Lig Başlıyor Gezi Ruhu Tribünlere…

16 Ağustos 2013 Cuma 18:22:25

Bugün saat 21.45’te oynanacak Medical Park Antalyaspor – Erciyesspor maçıyla açılışı yapılacak Spor Toto Süper Lig’in başlamasıyla futbol sahaları, bugüne kadar görülmedik bir dayanışmaya sahne olacak.


Lig Başlıyor Gezi Ruhu Tribünlere…

Endüstriyel futbola karşı ‘mahalle takımı ruhu’nu,  ırkçı, şoven ve kör şiddete başvuran taraftar yerine Gezi Parkı’nda oluşan Renklerin Kardeşliği’ni savunan taraftar grupları tribünlere yeni renk getirecek. 

Gezi Parkı’nda başlayan ve Beşiktaş’ın Çarşı, Fenerbahçe’nin Sol Açık ve Galatasaray’ın Tek Yumruk taraftar gruplarının liderliğinde bir araya gelen ‘üç büyüklerin’ taraftarları, ‘İstanbul United’ (Birleşik İstanbul) adı altında birleşerek bu sezon liglere damgasını vuracak. İzmir’de ise geçmişten bu yana birbirlerini ‘düşman takım’lar olarak gören Göztepe ve Karşıyaka taraftarlarının Gezi Parkı direnişinde gösterdiği  dayanışma ruhu ise bu yıl tribünlere başka türlü yansıyacak.

AKP iktidarı ise Gezi Parkı’nda oluşan ve taraftar gruplarına yansıyan kardeşlik duyguları karşısında, tribünleri kriminalize etmek, taraftar oluşumlarına ‘suç örgütü’ vasfı vermek için ise her türlü sloganı, flamayı, protestoyu suç kapsamına alarak stadlarda yeni düzenlemelere gitti.

Futbol stadlarında protestoların önüne geçebilmek için alınan olağanüstü güvenlik önlemleri ise şöyle:
- Tribünlerde ideolojik ve siyasi slogan ile pankartlar yasaklandı. Bu tür eylemlerde bulunanlar hakkında yasal işlem yapılacak. Ancak ‘ideolojik’ ve ‘siyasi’ slogan tanımı netleşmiş değil. Hangi sloganın ideolojik, hangi sloganın futbol ile ilgili olduğuna kimin karar vereceği, olası bir müdahalenin nasıl yapılacağı şimdiden tartışma konusu…

- İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ve Trabzon’daki maçlarda spor savcısı görevlendirilecek. 6222 sayılı, yani, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun hakkında özel olarak bilgilendirilen savcılar sezonla birlikte göreve başlayacak. Savcılar maçları tribünden izleyecek.

- E-bilet uygulamasıyla taraftarlar bilet alırken kimlik numarasını verecek, yaşanan olaylarda kişilerin tespiti kolaylaşacak. Çeşitli taraftar grupları ise bu uygulamaya ‘fişleme’ iddiası nedeniyle karşı çıkıyor. Elektronik bilete ve kamera sistemine geçmeyen kulüpleri ise ağır yaptırımlar bekliyor.

- Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’in, “Maçlar gece olunca işin içine içki de giriyor” sözlerinin ardından, statlara girişte alkol kontrol uygulaması gündeme geldi. Polis, Kayseri’deki Süper Kupa maçında olduğu gibi şüphelendiği kişilere alkol kontrolü yapabilecek. 

- Müsabakalarda gözlemci polis görevlendirilecek. Ayrıca Spor Büro Amirliği, bundan sonraki süreçte daha aktif rol oynayacak.
 
Gezi ruhu Beşiktaş ve Fenerbahçe tribünlerinde

Beşiktaş’ın sezon öncesinde yaptığı hazırlık maçlarında tribünlerde ‘Gezi’ olaylarına selam gönderen sloganlar atıldı bile… Siyah beyazlıların, Almanya’da anti-faşist taraftarı ve politik tavırlarıyla bilinen FC St. Pauli takımıyla yaptığı hazırlık maçına, oynanan futboldan çok tribünlerdeki ‘Gezi pankartları’ damgasını vurdu.

Keza, Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme turunda Salzburg ile oynadığı ve sarı lacivertlilerin 3-1 kazandığı maçta da tribünlerden yükselen “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları günün konusu oldu.

Gençlerin “Kırmızı Kara Burası Ankara" pankartı yasaklandı
Ankara'da pankart yasağının iyice suyu çıktı. klasspor sitesinin haberine göre Gençlerbirliği tribünlerinin açtığı "Kırmızı Kara Burası Ankara" pankartı başka şeyler çağrıştırıyor gerekçesi ile Vali tarafından yasaklandı.  İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısında, statlara alınacak pankartlar da gündeme geldi.

Gençlerbirliği cephesi, taraftarın tribünlere asmak istediği dövizde sorun yaşatacak bir durum olmadığını belirtirken, Vali Yüksel, pankartın devamında tahrik edici unsur olduğunu ileri sürdü.

Yeni sezon başlamadan önce, spor sahalarında şiddet ve düzensizliğin yaşanmaması için bir dizi kararın alındığı İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısında, ilginç tartışmaların da yaşandığı ortaya çıktı.

Beştepe kurmayları, “Kırmızı-Kara Burası Ankara” sözlerinin yer aldığı dövizin stada sokulmasında ve tribünlere asılmasında sorun yaşatacak bir durum olmadığını belirtirken, Vali Alaadin Yüksel, “Burası Ankara sözlerinin devamında, (Buradan çıkış yok), ibaresinin çağrışım yaptığını, bunun da kışkırtıcı olduğunu ileri sürdü.


 


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome