Birleşik Muhalefet Buluşmaları Alanya ile Sürüyor

16 Eylül 2014 Salı 10:48:01

Birleşik Muhalefet Hareketi tartışmaları-forumları kapsamında 14 Eylül Pazar günü Alanya’da bir buluşma gerçekleştirildi.


Birleşik Muhalefet Buluşmaları Alanya ile SürüyorÖnder İşleyen ve İsmail Hakkı Tombul’un katıldığı buluşmada, birleşik muhalefet hareketinin programı ve işleyişi tartışıldı.
 
Ortak Bir Savunma-Direniş Hattı
Halkın, içgüdesel olarak kendilerini ve ülkenin geleceğini tehdit eden kötülük karşısında ortak bir savunma arayışında olduğunu Haziran’da gördük. Bu ihtiyaç ve arayışa birleşik bir direniş ve dayanışmayla yanıt verilebilir diyen Önder İşleyen, “AKP’nin yeni sömürücü ve mezhepçi düzeni karşısında tek kurtuluş imkanı bu gidişata karşı birlikte direnerek, ülkemizin yeniden kuruluşunu mümkün kılacak devrimci kurucu bir halk iradesini geliştirmektir. Birleşik Muhalefet hareketi birleşik bir direnişi ve direnişin içinde kurucu bir halk iradesinin geliştirilme, bu anlamda Haziran’ın sonrasını getirme, çabasıdır”dedi.
 
2014 Türkiye’sinin İhtiyaçları Belirleyicidir
Birleşik muhalefet fikrinin, bir yanıyla örgütlerin bir aradılığını içeren ancak kendisini bununla sınırlamayan asıl olarak ülkenin tüm direnme odakları-eğilim ve yapılarını -kendi varlıklarını koruyarak- kolektif-demokratik bir sistem içerisinde ortak mücadelesinin geliştirilmesine dayandığını ifade eden İşleyen şunları söyledi, “Böylesi bir çabanın zorluklarının elbette bilincindeyiz. Ancak bunun imkanlarının ne denli büyük olduğunun da bilincindeyiz. Bu arayış karşısında kimileri, birleşik-ortak bir mücadelenin imkanlarınının nasıl geliştirileceği yani bu gidişatını nasıl durdurabileceğimiz üzerine tartışmak yerine bunun olmazlarını anlatmayı adeta kendisine özel görev edinmiş gibi. Bu arkadaşlar bugünün ihtiyaçlarını tartışmak yerine bugünkü arayışla ilgisi olmayan kimi deneyimleri daha büyük bir hevesle bugünün ihtiyaçlarının önüne koymaya çalışıyorlar. Bu forumlardan birisinde, bir arkadaş, birleşik muhalefet hareketinin hangi tarihsel deneyime denk geldiğini öğrenmek için 1903’mü, 1905’mi vb. tarihler verdiğinde Haziran 2013, diye yanıt vermiştim. Şimdi bu tartışmaları yapanları öncelikle 2014 Türkiye’sine davet etmek gerekir.


 
Halkın Birleşik Devrimci Eylemini Örgütleyeceğiz
Birleşik muhalefetin yalnızca ortaklık zemini-yapısı kurulmasından ibaret ele alınmasının eksik olacağına değinen İşleyen, “Bu fikir bir mücadele anlayışını ifade eder. Nerede halkın haklarına ve özgürlüklerine bir saldırı varsa orada halkın birleşik devrimci eylemi ile karşı koyacak bir mücadelenin geliştirilmesi gerekir. Bugün tüm okullar imam hatipe dönüştürülüyor. Okullara sahip çıkma mücadelesi, iş cinayetlerine karşı işçilerin insanca yaşam hakkını savunma mücadelesi birleşik bir direniş anlayışıyla yürütülebildiği oranda başarmak mümkündür. Bu anlamda bu arayış sokak sokak, mahalle mahalle direniş odakları-barikatları kurma, 30 Ağustos Vişnelik toplantısında ifade edildiği biçimiyle barikata birlikte taş taşıma çabasıdır” dedi.
 
Emeğin Birleşik Mevzilerini Kuracağız
Birleşik muhalefet hareketinin tüm alanlarda birleşik bir mücadelenin geliştirilmesini işaret ettiğini ifade eden İsmail Hakkı Tombul, “Emeğe yönelik çok ciddi saldırılar var. Emekçiler farklı statüler içerisinde bölünüyor, birbirine yabancılaştırılıyor. Güvencesiz ve taşeron çalışmanın ne denli yaygınlaştığını her gün yaşadığımız acı sonuçlarından da görüyoruz. Bunun karşısında birleşik muhalefet hareketini, emeğin birleşik mücadelesi içinde geliştirilmesi gerekiyor. Bunun için iş yerlerinde kurulacak Meclisler aracılığıyla çalışmalarımıza başlayabiliriz. Farklı statüde çalışanların sorunlarını ve çözümlerini birlikte tartışacağı bu zeminler aynı zamanda emeğin birlikte mücadele zeminleri ve emekçilerin söz ve karar hakkı Meclislerine dönüşerek bugünkü saldırılara karşı durabiliriz” dedi.


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome