Filistin'le Dayanışma! İsrail ve İşbirlikçi AKP ile Mücadele!

21 Temmuz 2014 Pazartesi 09:58:15

İsrail günlerdir Filistin halkına karşı acımasız bir savaş yürütüyor. Dünyanın gözü önünde gerçekleşen katliam karşısında emperyalist merkezler İsrail’in ‘savunma hakkıyla’ cümleye başlayarak katliamlara açık bir şekilde destek veriyor.


Filistinle Dayanışma! İsrail ve İşbirlikçi AKP ile Mücadele!

İsrail saldırıları karşısında sözde tepki gösteren Erdoğan ve AKP ise, katliamlardaki sorumluluğunu ve biçareliğini gizleyerek bu durumu Cumhurbaşkanlığı seçimi için de bir fırsata çevirmeye çalışıyor.

***
İsrail’in Filistin’e dönük saldırılarının arkasında El Fetih ve Hamas arasında gerçekleşmesi muhtemel siyasal birliğin önüne geçmek var. İsrail, katliamları kendilerine bir tehdit unsuru olarak gördükleri Gazze tünellerini yok etmek olarak açıklıyor. İsrail’e destek veren emperyalist merkezler de bundan söz ediyor. İsrail’in son teknoloji ağır silahlarını bir yana bırakıp, bu tünelleri işaret etmenin bildik bir manipülasyondan başka bir şey ifade etmediği açık.

İsrail’in bu pervasızlığının nedenlerinden birisi Ortadoğu’da genel parçalanma ile birlikte yaratılan kaostur. Gazze’yi neredeyse bütünüyle yalnız bırakan bu kaos içerisinde Filistin halkı üzerinden yeni bir güç mücadelesi de sahneye konulmaktadır. AKP’nin ise ne kadar esip gürlese de bu güç mücadelesinde artık etkisiz eleman olduğu bu vesileyle de görülmektedir.

***
AKP, bölgede İhvan merkezli geliştirilmeye çalışılan yeni sunni ittifak zemininin kırılması ile birlikte, bölge siyasetinin de dışına düştü. Barzani, IŞİD ve Hamas üzerinden bölgeye tutunma çabalarını sürdürmekle birlikte yeni dengeler içerisinde önemli ve kurucu bir aktör olma ihtimali ise kalmamış durumda. AKP’nin İsrail’in saldırılarına karşı Mısır merkezli geliştirilen ateşkesin imzalanmasında Katar ile birlikte bozucu bir etkide bulunduğu biliniyor. Ancak, AKP bunun yerine de bir şey koyabilme gücüne sahip olmadığından ancak hamaset yapmakla idare etmeye çalışıyor.

Musul’da 32 kişinin IŞİD’in elinde rehin tutulmasını yayın yasağı ile gizleyen, IŞİD’in Irak’ta ve bugün Suriye’de sürdürdüğü katliamlar karşısında sesi çıkmayan Erdoğan, Mahmud Abbas’ı koluna alarak ancak Filistin halkının tarihsel haklılığına gölge düşürmekten başka bir şey yapamıyor.

AKP tabanının İsrail’e dönük tepkilerinin de giderek Yahudi düşmanlığı eksenine oturduğu, Akit’in Hitler arayışına girdiği bir zihniyet dünyası içinde Erdoğan kendi gericiliğini körükleyerek bu süreçten de ‘yedi düvela kafa tutan kahraman’ pozlarıyla çıkmaya çalışıyor.
***

Sol hareketin tarihsel kader birliği içerisinde olduğu Filistin davasının bugün Hamas-AKP eliyle sürüklendiği nokta kuşkusuz ki acı vericidir. AKP’nin Filistin davasını bölgesel ve iç siyasetinin bir aparatı haline getirmesine karşı bugün solun Filistin halkıyla dayanışmayı ve katliamcı İsrail’e karşı mücadeleyi daha aktif bir biçimde sürdürmesine ihtiyaç var. Filistin davasını araçsallaştıran ve Yahudi düşmanlığına dönüştürerek ülkemizde gerici-ırkçı zihniyetini pekiştirmeye çalışan AKP karşısında bugünlerde dünyanın pek çok yerinde gelişmeye başlayan eylemleri büyütmek ve her gün şiddeti arttırılarak sürdürülen katliamlara karşı sesimizi daha gür çıkarmak gerekiyor.

AKP’nin hamasetlerinin ardında gizli olan sorumluluklarını deşifre ederek sorumlu olduğu ölümler üzerinden yeni bir mevzi kazanma çabasının da önüne geçilmelidir. İsrail’le didişir görünmekle birlikte son yıllarda ticaret hacminde rekor kıran, askeri ilişkilerini derinleştiren Erdoğan, bugün İsrail ile ilişkilerimiz sıfırlanma noktasındaydı türü laflar geveleyip duruyor.

İsrail bölgeye dönük istihbaratı Kürecik radar üssünden ediniyor. İsrail askeri uçaklarına Mersin ve Dörtyol limanlarından yakıt taşınıyor.  Ticari ve askeri pek çok açık ve gizli anlaşmayla İsrail’le ilişkiler geliştiriliyor. Bütün bunlar AKP’nin Filistin’in üzerine yağan bombalardaki payının en açık kanıtlarıdır.

Emperyalistlerin desteğiyle gelişen İsrail katliamlarına ve AKP’nin iki yüzlülüğü ardında gizlediği işbirlikçiliğine karşı Filistin’in özgürlük mücadelesini büyütmenin zamanıdır.


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome