Heryer ODTÜ Heryer Direniş!

19 Aralık 2012 Çarşamba 13:43:04

Eskişehir'de ODTÜ'de gerçekleştirilen polis saldırısını protesto etmek isteyen öğrencilere polis müdahale etti. İzmir'de öğrenciler yaptıkları yürüyüş ile ODTÜ'yü selamladı.


Heryer ODTÜ Heryer Direniş!

Adana'da polis saldırısı...
ODTÜ'lü öğrencilerle dayanışmak için Adana Büyükşehir Belediye Tiyatrosu önünde Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifi, TKP'li Öğrenciler ve Genç-Sen'li öğrenciler biraraya geldi.'Her Yer ODTÜ Her Yer Direniş', 'AKP Defol Üniversiteler Bizimdir', 'AKP'den Hesabı Gençlik Soracak', 'Faşist, Gerici, İşbirlikçi AKP', 'Faşizme Karşı Omuz Omuza' sloganları ile AKP İl Binasına doğru yürüyüşe geçmek isteyen öğrenciler polisler tarafından durduruldu. 'Karanlıkta yürüyüş yapmanın yasak' olduğu bahanesi ile yürüyüş engellenmek istendi. Ancak öğrenciler, bunun hiçbir anayasal gerçekliği olmadığını, ülkenin birçok yerinde akşam saatlerinde gösteri yürüyüşlerinin yapıldığını, insanların toplu şekilde görüşlerini ifade etme hürriyetlerinin olduğunu söylemesi üzerine İl Güvenlik Şube polisleri ve onlarca sivil polis tarafından öğrenciler çekiştirilmeye, gözaltına alınmaya çalışması üzerine çıkan arbede de Gençlik Muhalefeti'nden bir öğrencinin sivil polislerce burnuna gelen yumruk darbesi sonucu burnunda çatlama oluştu. Ardından çevik kuvvet müdahalesi ile öğrenciler joplanarak, plastik mermi kullanılarak dağıtılmaya çalışıldı. Dağılmayan öğrenciler uzun süre polisin yürütmeme kararına karşı direndi.

Polisin öğrencilere tehditler savurması ve darp etmesi üzerine, öğrenciler Büyükşehir Belediye Tiyatrosu önünde oturma eylemine başladı. Oturma eylemi sonunda basın açıklamasının okunmasıyla öğrenciler dağıldı.Burnunda çatlak meydana gelen öğrenciye kaldırıldığı hastanede 3 hafta istirahat verildi.


Mersin: Üniversiteler Bizimdir Bizimle Özgürleşecek

ODTÜ'de direnişin ardından Mersin Üniversitesi'nde Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri, TKP'li Öğrenciler Genç Sen'liler direnişi selamladı. Fen-Edebiyat Fakültesi önünde başlayan yürüyüş Rektörlük önünde bitti.

Yürüyüş esnasında ''ODTÜ Direniyor Gelenek Sürüyor, Üniversiteler Bizimdir Bizimle Özgürleşecek, AKP Defol Üniversiteler Bizimdir, Okuluna Ülkene Geleceğe Sahip Çık sloganları atıldı.
Öğrencilerin yaptığı Basın açıklamasında Odtü olaylarını hopaya benzeten öğrenciler ODTÜ'nün devrimci ruhunun devam ettiğini gösterdi.Bizler Mersinden ODTÜ'nün bir onurlu direnişini selamlarken AKP'yi uyarıyoruz.Üniversitelerimize sahip çıkıyoruz.Birer Taylan olup Sinan olup Ulaş Bardakçı olup isyanı büyüterek onurlu mücadelemize devam edeceğiz dedi.


Eskişehir'de öğrencilere saldırı

ODTÜ'de dün yaşanan saldırıları protesto etmek için Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü'nden kent merkezine doğru yürümek isteyen öğrencilere okul girişinde barikat kuran polis tarafından gaz bombaları ile müdahale etti.Müdahale sonrası tekrar toplanan öğrenciler bekleyişlerini sürdürürken polis tekrar müdahale hazırlıkları yaptı.

Öğrenciler saldırıyı protesto etmek için Rektörlüğe doğru yürüyüşe geçti. Rektörlüğe yürüyen öğrencilere bu seferde özel güvenlik saldırdı. Saldırıya rağmen yürüyüşlerini sürdüren öğrenciler Rektörlük binası önüne geldi. 

Rektörlük ile görüşmek isteyen öğrencilere karşın görevliler bina kapılarını kapatarak kitlediler ve öğrencileri içeri almıyorlar.

Öğrenciler Rektörlük önünde gerek saldırıları gerekse Rektörlüğün tavrını protesto ederek bir açıklama yaptılar.

Eylem daha sonra sona erdi.


İzmir'de Ege Üniversitesi Öğrencileri ODTÜ'ye destek için yürüdü

ODTÜ’de Tayyip Erdoğan’ın üniversitelerine gelmesini protesto eden öğrencilere 3600 polis, çok sayıda TOMA ve kimyasal silahlarla saldıran imamın ordusunu protesto etmek için Ege Üniversitesinde öğrenciler eylem gerçekleştirdi.Edebiyat Fakültesinde toplanan öğrenciler “Bir, iki, Bir, iki, üç Daha Fazla ODTÜ, Daha Fazla Direniş!, ODTÜ Faşizme Mezar Olacak” sloganlarıyla öğrenci çarşısına yürüyüp burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Öğrenciler tarafından yapılan basın açıklamasında; “ODTÜ bağrında Taylan ÖZGÜR, Ulaş BARDAKÇI, Hüseyin İNAN, Yusuf ASLAN, Ertuğrul KARAKAYA, Behçet DİNLERER, Ahmet PEHLİVAN gibi nice devrimciyi yetiştirdi. Dün de ODTÜ’nün devrimci tarihine sahip çıkan ODTÜ’lüler Tayyip Erdoğan’a “meydanın boş olmadığını”, üniversitelerde ve ülkede onun yarattığı karanlığı parçalayacak olan gençlerin olduğu herkese gösterdi.” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından 24 Aralık 1997 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde polis tarafından asılarak öldürülen Ali Serkan Eroğlu’nu anmak için Pazartesi günü saat 12.00’da Edebiyat Fakültesi önünde toplanarak yapılacak olan yürüyüşün duyurusu gerçekleştirildi. 


Beyazıt'tan ODTÜ'ye; Ferman Tayyip'in üniversiteler bizimdir

Genç-Sen, TKP, Öğrenci Kollektifleri ve Gençlik Muhalefeti, ODTÜ'de yaşanan polis saldırısını protesto etti.

Edebiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler, "Üniversite susmayacak, AKP faşizminden hesabı gençlik soracak" pankartı arkasında Beyazıt'a yürüdü. Yürüyüş boyunca çevredeki insanlara yönelik konuşma yapan öğrenciler, AKP'nin her türlü muhalif eyleme polis zoruyla müdahale ettiği, öğrencileri susturmaya çalıştığını belirtti. 19 Aralık katliamını da hatırlatan öğrenciler, yaşamını yitiren devrimcileri andı.

"AKP' den hesabı gençlik soracak", "Üniversiteler bizimle özgürleşecek", "Ferman Tayyip'in üniversiteler bizimdir", "19 Aralık'ı unutma, unutturma" sloganları, alkış ve zılgıtlarla saldırıyı protesto eden gençler, saldırıda yaralanan Barış Barışık'ı selamladı.

İstanbul Üniversitesi önünde yapılan basın açıklamasını Gülnur Atalay okudu. Başbakan Erdoğan'ın 105 koruma aracı, 20 zırhlı araç ve 3 bin 600 polis eşliğinde ODTÜ'ye girebildiğini hatırlatan öğrenciler, polisin ODTÜ'lü öğrencilere vahşice saldırdığını belirtti. Atalay, yaralı olarak hastaneye kaldırılan ve yoğun bakıma alınan öğrencilerin polis tarafından gözaltına alınmak istendiğini hatırlattı.

AKP'ye yakın basının "ODTÜ'lü öğrenciler uzaya Göktürk uydusunun gönderilmesini protesto etti" şeklinde haber yaparak, durumu çarpıttığını belirten Atalay, "Dün faşizm olanca gücüyle ODTÜ'ye saldırdı fakat ODTÜ'yü susturamadı" dedi. Öğrencilerin, Erdoğan'ın sarsılmaz otoritesine karşı büyük bir direniş gösterdiğini söyleyen Atalay, "Polis ablukalarına, biber gazlarına rağmen susmayacağımızı dosta düşmana gösterdik" diye konuştu.


Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde ve Kocaeli Üniversitesi'nde de ODTÜ saldırısını protesto yürüyüşleri gerçekleştirildi.

Kocaeli Üniversitesi'nde Gençlik Muhalefeti, Genç-Sen, Öğrenci Kolektifleri, TKP ve Ekim Gençliği, Rektörlük önünde açıklama yaparak, polis saldırısını kınadı.


Mersin
   
Adana
   
Adana

İlgili Haberler

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome