"Kadın katliamı var, Meclis olağanüstü toplansın"

20 Temmuz 2014 Pazar 21:28:39

Artan kadın cinayetlerine karşı Meclis'in sessiz kalmasına tepki gösteren yüzlerce kadın, bugün çeşitli kentlerde eylemde idi


"Kadın katliamı var, Meclis olağanüstü toplansın"

İstanbul'da isyan
"Kadın ve trans cinayetlerine karşı Meclis olağanüstü toplansın" diyen kadınlar Kadıköy'de yürüyüş yaptı.Kadıköy'deki Boğa heykelinin önünde toplanan kadınlar, "Boşanmayı değil, cinayeti engelle", "Kadın katliamı var, Meclis olağanüstü toplansın", "Erkek egemenliğine itaat etmiyoruz", "Aile değil kadınız", "Şiddeti izleme müdahale et", "Tokattan cinayete bir şans daha verme" sloganlarının yazılı olduğu Türkçe, Kürtçe ve Ermenice dövizler ve pankartlar taşıdı. Yol boyunca erkek devlet şiddetini teşhir eden kadınlar, oturma eylemi yaptı, alkış ve zılgıtlarla kadın ve trans cinayetlerinin durdurulmasını istedi."İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Marmaris, Fatsa, Kocaeli, Kayseri, Çanakkale, Eskişehir, Adana, Dersim, Ovacık, Antakya, Urfa, Denizli, Mersin, Samsun ve Van'da kadın cinayetlerine karşı isyanımızı haykırmak için ev işi, çocuk bakımı dayatmalarına da kulak asmadan sokaklardayız" diyen kadınlar adına ortak açıklama yapıldı.

Açıklamada "Meclisin, kadın ve trans cinayetleri gündemi ile olağanüstü toplanmasını ve bu toplantıda, kadın örgütlerinin belirlediği cinayetleri önleyebilecek temel şartları doğrultusunda acil bir eylem planı oluşturulmasını talep ediyoruz" denildi.

Açıklamada şöyle denildi: "Siz aile, aile dedikçe kadınlar öldürülüyor. Siz ses çıkarmadıkça kadın cinayetleri meşrulaşıyor. Siz haksız tahrik dedikçe hayatımız tehlikeye giriyor. Ailenin kadından önce geldiği, kadın yerine ailenin ikame ediliği bir anlayış, kadın merkezlerinden, aile avukatlarına, aile hekimlerine kadar herkes tarafından dayatılmak isteniyor. Kadınların içinde öldürüldüğü, şiddet gördüğü, emeğinin sömürüldüğü, dışına çıkmak istediğinde öldürüldüğü aile, devletin erkek egemenliğinin yansıması olarak bir devlet kurumu olarak işliyor."

Kadınlar Ankara'da da yürüdü
"Kadın katliamı var. Meclis acilen toplansın" çağrısını uyan kadınlar, Ankara'da da yürüdü.

Ankara Kadın Dayanışması'nın çağrısıyla Güvenpark'ta bir araya gelen kadınlar, ana caddeye çıkarak yolu araç trafiğene kapattı. Sivil polisler kadınlara saldırdı. Kadınların, saldırıya karşın yolu terk etmemesi üzerine polis çekilmek zorunda kaldı. Daha sonra Yüksek Caddesi'ne yürüyen kadınlar, burada oturma eylemi yaptı.Eylemde, kadın katliamını protesto eden sloganların yanı sıra "İsrail, Filistin'den elini çek", "Filistinli kadınlar yalnız değildir", "Rojavalı kadınlar yalnız değildir" sloganları da atıldı.

Kadınlar açıklamalarında, "Meclisin, kadın ve trans cinayetleri gündemi ile olağanüstü toplanmasını ve bu toplantıda, kadın örgütlerinin belirlediği cinayetleri önleyebilecek temel şartları doğrultusunda acil bir eylem planı oluşturulmasını talep ediyoruz" dedi.

Yetkililere seslenen kadınlar, "Siz aile, aile dedikçe kadınlar öldürülüyor. Siz ses çıkarmadıkça kadın cinayetleri meşrulaşıyor" dedi. Kadınlar, Meclis olağanüstü toplanıp bir eylem planı hazırlayıncaya kadar sokakta olacaklarını duyurdu.

Mersin: Şiddetiniz ile barışmayacağız
Mersin Kadın Platformu tarafından Mersin Forum meydanında yapılan açıklamada ise onlarca kadın bir araya gelerek kadın cinayetlerini, " Dikkat bu ülkede kadın katliamı var", " Boşanma değil cinayeti engelle", "Şiddetiniz ile barışmayacağız" ve "Çocuk gelinlere hayır" dövizleri ile protesto etti. " Adalet Sarayı trans mezarı" , " Devlet elini bedenimden çek" ve " Erkek vuruyor devlet koruyor" protesto etti.

İzmir: Kadın cinayetlerini kadınlar durduracak
İzmir'de bulunan kadınlar da kadın katliamlarına karşı Alsancak Garı önünden Sevinç Pastanesi önüne kadar yürüyüş düzenledi. Yüzlerce kadının katıldığı yürüyüşte "Kadın cinayetleri her yerde, meclis olağanüstü toplansın" pankartı taşındı. "Erkeklerin sevgisi her gün 3 kadın öldürüyor", "Jin jiyan azadi", "Suskun değil sokakta, yalnız değil örgütlü" sloganları atan kadınlar, kadın katliamların kurban giden kadınların fotoğraflarını taşıdı. Yürüyüşe ayrıca çevreden geçen yurttaşlar sloganlarla destek verdi. Yürüyüşün ardından kadınlar adına açıklamayı okuyan Türkan Karagöz, kadınların bir araya gelmesiyle kadın cinayetlerinin duracağını ifade ederek, "Bu yüzden meclis, kadın ve trans cinayetleri gündemiyle olağanüstü toplanana kadar sokakları boş bırakmayacağız" diyerek herkesi olduğu yerde kadın cinayetlerine karşı sokağa çıkmaya çağırdı. (muhalefet.org, etha, diha)


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome