Hekimler, Kobane için sınırda insan zinciri oluşturdu

12 Ekim 2014 Pazar 16:07:13

Türk Tabipler Birliği üyesi yüzlerce doktor ve tıp öğrencisi, IŞİD'in Kobanê'ye yönelik saldırılarını protesto etmek ve yaşanabilecek bir katliama dikkat çekmek üzere Kobanê sınırına gitti.


Hekimler, Kobane için sınırda insan zinciri oluşturdu

Urfa'nın Suruç ilçesine bağlı Mahser Köyü'ne giden hekimler, "Hekimlerden barışa ve yaşama çağrı", "Hekimler yaşamı savunmaya sınıra gidiyor" pankartları taşıyarak, Kobanê sınırına kadar yürüdü. Sık sık "Kobanê halkı yalnız değildir", "Bijî berxwedana Kobanê" ve "Bijî biratîya gelen" sloganları atan doktorlar burada bir açıklama yaptı.TTB Merkez Konseyi Üyesi Hüseyin Demirdizen, Kobanê'deki IŞİD saldırıları ve karşılığında verilen direniş cevabına vurgu yaparken, TTB Genel Sekreteri Prof.Dr. Özden Şener, "Kobanê'de başlayan ve bütün ülkeyi saracak yangın var burada. Kobanê-Suruç hattında kurulan yaşam köprüsüne bir taş koymak için buradayız" dedi. Kobanê saldırılarına dikkat çekmek üzere birçok şehirde başlayan protesto eylemlerine değinen Şener, demokratik taleplere ilişkin eylemlerin şiddet ve orantısız güçle bastırmaya çalışmanın anti demokratik bir tutum olduğunu belirterek, "Bu ülkede cezaları Başbakan değil, hukuk belirlesin istiyoruz" dedi.Daha sonra TTB adına yapılan açıklamayı İstanbul Tabipler Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç okudu. Rojava ve Kobanê halkına dönük IŞİD saldırılarının her geçen gün artarak devam ettiğine dikkat çeken Mengüç, şöyle devam etti: "Tüm dünyanın gözü önünde Kobanê'de yaşanan insanlık dramı her geçen gün büyürken, yangının kıvılcımları ülkemize de sıçramış, günlerdir devam eden gösteriler, çatışmalar sonucu onlarca vatandaşımız ölmüş, yüzlercesi yaralanmış, şehirlerimiz savaş alanına dönerken yıllar sonra Türkiye yeniden devletin baskıcı tutumu nedeniyle olağanüstühal uygulaması ile karşılaşmıştır." Egemen güçlerin her türlü silah, cephane ve lojistik destek verdiği çetelere karşı Kobanê halkının insanlık ve onur mücadelesi verdiğini ifade eden Mengüç, "Ülkemizi IŞİD gibi insan öldürmeyi ibadet haline dönüştüren canilerle komşu haline getiren politikacılara ve onların politikalarına karşı tepkimizi haykırmak üzere Suruç'ta Kobanê sınırındayız" diye konuştu.Açıklamanın ardından söz alan Kobanê Kantonu Sağlık Bakanı Nahsen Ahmed ise, Kobanê'de verilen mücadelenin sadece Kobanê ve Rojava halkı için değil, bütün insanlık için verilen mücadele olduğunu söyledi. Ahmed, insanlık mücadelesi veren Kobanê halkına desteklerinden dolayı hekimlere teşekkür etti.Yapılan konuşmaların ardından insani yardım koridoru açılması çağrılarını yineleyen doktorlar, daha sonra Kobanê sınırına doğru yürüyüşe geçti. Kobanê sınırında bir araya gelen hekimler, burada el ele tutuşarak insan zinciri oluşturdu ve "Biji berxwedana Kobanê" sloganıyla eylemlerini sonlandırdı.


Hekimlerin Kobane Sınırına Yolculuğu Başladı
İstanbul Tabip Odası'nın “Barış ve Yaşam Talebi İçin Suruç’a Kobane Sınırına Gidiyoruz” çağrısıyla bir araya gelen hekimler Suruç'a, Kobane sınırına gitmek üzere yola çıktılar.

İstanbul Tabip Odası Cağaloğlu binası önünden kalkan otobüse binmeden önce bir basın açıklaması gerçekleştirildi. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç tarafından okunan basın açıklamasında; "Ülkemizi IŞİD gibi insan öldürmeyi ibadet haline dönüştüren canilerle komşu haline getiren politikacılara ve onların politikalarına karşı bir tepkimizi haykırmak için Suruç'a, Kobane sınırına gidiyoruz.

Egemen güçlerin her türlü silah, cephane ve lojistik destek verdiği çetelerle, iki yıldan bu yana onur ve var olma mücadelesi sürdüren Rojava halklarına destek için Suruç'a, Kobane sınırına gidiyoruz.

Halkın hekimi olarak Ortadoğulu halklarıyla buluşmak için Suruç'a, Kobane sınırına gidiyoruz.

Barış ve huzurlu bir Ortadoğu için barış elçisi olarak Suruç'a, Kobane sınırına gitmek üzere yola çıkıyoruz.

Yaşamı, onurlu bir barışı savunmak için Suruç'a, Kobane sınırına gidiyoruz.

En temel insan haklarından olan sağlık hakkının Rojavalı yaralılara, Rojavalı mültecilere verilmesi üzerindeki tüm engellerin kaldırılması için Suruç'a, Kobane sınırına gidiyoruz.Günlük politik gelişmelere göre yaralıları sınırda bekletilebilen, çatışma veya güvenlik gerekçeleri ile yaralılara erişimi engelleyen, bize yaralı bilgisi ulaşmadı yalanını rahatlıkla söyleyebilen, tıbbi müdahale ile önlenebilecek onlarca yaralının ölümüne seyirci kalan ve yaralılar/mülteciler arasında ayrımcılık yapan zihniyeti teşhir etmek için Suruç'a, Kobane sınırına gidiyoruz.

İnsanı yok sayan emperyalist politikalarının yarattığı insanlık dramına sessiz kalmamak, gözlerimizi kapamamak, hangi ırktan ya da hangi inançtan, hangi mezhepten olduğuna bakmaksızın, başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere mültecilerin sağlık gereksinimlerini karşılamaya devam edeceğimizi haykırmak için Suruç'a, Kobane sınırına gidiyoruz”
denildi.

İstanbul Tabip Odası’na üye hekimler 11 Ekim sabahı Ankara’ya ulaştılar ve TTB Merkez Konseyi üyeleri ve Ankara’dan hekimlerin katılımıyla Sağlık Bakanlığı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Kafile Ankara’dan katılımlarla yoluna devam ediyor. Bu akşam Adana Tabip Odası tarafından karşılanacak hekimler, Adana’da da bir basın açıklaması gerçekleştirdikten sonra Suruç’a hareket edecek ve Kobane TTB heyeti ve bölge tabip odalarıyla birlikte “Hekimlerden Yaşama ve Barışa Çağrı” başlığıyla bir basın açıklaması gerçekleştirecekler.


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome