Birleşik Muhalefet İncirli Forumu Yapıldı

19 Mayıs 2014 Pazartesi 18:58:03

Birleşik Muhalefet Hareketi Ankara Forumu öncesinde, Keçiören'de hazırlık-forum gerçekleştirildi.


Birleşik Muhalefet İncirli Forumu Yapıldı

Forum'dan Notlar
Keçirön İncirli Kadın Dayanışma Atölyesi'nde gerçekleştirilen Forum, Soma katliamında hayatını kaybeden işçilere saygı duruşu ile başladı. Forum açılışını Keçiören'deki çalışmalar konusunda Levent Hekim'in bilgilendirmesi ile başladı. Leven Hekim, Keçiören için bunun bir başlangıç olduğunu, Ankara Forumu'nun ardından İncirli'de mahallelerdeki çalışmalarla büyük Forum örgütleneceğinin bilgisini verdi.

Forumun girişinde sunuş yapan Önder İşleyen, 'Çıldırmış diktatörün ülkemizi soktuğu bu cendereden çıkmak, felaketler ülkesinin karanlığına teslim olmamak için biraraya geliyoruz. Kimsenin halka tokat atma cesaretini kendisinde bulumayacağı bir direnişi örgütleyerek, bu zalimlerden hesap sorabiliriz. Birleşirsek halka kalkan bu elleri bir bir kırmamız mümkündür. Bunun için birleşik bir muhalefet hareketine ihtiyaç var. Artık yeter, tüm direnme eğilimlerini, muhalefet dinamiklerini yan yana getirecek, ortaklık zeminlerini güçlendirecek birleşik bir zemini bugünden tezi yok kurmalıyız' dedi. Birleşik Muhalefet hareketi çalışmalarını ve programını sunan İşleyen'in ardından Forum'a geçildi.Hasan Kara- Direnişin kat be kat yükselmesi gerektiğine inanıyorum. İşçi sınınıfının emekçi kimliğini ortadan kaldıran satılmış sendikalara karşı da mücadelenin gerekliliğini Soma katliamı gösterdi. Bu çağrıyı yaygınlaştırmak için bu sorumluluğumu hepimizin üstlenmesi gerekiyor. Bu çağrıyı kendi mahallelerimize taşımalayız.

Vildan Kılınçoğlu- Heyecan verici, umut verici bir buluşma. Bu çağrının en önemli noktalarından birisinin dayanışma olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda mahalledeki çalışmalarımızın ilk adımı dayanışma ilişkilerini kurmak ve güçlendirmek olmalı. Buradan başlayarak başarabiliriz, bu mümkün.

Mevlüt Çakmak- 55 yaşında birisiyim. Bir daha bizi heyacanlandıracak bir şeyler olabilir mi diye düşünürdüm. Haziran heyecanlandırdı evet, ama ötesine geçmek gerekiyor. Bu çağrı ötesini işaret ediyor, o yüzden heyacanlıyım.Ali Gölpunar - Burada ifade edilen program altında geniş bir birliktelik kurmak mümkün. Herkesin bir Partisi ya da örgütü olabilir, bunları öne çıkarmadan, dayatmadan mahallemizde bir arada olabilmemiz gerekir. Burada, 19 Mayıs Mahallesi, İncirli ve Çiçekli muhtarları olarak bulunuyoruz. Buraya katılacak başka muhtar arkadaşlar da var. Böyle bir çalışma için el birliğiyle, çalışabiliriz. İşte, burada gençlerimiz için bir Kültür Evi açma çalışmalarımız var. Dayanışma derslerinin genişleteceğimiz bir alan. Bunu birlikte yaparak başlayabiliriz. Mahallemizde kentsel yıkım projeleri var, onlara karşı birlikte mücadele etmleyiz. Özetle her düzeyde ortak, dayanışma içinde mücadele etmeliyiz.

Adnan Berik- Birleşik muhalefet programı hepimizi ifade ediyor. Bunu nasıl örgütleyeceğiz, üzerine konuşmalıyız. Önemli olan bu çağrıyı mahallelere, sokaklara taşıyabilmek. O yüzden buradan başlayarak şimdi mahallere doğru bu tartışmayı, hareketi yaygınlaştırmalıyız.

Kenan Yıldırım- CHP Belediye Meclis üyesim. CHP'de de dahil her alanda bir arayış var. CHP merkezi daha çok sağa doğru yönelerek bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama ihtiyaç olan sisteme karşı olan herkesin ortak bir dil oluşturması, sokağın koordinasyonunu da sağlayacak bir ortaklık yaratılabilmesi.

Fatma Abuheadeh- Beni mutlu eden, heyecanlandıran şey bu çağrının aynı zamanda insanların bayrağına değil de yüzüne bakma çağrısıdır. Yıllardır herkes birbirinin elindeki bayrağa bakıyor. Oysa artık yüz yüze bakabilmeliyiz. Bu Forumun yapıldığı, Kadın Dayanışma Atölyesi'nde bunları yapmaya çalışıyorduk. Şimdi görüyorum ki bu çabamız büyüyecek. İnsanlar can damarlarına basıldığında harekete geçiyor. Artık bizim can damarımıza basılmanın da ötesine geçildi. Bugün burada bir pencere açılıyor, geniş ve büyük bir pencere. Hepimizin birliket bakıp nefes alabileceği bir pencere.

Forum, 24 Mayıs Ankara Forumuna çağrı ile sonlandırıldı. 24 Mayıs Ankara Forumunun ardından İncirli Forumu, mahallelerde ve genel Forum olarak örgütlenecek.


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome