Halk Sokakta, Hırsızlar Mecliste!

27 Aralık 2013 Cuma 09:43:03

Dört Bakan yetmez Hükümet istifa şiarıyla bugün halk sokağa çıkarak tüm pisliği ortaya saçılan düzene "yuh" çekti.


Halk Sokakta, Hırsızlar Mecliste!
 

 
İstanbul
Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla yolsuzluk ve rüşvet protestosuna gelmek isteyenler eyleme başlamadan polis saldırısı başladı. Taksim, Harbiye, Cihangir, Sıraselviler, İstiklal Caddesi gibi farklı noktalarda polisle eylemcilere gazla sert saldırıda bulunurken TOMA’lı, plastik mermili saldırıya eylemciler havai fişeklerle karşılık verdi.30’dan fazla kişi gözaltına alındığı bilgisi alınıyor.

Saat 18.00’den itibaren Gezi Parkı ve meydanı kapatan polis önce Cumhuriyet Anıtı önünde pankart açan 50-60 kişilik gruba saldırdı. Daha sonra Dayanışma tarafından, ‘demokratik tepkiye izin verilmemesini protesto için açıklamanın iptal edildiği’ duyurulsa da polisin müdahalesin saldırısı devam etti.

Polisin saldırısı Cihangir çevresinde yoğunlaşırken, şu saatlerde halk, polis saldırısına kurulan barikatlarla karşılık veriyor.Ankara
Ankara Dayanışması’nın çağrısıyla Ankara halkı Güvenpark'ta buluştu. "Taksim’e selam, direnişe devam” "hırsızlar mecliste, öğrenciler hapiste", "hükümet istifa" sloganlarıyla Güvenpark'ta bekleyişin ardından KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İbrahim Kara, Ankara Dayanışması adına basın açıklamasını okudu.  Güvenpark’taki kitle bir saatlik bekleyişin ardından Kızılay Meydanı’na indi.Kızılay Meydanı’ndan AKP İl Başkanlığı’na yürümek isteyen halka karşı Mithatpaşa Caddesi’nde polis gaz bombalarıyla saldırıya geçti.Sakarya Caddesi ve Ziya Gökalp tarafında ilerleyen gurplara polis sert müdahalede bulunurken, Kolej Meydanı'nda çatışma yaşandı.

İzmir
İzmir halkı bugün "hükümet istifa" talebiyle Alsacak Gündoğdu Meydanı'nda toplandı.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde yürüyüşe geçildi. Yürüyüş sırasında sık sık "hükümet istifa", "tek çare direniş, tek çözüm halk iktidarı", "bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganları atıldı.

Denizli
Denizli halkı son dönem yaşanan yolsuzluklara karşı sokaklaa döküldü. Diren Denizli Platformu'nun çağısıyla biraraya gelen binlerce kişi, Belediye önünde toplanarak Bayramyeri Meydanı'na oradan AKP binasına yürüdü.

Hemen her eylemde yürüyüş yasağı uygulayan emniyet güçleri, binlerce kişinin yürüyüşüne müdahale etmezken, kitle "Hırsız Var" pankartı ve " Hükümet İstifa, Hırsız AKP, İsyan Devrim Özgürlük, Söz Yetki Karar İktidar Halka" sloganları eşliğinde yaşanan yolsuzluğu ve hükümeti protesto etti. Yürüyüş boyunca evlerden tencere ve tavalarla ses çıkaran halk da ışıkları söndürerek yürüyüşe destek verdi.AKP Önünde yürüyüşü tamamlayan kitle, burada basın açıklması okudu. Okunan basın açıklmasında; AKP'nin gırtlağına kadar yolsuzluk ve rüşvet batağına gömüldüğü vurgulanırken, hükümetin istifa etmesi gerektiği belirtildi.  Basın metninde şu ifadelere yer verildi:" Yolsuzluklar karşısında hükümetin içine girdiği yönelim olayların olayların üstünü örtmek biçiminde olmuştur. AKP İkitidarının yaptığı hırsız içeriden olursa öküzü bacadan kaçırır biçiminde olmuştur özdeyişindeki gibidir. Bu tutum hükümetin meşruiyetini tümden ortadan kaldırmıştır. Halk ve ülke çıkarı için AKP Hkümeti biran önce istifa etmelidir."

Kitle, basın açıklmasıonın ardından yarın 18:00'da yine belediye önünde topnamak üzere dağıldı.

Mersin
Mersin'de dün yapılan eylemdeki çağrı üzerine halk Forum AVM önünde toplandı.Halk Bankası önüne yürümek isteyen kitlenin önünü polis barikat kurarak kapattı.


Kitle yürümekte ısrarcı olunca bir saatin sonunda polis barikatı açtı ve halk bankası önüne yürüyüş başladı.Çok sayıda çevik kuvvetin olduğu eyleme, halk tencere tava çalarak pencerelerden destek verdi.Yürüyüş sırasında sık sık ''Her Yer Taksim Her Yer Direniş, Hırsız AKP Hesap Verecek,Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam'' sloganları atıldı.Halk Bankası önüne gelen kitle banka önüne boş ayakkabı kutusu bıraktı.Ardından kitle içerisinden Zeliha Aydoğan isimli bir kadın megafonla Başbakan'a seslendi.Zeliha Aydoğan ''Recep Tayyip Erdoğan hırsızdır yırtık ayakkabılarla iktidara geld.Şimdi ise kartonlarla bavullarla para götürdüler.Artık yeter yediğiniz yeter. Herşeyin hesabını halka vereceksiniz.Gün hesap sorma günüdür'' cümlelerini dile getirdi.

Zeliha Aydoğan'ın açıklamasının ardından Halk Bankasına yumurta fırlatıldı.

Kocaeli
Kocaeli'nin İzmit ilçesinde halk yolsuzluk ve rüşvet skandalına karşı 'Bakanlar yetmez, hükümet istifa!' sloganıyla her akşam 19:00 da Cumhuriyet Parkı'nda toplandı.

Yürüyüşe Cumhuriyet Parkı'da başlayan halk yürüyüş yolu üzerinden tekrar Cumhuriyet Parkı'na gelerek yürüyüşü sonlandırdı. Eylem sonrasında kitle dağılırken 30 kişilik faşist grubun saldırısına uğrayan üniversite öğrencisi 2 kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı. Çanakkale
Çanakkale'de saat 19.00'da İskele Meydanı'nda toplanan kitle kordon boyunca yürüyüp oradan caddeye geçti.Yolları kapatan kitle '' AKP MEZARA HALK İKTİDARA, SÖZ,YETKİ,KARAR İKTİDAR HALKA '' sloganlarıyla AKP il binasınım önünde basın açıklaması yaptı.

Edirne
Edirne Dayanışması I.Murat Mahallesi'ndeki Zübeyde Hanım parkına çağrı yaparak, buradan AKP İl Binasına Hükümet İstifa yüryüşü düzenledi. Pankartlarla ve ''AKP mezara Halk İktidara, Her Yer Rüşvet Her Yer Yolsuzluk, Hukümet İstifa'' sloganları ile 5 km yürüyen kalabalık, halkın evlerden ve sokaklarda desteğini alarak  AKP İl binası önüne ulaştı. Bir süre burada da sloganlar atıldıktan sonra basın açıklaması yapıldı.

Yürüyüş sonrası burada yapılan basın açıklamasında AKP hukümetini istifaya çağıran Edirne Dayanışması; ''Haydi, Bizim Olanı, Bizden Çalınanı Geri Alalım! Başka Bir Dünya Mümkün!'' diyerek eylemini sonlandırdı.


Edirne
   
Edirne
   
İstanbul/Cihangir
   
İstanbul
   
İstanbul
   
İstanbul
   
İstanbul
   
İstanbul
   
İstanbul
   
Ankara
   
Mersin
   
Mersin
   
Mersin
   
Mersin
   
İstanbul
   
Ankara
   
Ankara
   
Ankara
   
Ankara
   
Ankara
   
Ankara
   
Ankara
   
Ankara
   
Ankara
   
Denizli
   
Çanakkale
   
Çanakkale
   
Kocaeli
   
Kocaeli
   
Ankara
   
Ankara
   
izmir
   
izmir
   
İzmir
   
İstanbul
   
İstanbul

İlgili Haberler

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome