Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde işten çıkarmalar sürüyor

16 Ekim 2014 Perşembe 13:42:08

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde büyükşehir belediyesi yönetimine MHP'li aday Burhanettin Kocamaz'ın gelmesiyle birlikte yaklaşık 1700 işçi işten çıkarıldı.


Mersin Büyükşehir Belediyesinde işten çıkarmalar sürüyor

Pek çok taşeron firmaya bağlı çalışan yüzlerce belediye çalışanı işten çıkarılırken her geçen gün işsiz kalan belediye işçilerinin sayısı artıyor. Belediyeye bağlı spor kompleksi çalışanları, park-bahçe çalışanları, mezarlık çalışanları,asfalt işçileri ve 520 MESKİ (Mersin su ve kanalizasyon işleri) işçisi işten çıkarılırken DİSK Genel İş Sendikası yöneticileri ise ocak ayına kadar işten çıkarmaların devam edeceğini belirtiyor. MHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise işten çıkarmaları farklı ve ilginç gerekçelerle açıklıyor.Kendinden önceki belediyenin şehirde istihdam fazlalığı oluşturduğunu ve işten çıkarmalarla bunun engelleneceğini belirten Kocamaz ''Bu sorun belediyenin sorunu değil,taşeron firmayla yapılan sözleşmenin bitmesinin bir sonucudur'' şeklinde açıklamalarda bulunuyor.Ayrıca işten çıkarılan işçiler Kocamaz'ın, MHP seçmeni olmayanları seçerek işten çıkardığını dile getiriyor.Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy MHP'li belediyenin işçi kıyımını ve yaşanılan süreci şöyle anlattı:
''Burhanettin Kocamaz yerel seçimlerin hemen ardından eski belediye yönetiminin yolsuzlukları oduğunu dile getirerek Mersin halkına,bu kentin çalışanlarına,emekçilerine kenti birlikte yöneteceğiz dedi. Ancak şuan Mersin'de ciddi bir işçi kıyımı vardır. Aylardır işçileri ve sendikayı muhatap almayan bir anlayışla ortak yönetimin gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Orion firmasıyla 2015 yılına kadar geçerli toplu iş sözleşmesi yapılmış olmasına rağmen büyükşehir belediyesi tamamen keyfi bir şekilde karar alıyor.Bu şehrin her yerinden yüzlerce işçi keyfi uygulamalarla işten çıkarıldı. Burhanettin Kocamaz'ın belirttiği gibi bu şehirde huzur yoktur ve hiç kimse belediyeden memnun değildir. İşe geri alınmayan tek bir işçi dahi kalsa mücadelemizi sonun kadar sürdüreceğiz. İşçilerin işini ekmeğini elinden alan ve eylem,basın açıklaması gibi işçilerin en doğal haklarını reddederek görmezden gelen bir zihniyetle karşı karşıyayız.Yıllardır belediye bünyesinde çalışan işçiler gerekçe gösterilmeden işten çıkarılıyor ve hemen ardından kendi seçmenini,yakınını işe alıyor.Bu kabul edilecek birşey değildir. Bir ülke baskıyla,küfürle,adaletsizlikle yönetilemez. Büyükşehir belediyesi kendi siyasi anlayışıyla yönetmeye çalışıyor. İşçilerin ekmeğini, emeğini,çocuklarının geleceğini kendi siyasi emelleri doğrultusunda yok sayan bu anlayışı reddediyoruz.Bütün bu sorunların temelinde taşeronlaşma vardır.Biz sonuna kadar taşeronlaşmayla ve işçi kıyımlarıyla mücadele edeceğiz.''

DİSK Genel İş Sendikası Toplu Sözleşme Daire Başkanı Mehmet Güleryüz: ''Bugün Mersin'de yaşanan işçi kıyımı taşeronlaşma sisteminin sonucu olarak Türkiye'nin her yerinde kendini gösteriyor. AKP iktidarı yıllardır taşeronlaşmayla kendini ayakta tutuyor. Geçtiğimiz günlerde Mersin'de iş ve istihdam üzerine bir toplantı gerçekleştirildi.Yüzlerce çalışanın işsiz bırakıldığı bir dönemde böyle bir toplantının yapılması çok ilginçtir. Bu sorunun muhatabı ve sorumlusu Büyükşehir Belediye başkanıdır.Burhanettin Kocamaz kendini bu sorundan soyutlayamaz. Belediye kendinden önceki yerel yönetimde istihdam fazlalığının olduğunu söylüyor bu doğru değildir.Bu meselede taraf olan bir sendika vardır. Belediyeyi taraf olan sendikayı muhatap almaya davet ediyoruz. Belediyeye tekrar çağrıda bulunuyoruz iş barışını ve iş huzurunu birlikte sağlayalım, bu sorunu birlikte çözelim. Çağrımız taşeron şirketlere değildir çünkü asıl iş veren ve bu sorunun asıl muhatabı büyükşehir belediyesidir. Belediye tavrından vazgeçmezse bu huzursuzluk kentin her yanına yayılır. Genel merkez olarak bu sürecin eylemsel ve hukuksal olarak takipçisi olmaya devam edeceğiz.''

Mersin Büyükşehir Belediyesinin işten çıkardığı işçilerin büyük bir kısmının farklı siyasi partilere oy veren ve farklı kimliklere, inançlara sahip kişiler olduğunu görebiliyoruz. Bu anlamda belediyenin ötekileştirici, ayrımcı tutumuna karşı neler söyleyebilirsiniz?

Kemal Göksoy: Mersin çok dilli çok kültürlü bir kenttir. Kürdüyle, arabıyla, alevisiyle pek çok kesim bir arada yaşar. MHP'li belediye emekçi,işçi ayrımı yönünde faşizan bir tutum sergilemiştir.Kentin bütün çalışma alanlarına bir saldırı söz konusudur.Burada bir tektipleştirme politikası vardır. Bu kentteki bu dokuyu bozmaya belediyenin hakkı yoktur. Belediyeye geldiği günden beri kentin sorunlarını çözmek yerine işçiyle, emekçiyle uğraşan bir anlayış var.

İşten çıkarılma gerekçeniz ne olarak gösterildi ve süreç nasıl ilerledi, yerinize başka işçiler alındı mı?

Park-bahçe işçileri
Derya Narlı:
Bende dahil olmak üzere çalışan işçilerin birçoğu ortalama on yıldır belediyenin çeşitli alanlarında çalışıyoruz.Bu şehrin her yerinin yeşillendirilip,güzelleştirilmesinde yıllarca emek verdik.Orion taşeron firmasıyla 2015 yılına kadar iş sözleşmemiz vardı.Fakat belediye başkanı Burhanettin Kocamaz keyfi bir kararla ''Firmayla sözleşmeniz bitti bu yüzden işinize son verildi'' diyerek yüzlerce işçinin geleceğini kararttı. Biz bunun bir taşeronlaşma sorunu olduğunu biliyoruz. Büyükşehir belediyesi CHP'de yada başka bir siyasi partide olsaydı biz yine meydanlarda haklarımız için haykırmaya devam edecektik.Herkes duyarlı olmalı ve ülkenin her yerinde devam eden bu iş kıyımına derhal son verilmeli.Ayrıca Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz belediyeye bağlı çalışan kadın işçilerin nasıl giyeceklerine de karar veriyor.Kırmızı renginin dikkat çekici bir renk olduğunu ve kadın işçilerin giyinmemesi gerektiğini belirtti.Böylesine ayrımcı ve gerici bir zihniyetle bu şehir yönetiliyor.

Hayrettin Düzgün: İşten çıkarıldığımızdan bugüne hukuksal haklarımız çerçevesinde her yerde yapılan bu haksız uygulamayı protesto ettik.Kocamaz bu haklarımıza da engel olmaya çalıştı.Bizi işten atar atmaz daire başkanlarının akrabaları,kendi danışmanının tanıdıkları yerimize alındı.Muhatabınız ben değilim taşeron firma diyorlar.Biz çok iyi biliyoruz ki muhatabımız Büyükşehir Belediyesi başkanlığıdır.

İsa Çelik: Üç çocuğum var ve biri de engelli.Aylardır işsizim.Belediye ve AKP'nin politikaları 1700 işçiyi işsiz bıraktı.Bu kadar insan evine,ailesine nasıl bakar çok zor olan ekonomik şartlarda geçimini nasıl sağlar?Bu soruları cevaplayacak kimse yok. MHP'li belediyenin gerekçelerinden biri de siyasi kimliğimizmiş. Bundan dolayı işimize son verildiğini belirtiyor.Büyükşehir belediyesi kendinden olmayanı yok sayıyor ve kendi seçmeni olmayanı tanımıyor.Biz hiçbir siyasi partiyle hareket etmiyoruz.Sadece işimiz, ekmeğimiz için mücadele ediyoruz. Bunu çok iyi anlamalılar.Hukuksal yollarla hakkımızı aramaya devam edeceğiz ve her yerde işçilerin hayatının karartıldığı bu düzene son vermek için sesimizi yükselteceğiz.

Haber: Duygu Kıskanç/Mersin


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome