Kadınlar Sokakta Barikatları Aşıyor!

8 Mart 2014 Cumartesi 21:59:38
Kadınlar Sokakta Barikatları Aşıyor!

Feminist Gece Yürüyüşü'ne polis müdahalesi
Geleneksel hale gelen "Feminist Gece Yürüyüşü" için İstiklal Caddesi üzerinden Taksim Meydanı'na doğru yürüyen kadınların önüne polis barikatı örüldü. Meydana çıkmak için barikata yüklenen kadınlara gaz bombalı müdahalede bulunuldu.

İstanbul Feminist Kolektif'in çağrısıyla geleneksel hale gelen "12. Feminist Gece Yürüyüşü" için kadınların Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelmesi öncesinde polis, Taksim'i yine ablukaya aldı. Taksim Anıtı çevresi polis bariyerleri ile yerleştirilirken, Gezi Parkı merdivenlerine ve Taksim Metro İstasyonu girişine onlarca polis konumlandırıldı. Yine kadınların yürüyüş gerçekleştireceği İstiklal Caddesi'nin girişine de iki adet TOMA yerleştirildi. Alınan yoğun polisiye önlemlere rağmen Galatasaray'da buluşan kadınlar buradan açtıkları pankart ve dövizler ile Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Fakat meydana yakın bir nokta olan Zambak sokak girişinde kadınların önünü polisler tarafından kesildi. Caddeye barikat kuran polisler kadınların meydana çıkmasını engelledi. Kurulan barikata rağmen meydana çıkmak için geri adım atmayan kadınlar, polis barikatına yüklendi.

Bu sırada polis kadınların barikattan uzaklaştırmak için gaz bombası kullandı. Atılan gazlardan bazı kadınlar etkilense de kadınlar caddeyi terk etmedi. Meydana çıkmakta kararlı olan kadınlar, attıkları sloganlarla protesto ettikleri polisin barikatı kaldırması bekliyor.

Ankara'da binlerce kadın 'iktidarınız batsın' dedi
Ankara Kadın Platformu çağrısıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlamak için Kurtuluş Parkı'ndan bir araya gelen binlerce kadın Ziya Gökalp Caddesi'ne yürüyüş gerçekleştirdi. "Erkek egemenliğine devlete sermayeye itaat etmiyoruz direniyoruz" pankartının arkasında yürüyen binlerce kadın, zılgıt, alkış ve düdükler eşliğinde kadına yönelik erkek ve devlet şiddetini protesto etti. Coşkulu geçen mitingde, çeşitli meslek örgütü, sendika, parti, kadın örgütünden kadınların yanı sıra bu yıl Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın Komisyonu üyeleri de "Kadınların kalemi medyayı özgürleştirecek" yazılı önlükler giyerek yürüyüşe katıldı. Mitingde, eşinden şiddet gören kadını temsilen gelinlik giyen kadınların yanı sıra LGBTİ'ler, cadı kostümü giyen kadınlar dikkat çekti. Ellerinde, "Evlere sığmıyoruz şehirleri istiyoruz", "Erkek adalet değil, gerçek adalet", "Batsın bu dünya biz yeniden yaparız", "Rojava devrimini selamlıyoruz" yazılı ve erkekler tarafından katledilen kadınların fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşıyan kadınlar sık sık, "Jin jiyan azadi", "Biji yekitiya jinan", "Batsın iktidarınız batsın", "Kadın düşmanı Tayyip Erdoğan", "Kadınlar artık susmayacaklar" sloganları attı.

Ziya Gökalp Caddesi'nde yürüyüşlerini sonlandıran kadınlar, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren kadınlar için saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından Kürtçe ve Türkçe basın açıklaması okundu. Türkçe açıklamayı yapan Ankara Kadın Platformu üyesi Pınar Aytekin,157 yıl önce ABD'de çalışma koşullarından dolayı fabrikayı protesto eden kadınların direnişini hatırlatarak, "O günden bu yana dünyanın dört bir yanında, her kimlikten, her milletten, her kesimden kadın bu mücadeleyi başlatan, yaratan kadınları anmak, talep ve isyanlarını haykırmak, bu mücadeleyi yükseltmek için biraradadır" dedi.

Kapitalizm ve erkek egemenliğine karşı birarada olduklarını ifade eden Aytekin, "Çalışma yaşamında, kadın istihdamını artıracağız diyerek reklamı yapılan istihdam paketleri ile bizlere esnek, güvencesiz, sigortasız, sendikasız, kölelik koşullarında, ucuz işgücü olarak dayatanlara karşı, koruma uğruna kadınların hayatlarını gözden çıkardığınız 'kutsal aileniz batsın' demek için, kadına yönelik şiddet karşısında sizin erkek dayanışması ile suçluları görmezden gelen 'erkek adaletiniz batsın' demek için, LGBTTİ bireylerin yok sayılmasına karşı buradayız" dedi. Açıklama devam ederken bir grup üniversiteli kadın Çankaya Belediyesi'ne çıkıp balkonundan pankart açmak isteyince belediyenin güvenlik görevlileri kadınlara müdahale etti. Ardından kadınlar, belediyenin balkonuna çıkıp sloganlarla Çankaya Belediyesi'ni protesto etti.

Açıklamanın ardından kadınlar, çalan müzik eşliğinde coşkulu bir şekilde yaklaşık bir saat halay çekti. Miting bittikten sonra ise bir grup üniversiteli kadın, katledilen kadınların fotoğraflarını polislerin önüne doğru açarak, polislerin üzerine doğru kırmızı boya attı. Kadınlar, "Bunların katilleri sizsiniz, hesabını soracağız" diyerek slogan attı.

Çanakkale
Antep Kadın Platformu'nun çağrısıyla Kırkayak Parkı'nda toplanan kadınlar, "Yaşasın Kadın Dayanışması", "Kadın Yaşam Özgürlük", "AKP Susacak Kadınlar Konuşacak", "Kadın Düşmanı Hırsız AKP", "Erkek Vuruyor Devlet Koruyor", "Dünya Yerinden Oynar Kadınlar Özgür Olsa", "Çocuk Gelinler İstemiyoruz","Kadına Şiddete Son" sloganları ile alandaki yerlerini aldılar.

Davullar zurnalar eşliğinde halaylar çeken kadınlar daha sonra zılgıtlarıyla Demokrasi Meydanı'na doğru yürüyüşe yöneldiler. ÖDP'li Kadınlar, 1980 yılında katledilen yoldaşları Mine Bademci'yi, Gezi Direnişi sırasında öldürülen oğul Mehmet Ayvalıtaş'ın acısına dayanamayarak vefat eden Fadime Ana'yı ve Devletin koruyamadığı Özge Özdoğan'ı unutmadılar ve yürüyüş esnasında hazırlamış oldukları "Kadınlar Sokağa Özgürlüğe" yazılı bileklikleri dağıttılar.

8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü- Antep Eylemselliği, 11 Yıllık iktidarı döneminde uyguladığı gerici-neoliberal politikalarla kadınların kazanılmış haklarını dahi geriye düşüren AKP diktatörlüğünde kadınların maruz kaldığı baskılara, zulümlere değinilen ve kadınların mücadeleyi soluksuz bir şekilde sürdüreceklerine olan sözün yinelendiği basın açıklaması ile son buldu.

Edirne
Edirne Kadın Platformu cinsiyetçi ve ayrımcı zihniyete karşı; eşitlik, özgürlük ve barış taleplerini dile getirmek için alandaydı.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Edirne Kadın Platformu özgürlük mücadelesini haykırmak için  Belediye önünden slogan ve pankartlar eşiliğinde Saraçlar Caddesi PTT önüne kadar yürüdü. Bir süre sloganlar atan kadınlar burada basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında;

''Yüzyıllardır sürdürdüğümüz haklı mücadelemiz, bize erkek egemen zihniyetin yasakladığı tüm alanları kazanmayı ve ördüğü tüm duvarları yıkmayı da öğretmiştir.İşte bizler bugün yüz yıllık mücadelemizin haklılığında cesaret ve güç alarak yeni yüzyıllara doğru yol alıyor ve kaybettiğimizi kazanımlara dönüştürmenin güçlü adımlarını örgütlüyoruz.Çünkü biz kadınlar yüzyıllardır kapitalizmin yarattığı yoksulluğu, işsizliği, şiddetin her türlüsünü, savaşı, ırkçılığı, heteroseksizmi ve militarizmi en yoğun ve en ağır bizimde yaşayanlarız. Bu nedenle yüzlerce yıla damgasını vuran kadın öncülere, örgütlülüğümüzden aldığımız güç ve karanlıkla yolumuza devam etmenin sözünü veriyoruz.'' ifadeleri yer aldı.

Gün, 157 yıl önce New York'ta kadın yoldaşlarımızı yakan ateşi isyan ateşine dönüştürme günüdür diye haykıran kadınlar;''8 Mart savaşa hayır demenin, evde, sokakta iş yerinde uygulanan şiddete karşı durmanın, kimsenin namusu olmayacağım, namusum özgürlüğümdür diyenin, gözaltında, işkencede, cezaevlerinde direnen kadınların, çocuk yaşta evliliklere HAYIR diye haykıranların günüdür.''diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Bir süre PTT önünde müzik eşiliğinde ıslık ve sloganlarla eylemi devam ettiren kadınlar bir süre sonra eylemlerini sonlandırdı.Kocaeli
Kocaeli'de 8 Mart'ta kadınlar sokaklara döküldü. Kocaeli Kadın Platformu'nun örgütlediği eyleme ilgi yoğundu.Merkez Bankası'ndan Alternaif Kültür Merkezi'ne yürüyen kadınlar ''Tacize, tecavüze, kadın düşmanlığına, şiddete son! ,  Öldüren sevgi istemiyoruz'' sloganlarıyla Kocaeli'de AKP'ye ve cinsiyetçi politikalarına karşı ses çıkardı.

Kocaeli Kadın Platformu adına basın metnini okuyan Aysun Türkdönmez, '' Kadınların, emekleri ve kimlikleri üzerindeki erkek egemen tahakküme sessiz kalmıyor dünyanın her yerinde özgürlük türkümüzü söylüyoruz. Hem erkek devlete hem de cinsiyetçi kültürün her gün yeniden üretilmesine karşı kadınlar olarak geleneksel rollerimizi kırdık'' dedi. Sözlerine AKP iktidarının cinsiyetçi politikalarını eleştirerek devam eden Türkdönmez, '' Ayakkabı kutularından çıkan milyon dolarlar, para sayma makineleri ve son olarak ses kayıtları ile iktidarın yolsuzluk ve rant, düzeni gözler önüne serilmiştir. Kocaeli Kadın Platformu olarak kadınların ikili emekleri üzerine yükselen iktidarın rant, yolsuzluk ve yağma düzenini kabul etmiyoruz. Ev içlerinde görünmeyen emeğin sahibi biz kadınlar insan onuruna yakışan bir hayat için mücadele ediyoruz.'' dedi.

Alternaif Kültür Merkezi'nde kadınlar korosu, tiyatro, Anadolu Müzik Topluluğu sahne aldı. Taleplerini farklı dillerde seslendiren kadınlar ortaklıklarında  buluştu.Samsun
Samsun'da Kadınlar şiddete, tacize, sömürüye, yoksulluğa,  yolsuzluğa, savaşa, pedofiliye,homofobiye, transfobiye,  kadın cinayetlerine karşı sokakları isyan sesleriyle doldurdular.

Yüzlerce kadının katılımıyla 18.00'da başlayan yürüyüş öncesinde kadınlar yürüyüşe çağrı için sessiz duran kadın eylemi yapan kadınlar Samsun halkından yoğun ilgi ve destek gördüler. Konak Sineması önünden 18.00'da başlayan yürüyüş boyunca kadınlar  sık sık ' Kadın Yaşam Özgürlük',  ' Tayyip Kaç Kaç Kaç Kadınlar Geliyor', 'Dünya Yerinden Oynar Kadınlar Özgür Olsa', 'AKP Elini Bedenimden Çek'  sloganlarını atarak 8 Mart Dünya  Kadınlar Günü'nde sokakları isyan sesleriyle doldurdular. Çiftlik Caddesi'ni trafiğe kapatarak yürüyen kadınlar , Akbank önünde  basın açıklaması yaptılar. Basın açıklaması sonrası kadınlar , halaylarla, horonlarla, türkülerle 8 Mart'ı coşkulu bir şekilde kutladılar.Afyon

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Eğitim-Sen ve Afyon Kadın Platformunun çağrısını yaptığı etkinliğe Eğitim-Sen binası önünden yürüyüşe başlandı.PTT binası önünde basın açıklaması yapıldı. Daha sonra program doğrultusunda Eğitim-Sen'e geçilerek şiir ve müzik dinletisi ile belgesel gösterimi yapılıp günün anlam ve önemini değerlendirmek adına bir söyleşi gerçekleştirildi.Bu sırada dışarıda bulunan 50-60 kişilik grup tekbirler ve sloganlarla Eğitim-Sen binası önünde toplandı.Yaklaşık 1 saat bekleyen grup sloganlarla dağıldı.


 


Eskişehir
   
Ankara
   
izmir
   
İzmir
   
İzmir
   
Ankara
   
Ankara
   
Akhisar
   
Kırşehir
   
Kırşehir
   
Kırşehir
   
Afyon
   
Afyon
   
Afyon
   
Samsun
   
Samsun
   
Kocaeli
   
Kocaeli
   
Edirne
   
Edirne
   
Antep
   
Antep
   
Çanakkale
   
Çanakkale
   
Taksim
   
Taksim
   
Ankara
   
Ankara
   
Ankara
   
Ankara

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome