çokluğunu söylemek için buradayız. Anlayış birliğimizin ve mücadeleyi birlikte büyütme isteğimizin olduğunu görmek büyük bir mutluluktur. Burada ifade edildiği gibi karşılıklı bilgilendirme içinde yürümeliyiz, bu çok önemli ve değerlidir. Buradan çok mutlu ayrılıyorum. Ortaklaşma ve dayanışma bizim karakterimizi yansıtacaktır,  yolumuz yolunuz açık olsun!

Kardelen Mahalle Meclisi'den konuşmacı: Birleşik muhalefet formül istemez, tencere tava gürültüsü yeter. Yeter ki cesur olalım. Ben 23 yıldır babayım, 22 yıl boyunca çocuklarımı şekillendirmeye çalıştım, ama geçen sene Haziran'da gençleri gördükten sonra ben onlar tarafından şekillenmeye başladım. Çözüm uzun uzun konuşmak degil, sokağa çıkmak! Birleşmek üzerinde birleşmek bile güzel bir şey!

Kemal Ulusaler: Bir zamanlar Özal'dan kurtulmak isterdik, şimdi AKP'den. Böyle sürüp gidecek mi? Kıyıda köşede duran herkesin, canını kaybeden herkesin, yaşamına müdahale edilen herkesin bir söyleyeceği var bizi onlar delirtti, deli gömleği de ütü tutmaz. Bu delilik bizi bir araya getirmistir! Düşünmediklerimizi düşünmenin, görmediklerimizi görmenin zamanı geldi. Meslek hastalıkları bunlardan biri, bu konu üzerinde durulması gerekn, mücadele edilmesi geren bir konu. Artık görüş alanımızı büyütmeliyiz.

Ercüment Çervatoğlu: Bu hareket her yerde daha önce boy verdi. Karadeniz'de Hes'lere karsi fiili olarak başladı örneğin. Gençler tarihimizi bizden daha iyi anlamışlar, onlar sınıf temelli mücadelenin pratik ve teorik ayaklarını örmek icin can atıyor. İdeolojik ve politik hattı büyütecekler ki biz de onlardan öğrenebilelim. Kapitalist ve emperyalist hegemonyayi kırmak için beraber olacağız.

Nusret Sulkaler: Batıkent Kültür Spor adına hepinizi selamlıyorum. Sporcular ve spor izleyicileri için de birlikte bir şeyler yapabilmeliyiz. E-bilet uygulamasına karşı mücadele etmeliyiz. AKP benim istediğim kadar oyna, benim istediğim kadar izle diyor, buna karşı durmalıyız. Bu alan politik bir alandır, bunu bize Çarşı gösterdi.

Ozan Sürer: Dersim 38'de insanlar sürülürken bizim halimiz ne olacak sorusuna bir cevap aramışlar. Sonra demişler ki bu cevap dağların anahtarını yeniden bulmaktır. Biz de sokakların ve geleceğimizin anahtarini bulacagiz. Bulamazsak kendimiz yapacağız, tüm savrulmalara karşı, tüm umutsuzluk bulutlarına karşı bu anahtarı demiri döve döve kendimiz yapacağız. Bizim hakkımızda verilen fetvalara karşı kendi manifestomuzu yazacağız. Burada bir dayanışma ağı öreceğiz, buna mecburuz. Doğru sorulara karşı doğru cevapları örgütleyeceğiz. Devrimcilerin sorumluluğu her şeyden önce halka karşıdır. Bu sorumluluğu sabaha bırakmadan, bayrakları değil dayanışmayı büyütmek görevimizdir.

Tolga Demirli: İçimizdeki sönmeyen heyecan buradan çıkacağımız sokağın heyecanı olacak. Berkin'in arkasından öldü geçti, Soma'nın ardından içim sızlamıyor diyenlere karşı öreceğimiz ortak politik hat birleşik muhalefet olacaktır. Bu daha ilk toplantı, bu daha başlangıç. Dilimizi ve söylemimizi bizi mahallelerde birlikte ve kalıcı kılacak şekilde geliştirilmeliyiz. Bu metodu birlikte geliştirebiliriz.

Foruma, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ve Occupy CHP'den de gözlemciler katıldı.


Forum
   
Forum
   
Forum
   
Forum
   
Forum
   
Forum
   
Forum
   
Forum
   
Forum
   
Forum
   
Forum
   
Forum
   
Forum
   
Forum
   
Forum

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome