Eğitim Emekçileri Kobane için iş bıraktı

8 Ekim 2014 Çarşamba 17:09:48

Kobanê'ye yönelik IŞİD saldırılarını ve bu saldırılara karşı AKP'nin tutumunu iş bırakarak protesto eden eğitim emekçileri, İstiklal Caddesi'nde insan zinciri oluşturdu.


Eğitim Emekçileri Kobane için iş bıraktı

Eğitim Sen İstanbul Şubeleri, Kobanê'ye yönelik IŞİD saldırılarını ve bu saldırılara karşı AKP'nin tutumunu Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları oturma eylemiyle protesto etti. Eylem öncesi, Tünel'de bir araya gelen eğitim emekçileri Galatasaray Lisesi önüne kadar barış zinciri oluşturdu. Zincirin ardından oturma eylemi yapan eğitim emekçileri, "İnsanların geleceği için direnenler yalnız değildir" yazılı pankart açarak, "Diren Kobanê, Gezi seninle", "Biji berxwadana Kobanê" sloganları attı. HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün de destek verdiği eylemde eğitim emekçileri adına Eğitim Sen 7 No'lu Şube Başkanı Memet Emin Kırşanlıoğlu açıklama yaptı.Kobanê'de barbar IŞİD çeteleri tarafından gerçekleştirilen saldırılara değinen Kırşanlıoğlu, AKP'nin ise direnişe sahip çıkan halka silahlar, gaz bombaları ve satırlarla saldırarak IŞİD'e şiddet politikalarıyla destek verdiğini söyledi. IŞİD'in ve siyasi destekçilerinin giderek şiddetlenen saldırıları ve sokak ortasında işlenen katliamların karşısında sessiz kalmanın yaşananları onaylamak anlamına geldiğini kaydeden Kırşanlıoğlu, " IŞİD saldırıları ve katliamları karşısında tüm insanlık yeni bir sınavla karşı karşıyadır. Günlerdir direnen Kobanê halkı insanlık için direnmektedir. Kobanê'nin savunulması aynı zamanda insanlık değerlerinin savunulması demektir" diyerek herkesi Kobanê'yi savunmaya çağırdı. Kırşanlıoğlu, eğitim emekçileri olarak insanlığın değerlerini savunmak için 8-9 Ekim tarihleri arasında Türkiye çapında iş bırakacaklarını duyurdu.

Kobanê direnişine destek vermek isteyen kitlelere polisin sert müdahalesi ile Hizbulkontra/Hüda-Par'ın saldırıları üzerine yaşamını yitiren yurttaşlar için 2 günlük derse girmeme kararı alan Eğitim Sen üyeleri İzmir, Hatay, Manisa, Hakkari, Adana ve Mersin gibi kentlerde yürüyüş ve basın açıklamaları düzenledi. Açıklamalarda AKP'nin IŞİD'de destek veren politikaları eleştirilerek, devlet eliyle uygulanan işkencenin bir an önce sonlandırılması istendi.İZMİR
Konak'taki Eski Sümerbank önünde bir araya gelen Eğitim Sen İzmir Şubesi'ne üyeleri, "Kobane'de ve ülkemizdeki katliamları lanetliyoruz" ve "Kobanê için insanlık için grevdeyiz" yazılı pankartlar açarak, "Diren Kobanê İzmir seninle", "Biji berxwedana Kobane" ve "Kobanê'de düşene dövüşene bin selam" sloganlarını attı. Eğitim-Sen'in açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü İdil Uğurlu okudu. Kürt sorunun demokratik yollardan çözümünün Kobanê politikası ile tamamen bitirilmek istendiğini söyleyen Uğurlu, Türkiye'de devlet eli ile uygulanan sistematik işkencenin derhal sonlandırılmasını istedi. Uğurlu son olarak, Kobane için seferberlik ruhu ile hareket edilmesini talep etti. Basın açıklaması, "Diren Kobane İzmir seninle" sloganı ile son buldu.

MANİSA
Eğitim Sen Manisa Şubesi önünde bir araya gelen eğitim emekçileri "Her yer Kobanê her yer direniş" yazılı pankart açarak Manolya Meydanı'na kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında sık sık, "Direne direne kazanacağzı","Biji berxwedan'a Kobanê", "Susma haykır Kobanê'ye güç ver" ve "Biji berxwedan'a Kobanê" sloganları atıldı. Eğitim Sen Şube Başkanı Metin Demirel, "Bölgede yıllardır sürdürülen ayrımcı ve mezhepçi politikalardan güç alan IŞİD çetelerinin herhangi bir dış destek almadan bu kadar hızlı ilerlemesi, Türkiye sınırlarına dayanması mümkün değildir" dedi.
Ayrıca, Eğitim Sen Manisa Şubesi, üzerinde "Kobanê ile dayanışmayı büyütelim" yazılı kalemler bastırarak, Eğitim emekçilerinin Kobanê dayanışması için maddi destek kampanyası başlattı.

ADANA

Eğitim Sen Adana Şubesi kendi binaları önünde bir araya gelerek İnönü Parkı'na doğru yürüyüşe geçen kitle, "Bir savaşta sadece insanlar ölmez, insanlık da ölür, sessizlik saf tutmaktır bizim safımız insanlıktır" pankartının açıldığı yürüyüşte sık sık, "Biji bexwedana Rojava", "Kobanê IŞİD'e mezar olacak", "Katil IŞİD iş birlikçisi AKP" sloganları atıldı. İnonü Parkı'nda kitle adına açıklama yapan Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz, AKP'nin içe ve dışa karşı sürdürdüğü savaş politikalarının savaş tezkeresi ile birlikte tehlikeli bir tırmanışa geçtiğini söyledi. AKP'nin politikalarıyla her geçen gün yeni tahribatlar oluşturduğuna dikkat çeken Karagöz, bu politikaların, emekçilere, insanlığa ve halklara hiçbir yararının olmadığını söyledi.

MERSİN
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, DİSK, KESK, TTB ve TMMOB'nin çağrısıyla Özgür Çocuk Parkı'nda bir araya delen Mersin Emek ve Demokrasi güçleri IŞİD'in Kobané'ye dönük saldırılarını etmek protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı. Açıklamada "IŞİD=AKP" ve "İnsanlık ölmesin diye alanlardayız" dövizleri taşındı. Kitle sık sık, "Biji berxedana Kobané", "Katil IŞİD işbirlikçi AKP" sloganlarını attı. Açıklamayı KESK Mersin Şubeler Platformu adına Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu yaptı. Kobané'deki ilerici insanlığın kendi yaşam hakkını, kadının özgürleşmesini, kendi geleceğini, kendi toprağını savunmak için IŞİD'e karşı mücadele verdiğini belirten Muşlu, bu mücadelenin karanlığa karşı verilen bir direniş olduğunu söyledi.

HATAY
İskenderun'lu Eğitim Sen'li eğitim emekçileri, iki günlük greve başladı. İskenderun Şehit Pamir Caddesi üzerindeki Boyacılar Parkında bir araya gelen KESK'e bağlı sendika üyeleri ve temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, eğitimcilerin grevine kitlesel açıklama ile destek verdi.

İskenderun Eğitim Sen Şubesi, IŞİD'in Kobané'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Şehit Pamir Caddesi üzerindeki Boyacılar Parkında bir araya gelen KESK'e bağlı sendika üyeleri ve siyasi parti temsilcilerinin destek verdiği açıklamada sık sık "Faşizme karşı omuz omuza", "Direne direne kazanacağız", "Baskılar bizi yıldıramaz", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganları atıldı. Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, Ortadoğu'da emperyalistler tarafından desteklenen ve ortaçağı karanlığını 21. Yüz yıldaki en acımasız temsilcisi olduğunu söyledi. Eli kanlı ISİD çetelerinin Kobané'ye yönelik saldırıları yoğunlaştığını belirten Ünsal, binlerce insanın yeni bir katliam ile karşı karşıya bırakıldığını söyledi.


İstanbul
   
Mersin
   
Manisa
   
Hatay
   
Hakkari
   
İzmir
   
İzmir

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome