Direne Direne Kazanacağız!

13 Şubat 2014 Perşembe 13:33:37

Amerikan menşeli Greif-Sunjüt Çuval fabrikası ile yaklaşık bir aydır devam eden toplu iş sözleşmeleri görüşmesinde işçilerin talepleri noktasında anlaşma sağlanamaması üzerine işçilerin başlattığı fabrikayı işgal eylemi üçüncü günü geride bıraktı.


Direne Direne Kazanacağız!

Greif işçilerinin direnişi beşinci gününe girerken dün fabrika yönetimi tarafından işçilere tehdit mesajları atıldığı ortaya çıktı. DİSK Tekstil yönetiminin de eylemi onaylamadığı belirtilen mesaja işçiler yoğun tepki gösterirken sendika yönetiminden de kınama geldi. " Ne işveren ne sendika biz birliğimizi bozmadığımız sürece hiçkimse bu direnişi engelleyemez. Biz örgütlüyüz." diyen işçiler talepleri karşılanana dek eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

İşte fabrika yönetimi tarafından atılan tehdit mesajı: "Greif Hadımköy fabrikasında yapılmakta olan kanunsuz işgal eylemi ve bu eylemlerin olası yasal sonuçları ile ilgili tarafınıza noter kanalı ile bir bilgilendirme yapılmıştır. Bu mesaj aşağıdaki konulara açıklık getirmek amacı ile gönderilmiştir:
1. Greif yönetimi olarak bildirmek isteriz ki, toplusözleşme görüşmeleri DİSK Tekstil İş Sendikası yetkilileri ile devam etmektedir.
2. Bu eylem yasal olmayan bir eylemdir.
3. İş hakkınız bu yasal olmayan eyleme katılmaya devam etmeniz durumunda risk altındadır.
4. Hadımköy fabrikamız sendika temsilcilerinin fabrikamızdaki hareketlerinin DİSK Tekstil İş Sendikası tarafından desteklenmediği ve onaylanmadığı, DİSK Tekstil İş Sendikası Başkanı Sayın Rıdvan Budak tarafından tarafımıza bildirilmiştir.
5. Fabrikamızda eyleme katılıma son vermediğiniz müddetçe toplu iş görüşmelerinin sonuçlanması ve Greif yönetimi tarafından imzalanması mümkün değildir.
Greif ve DİSK Tekstil İş Sendikası yönetimi sizi bir an önce bu kanunsuz eyleme son vermeye çağırmaktadır.”


'Taşeronun kaldırılması, ücret zammı ve sosyal haklar' kabul edilene kadar eylemlerini devam ettireceklerini söyleyen Greif işçileri Hadımköy ve Dudullu'daki iki fabrikayı üç gündür terk etmiyor. Fabrikada güvenlik görevlileri dahil kimse kalmazken üç gündür üretim yapılmıyor.

500'ü kadrolu toplam 1500 işçinin çalıştığı iki fabrikada 44 taşeron firma bulunuyor, bunların arasında taşeronların da taşeronu var.

Ağır sanayi işi yapmalarına rağmen tekstil işkolunda gözüktüklerini, her şeyi hammaddeden sıfırdan üretmelerine rağmen fabrikanın depo olarak görüldüğünü söyleyen işçilerin çoğu taşeron işçisi olmasına rağmen asıl işi yapıyorlar. Asgari ücretten dahi az ücret alan işçilerin bulunduğu fabrikada 15 yıldır çalışan işçilerin aldığı ücret 850-900 TL.

İşçilerin yoğun toz ve gürültüye maruz kalmalarına rağmen 1 TL'lik kulaklık ve toz maskesi verilerek içi sağlığı ve güvenliği hiçe sayılıyor. Bununla birlikte işçiler fabrikada sürekli hakarete ve küfüre maruz kaldıklarını belirtiyor.

Tüm bunlara karşı "taşeronun kaldırılması, ücret zammı ve sosyal haklar kırmızı çizgilerimizdir" diyen ve komiteler kurarak direnişin ihtiyaçları için iş bölümü yapan işçiler talepleri kabul edilene kadar eylemlerine devam edeceklerini söyleyerek emekten yana olan herkesi desteğe davet ediyor.

NE OLMUŞTU?
Kölelik düzeni olarak nitelendirdikleri çalışma koşullarına karşı işçilerin geçen yıl Nisan ayında DİSK Tekstil Sendikası'nda örgütlenmesi ve sendikanın yetki almasıyla bir işçi işten çıkarılmış ve diğer sendikalı işçilerin verdiği mücadele sonucunda işe geri alınmıştı.

12 Aralık'ta DİSK Tekstil Sendikası ve işveren arasında TİS görüşmelerine başlanmış fakat 'taşeron sisteminin kaldırılması, ücret zammı ve sosyal haklar'ı içeren talepleri patronların kabul etmeyerek gerekirse fabrikayı kapatacaklarını söylemesi üzerine süreç tıkanmıştı. Bunun üzerine işçiler 10 Şubat'ta  fabrikalarını terk etmeyerek “Direne direne kazanacağız”, “İşgal grev direniş”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarıyla işgal eylemine başlamıştı. DİSK Tekstil Sendikası'nın “Tümüyle sendikamızın ilgili kurullarının bilgisi dışında gerçekleşen bu olay, her yönüyle sorgulanmayı gerektiren, sendikal disiplini zedeleyen ve dolayısıyla örgütlü mücadeleye zarar veren bir nitelik taşımaktadır. Üzülerek belirtmek gerekirse, bu işyerinde TİS süreci bilerek veya bilmeden adeta baltalanmıştır” açıklaması yapması üzerine işçiler "Sendika biziz!" diyerek sendikayı direnişi sahiplenmeye davet etmişti.

Buınun ardından sendika yönetimi direnişteki Punto Deri işçileri, Eğitim-Sen, DİSK Gıda-İş ve liman işçilerinin ziyaret ettiği direnişi haklı bulduğunu fakat yasal sürenin sonuçlanması için işçilerin sabır göstermesi gerektiğini ifade etti. 


direniş1

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome