'Hayallerimiz ve Rüyalarımız Narlıdere’de Gerçekleşsin'

28 Mart 2014 Cuma 12:08:53

Haziran direnişlerinde filizlenen ‘Başka bir Narlıdere mümkün’ anlayışı ile yola çıkan Narlıdere Dayanışmasının İlçe Belediye Başkanı adayı Gülseren Sönmez ile Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin adayları seçimlere üç gün kala miting gerçekleştirdi.


Hayallerimiz ve Rüyalarımız Narlıdere’de GerçekleşsinCoşkulu mitinge halkın yanı sıra ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş ve ABF Genel Başkanı Turgut Öker ise telefondan katıldı.

Haziran direnişi ile ortaya çıkan Narlıdere Dayanışması’nın yerel seçimlerde sözümüz var diyerek çıktığı yolda emin adımlar ile ilerliyor. Oyuncular Barış Atay ve Erdal Bakkal karakteri ile tanınan Cengiz Bozkurt’un katıldığı seçim çalışmalarının ardından Narlıdere dayanışmasının belediye başkan adayı Av. Gülseren Sönmez ve ÖDP listesinden seçimlere katılan meclis üyeleri, miting ile çalışmalarına devam ediyor.

Perşembe akşamı Narlıdere Demokrasi Meydanı’nda yapılan mitinge çok sayıda ilçe halkı katıldı. Mitingin konukları da vardı. Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Turgut Öker rahatsızlığı nedeni ile mitinge telefondan katılırken, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş ise tüm miting boyunca ilçe halkı ile görüştü sohbet etti.

Mitingin açılış konuşmasını meclis üyesi adaylarından Av. Olgun Soydan yaptı. Soydan ‘Yeni bir ilçe yeni bir ülke kurmaya kararlıyız. Hızır yardımcımız olsun’ diyerek başladığı konuşmasında Haziran direnişinde yitirdiğimiz gençlerin ismini anarak onlara borcumuz olduğunu söyledikten sonra, sahneyi halk ozanı Vedat Gündoğdu’ya bıraktı.

Turgut Öker: Tek Adam Rejimini Yıkalım

Daha sonra mitinge telefon ile bağlanan ABF Genel Başkanı Turgut Öker, Narlıdere’de tek adam sistemine karşı yürütülen çalışmalara sonuna kadar destek verdiğini ifade etti. Aşağıdan yukarıya doğru ilerleyen süreci taktir ettiğini söyleyen Öker, bu düzeni ancak bir arada mücadele ederek yok edebileceğimizi belirtti.

Taş: Bayramınızı Kutlamaya Geldik

Daha sonra Grup Abdal ezgileri ile sahne alırken Narlıdere Demokrasi Meydanı’nı dolduran halka seslenen Özgürlük ve Dayanışma Partisi Eş Genel Başkanı Alper Taş “Duyduk ki, 30 Mart akşamı bayramınız varmış. Biz de bayramınızı kutlamaya geldik. Bu bayram özgürlüğün, eşitliğin, dayanışmanın, sevginin, kardeşliğin, kadınların, gençlerin, çocukların, engellilerin, emekçilerin ve ötekileştirilen herkesin bayramıdır. Şimdiden bu bayramınız kutlu olsun. Sizlerin diğer partilerden diğer anlayışlardan farkınız var. Onlar yani bütün partiler adaylarını yukarıdan belirlediler. Sizler ise kendi adaylarınızı kendiniz belirlediniz. Üstelik bir de bu memlekette baskılanmış kadını aday yaptınız. Gülseren Sönmez’i seçtiniz. Bizler ÖDP’ye düşen sizlere yol arkadaşlığı yapmaktır. Bizler Mahir Çayan’ların, İbrahim Kaypakkaya’ların, Deniz Gezmiş’lerin yol arkadaşıyız. Ve bizler “Ben ne yaptımsa halkımla ve halkım için yaptım” diyen Terzi Fikrilerin partisiyiz.” dedi.‘Rüyalarımızı Yaşatanlara Selam Olsun’
Taş “30 Mart Günü Narlıdere’de iki anlayış yarışıyor. AKP’yi saymıyorum zaten, Narlıdere halkı, hırsızlara, katillere yalancılara oy vermez. Buradaki iki anlayıştan birisini 15 yıldır tanıyorsunuz. Bu anlayış renksiz, ruhsuz ve halka uzak ranta yakın; sol görünüp sağ gösteren bir anlayış. Bu anlayışın karşısında ise dayanışmanı sonucunda ortaya çıkan Gülseren Sönmez var. Bu anlayış; söz, yetki, karar iktidar Narlıdereli’nindir anlayışı. Katılımcı bütçeyi savunan, kamucu, geri çağırma hakkını ilke edinmiş, kentlerin betonlaştırmasına karşı çıkan, çocuklara özgürlük isteyen, doğaya sahip çıkan ekolojik bir yaşamı savunan anlayıştır. Eğer demokrasi diyorsanız, demokrasi Narlıdere’de yaratılan anlayıştır. Eğer demokrasiyi dilinizden düşürmüyorsanız halkın belirlediği adayı seçer, adayınızı da geri çekersiniz. Bizler politikacı değil, devrimciyiz. Bizim Fikri’miz ve rüyalarımız var. Bizim fikirlerimiz ve rüyalarımız 1979 Fatsa’sında 2013 Haziran’ın da yarım kalmıştır. Rüyalarımız bu topraklarda 15. yüzyılda yaşamış ve ‘Yarin yanağından gayri paylaşmak için her şeyi’ diyen Börklüce Mustafa’da, Kemal Torlak’ta, Şeyh Bedreddin’in rüyasıdır. Selam olsun bu rüyayı terk etmeyenlere, selam olsun bu rüyayı Narlıdere’de yeniden yeşertmeye çalışanlara.” Şeklinde konuştu.

Taş, konuşmasının ardından sahneyi usta müzisyen Erdal Güney’e bıraktı. Narlıdere halkı Güney’in ezgileri ile halaylar çekti. 

Gülsen Candemir/İzmir
 


Narlıdere
   
Narlıdere
   
Narlıdere
   
Narlıdere
   
Narlıdere
   
Narlıdere
   
Narlıdere
   
Narlıdere
   
Narlıdere
   
Narlıdere
   
Narlıdere
   
Narlıdere

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome