İzmir'de Tribünler Ayakta!

15 Kasım 2014 Cumartesi 21:18:31

"İzmir Tribün Emekçileri" adı altında birleşen Altay, Altınordu, Bucaspor, Göztepe, İzmirspor ve Karşıyakalı taraftarlar, kentte yaşanan stad krizine dikkat çekebilmek için bugün Cumhuriyet Meydanı'nda protesto için buluştu.


İzmirde Tribünler Ayakta!

Geçen hafta yaptıkları ortak açıklamada, "12 yıllık iktidarında Türkiye'nin dört bir yanına onlarca stat yapıp İzmir'i görmezden gelen de, 10 yıldır kentin belediye başkanlığını yapıp stat kazandırmayan da, spora duyarsız kalan iş adamı da bizim için bir" mesajı veren taraftarlar, pankart, döviz ve sloganlarla tepkilerini dile getirdi. Futbolseverler, Uzundere, Gürsel Aksel, Yalı, Çiğli ayrımına girmeden yeni statların bir an önce yapılmasını, Atatürk ve Alsancak statlarının da yenilenmesini talep etti. "İzmir Tribün Emekçileri" adı altında birleşen Göztepe, Altay, Karşıyaka, Altınordu, Bucaspor ve  İzmirsporlu taraftarlar, bugün yaptıkları mitingle stat sorununa acilen çözüm bulunmasını istedi.

Cumhuriyet Meydanı'nda binlerce taraftarın katılımıyla gerçekleşen mitingde sıkça “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Bu daha başlangıç mucadeleye devam”, “Milletvekilleri uyuma İzmir'e sahip çık”, “Yeter artık sürekli deplasman”, “Vergilerimizle stadımız yapılsın”, “Ayrımcılığa son” sloganları atan taraftarlar hep birlikte 10. Yıl Marşı'nı da okudu.Cumhuriyet Meydanı'nın kapsayan pankartlarda “Saraya değil stada, TOMA'ya değil barışa yatırım yapın Karşıyaka Çarşı”, “Siyaseti bilmiyoruz, Stadımızı istiyoruz”, “Unutulmuş şehrin Atatürkçü çocuklarıyız”,  “Hepiniz suçlusunuz” dövizleri de yer aldı.İzmir'i profesyonel liglerde temsil eden 6 futbol takımı taraftar temsilcilerinin ortak açıklamasıyla başlayan mitingde şu görüşlere yer verildi:

“Bizler, ilk kurşunun atıldığı yakılıp yıkılan yok edilmeye çalışılan beş milyon yıldır yaşayan medeniyetin çağdaşlığın kentiyim. Ezilenin yanında ezenin karşısında olan haksızlığa karşı hep sesini yükselten ve hep itilmeye çalışılan sizin tabirinizle gavur İzmir’im. Yıllardır düşman olarak gördüğünüz yada böyle  görmek istediğiniz kulüplerim var benim. Hepsinin tarihi başarılarla dolu mazileri var. Yıllar boyunca eski, yenilenmeyen, bakımsız stadlar da oynayıp bir çok başarı sağladılar İzmir adına. Taraftarı hep dışlandı sevdaları anlaşılmadı, anlatamadılar ne yapsalarda, ama ne olursa olsun herkese ve herşeye rağmen beni, yani İzmir' i çok sevmekten hiç bir zaman vazgeçmediler. Terk etmediler sevdalısı oldukları değerleri. Şimdi ise büyüklerinin onlara yapmadığını yapamadığını onlar yeni nesile kazandırmak için mücadele veriyorlar hem de farklı renkler, farklı düşünceleri olsa da. Tek bir amaç için omuz omuza, kol kola, yan yanalar. Bu kadar çok kabullenmiş ve seven bir şehir varken biz de yeni nesil olarak İzmir'e,  ülkemize faydalı olabilmek adına spor ruhlu bir kentte büyüyüp yetişmek istiyoruz ve alayınıza soruyoruz. Babam ile maç izlemek istiyorum izleyebileceğimiz modern bir stadımız yok, neden? Bizlerin spora karşı olan bağlılığını köreltiyorsunuz, neden? İzmir'e hiç bir futbol organizasyonu verilmiyor farkında mısınız, neden? İzmir kulüpleri son yıllarda başarısız biliyor musunuz, neden? Kendi çıkarlarınızı ve egolarınızı İzmir için bir kenarı bırakmıyorsunuz, neden? Artık particilik yapmayı bırakın. Hükümetinden meclisine, milletvekillerinden belediyesine. Biz babalarımız ve annelerimiz ile futbol izleyebilmek için başka şehirlere gitmek istemiyoruz. Biz İzmir'e yakışanın yapılmasını ve yeni neslin spor sevgisinin arttırılmasını istiyoruz, çok mu şey istiyoruz?  Bizler de bir gün sizin oturduğunuz ve kalkmayı sevmediğiniz koltuklarınıza oturabiliriz ama sizleri tarihin kara sayfalarında görür herkes, işte o zaman sizi ne tarih affeder ne de biz"Okunan ortak basın açıklamasının ardından tüm kulüp taraftarları temsilcileri İzmir'in stat sorununu dile getiren ve taraftar haklarını vurgulayan konuşmalardan sonra miting sona erdi.


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome