ODTÜ direnişi mahkemede de kazandı

22 Aralık 2012 Cumartesi 08:54:22

ODTÜ'de Recep Tayyip Erdoğan'ın gelişini protesto eden öğrencilere polis saldırmış ve öğrenciler üniversiteyi savunmuşlardı. Terörle Mücadele Şubesi evlere baskınlar yaparak öğrencileri gözaltına aldı. Tüm gelişmeler dakika dakika aşağıda;


ODTÜ direnişi mahkemede de kazandı

Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri ve TKP'li Öğrenciler'den ortak açıklama: AKP elini üniversitelerden çek! Gözaltılar serbest bırakılsın!


Operasyonlar Ankara, İstanbul, Samsun, Eskişehir, Edirne ve Mersin'de protesto edildi.


22 Aralık Cumartesi

saat:23.30
Mahkeme sonuçlandı ve bütün öğrenciler serbest bırakıldı. Öğrenciler hakkında yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol uygulanacak.

saat:19.05
Kaldıraç okurları Mert Atmaca, Hasan Koç, Mustafa Bozkurt, SGD üyesi İlhan Aslan, ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Topluluğu üyesi Güven Kazım Altunkaya, Öğrenci Kolektifinden Can Kaya, Gençlik Federasyonu üyesi Cem Dursun ve Batuhan Uluergüven tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

saat:18.56
Savcılık 2 öğrenciyi serbest bırakırken 8 öğrenci tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Savcılığın serbest bıraktığı öğrencilerin isimleri Gençlik Muhalefetinden Bedirhan Şen ve YSGP'den Sercan Çınar.

saat:18.47
Kalabalık bir ÖDP'li grup Adliye önüne geldi. ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş'ın da olduğu grup sık sık "AKP halka hesap verecek, Faşizme karşı omuz omuza,  "Fatsa'dan ODTÜ'ye selam olsun Dev-Genç'e"" sloganları atıyor.

saat:18.40
Savcının kararı beklenirken içlerinde ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş'ın da olduğu kalabalık bir ÖDP'li grup Adliye'ye doğru yürüyüşe geçti.

saat:18.20
İfade işlemleri sona erdi. Savcılığın kararı bekleniyor.

saat 17:25
Son öğrenci de ifade veriyor...
İfadeler bitmediği halde Hopa davasından da alışkın olduğumuz yandaş yayın organlarının tavrı değişmedi. Savcının kararı belli olmadan yandaş basın öğrencilerin tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğini yazıyor.

saat 16:45
Öğrenciler ifade vermeye devam ediyor, 8. öğrencinin ifadesi tamamlandı. Kalan 2. öğrencinin de ifadeleri tamamlandıktan sonra Savcılık kararını akşam saatlerinde açıklayacak. Adliye önündeki bekleyiş ise sürüyor...

 

saat:15.00
Kocaelinde, gözaltına alınan öğrencilere destek vermek ve Kocaeli Üniversitesi'nde açılan soruşturmaları protesto etmek isteyen Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi Üyeleri ve Kocaeli Üniversitesi öğrencilerine polis biber gazı ve coplarla saldırdı. Biri öğrenci beş kişi kolluk kuvvetlerince gözaltına alındı.

saat:13.45
Savcılık ifadeleri başladı. Bir öğrencinin ifadesi tamamlandı.

saat:13.40
Adliye önünde kalabalık her geçen dakika da da artıyor. 

Şuan Adliye önünde ODTÜ öğrencileri ile birlikte Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri, KESK Ankara Şubeler Platformu, Kaldıraç, Halkevi ve ÖDP üyeleri sloganlarla bekleyişlerini sürdürüyor. Kitle sık sık "Her yer ODTÜ her yer Direniş", "Baskılar bizi yıldıramaz",  "Gençliğin isyanı AKP'yi yıkacak", sloganları atılıyor.

saat:13.20
Gözaltında olan 10 öğrenci savcılık işlemleri için Adliye'ye getirildi.

saat:12.40
Adliye önünde toplanma başlıyor.

ODTÜ öğrencileri ve çalışanları arkadaşlarını almaya Adliye'ye gelmek için ODTÜ dolmuş duraklarında toplanıyor. Buradan Adliye'ye yürüyecekler.

saat:12.08
Gözaltında tutulan öğrencilerin saat:12.30'da Adliyeye getirilmesi bekleniyor.

Emek ve demokrasi güçleri ile üniversite öğrencileri de Adliye önünde arkadaşlarını almak için nöbette olacak.

saat:11.05

Gözaltındaki öğrencilerin ifade verme işlemleri sona erdi. Öğrenciler öğlen saatlerinde Adliye'ye getirilecekler ve Savcılık işlemleri gerçekleştirilecek.

saat:10.15

Dosyayı inceleyen avukatlar, şuan dosyada 12 öğrencinin olduğunu ancak bunlardan 10'unun gözaltında olduğunu iki öğrencinin ise adresinde bulunamadığını belirttiler. Dolayısıyla gözaltı sayısındaki "on mu on iki mi" çelişkisinin buradan kaynaklandığını söylediler.

Avukatlar şuan ifade işlemleri için TEM şubesindeler.


21 Aralık Cuma

saat:22.30
Emniyette öğrenciler ile tekrar görüşen avukatlar yarın sabah 08.00'de ifade işlemleri için Emniyete çağrıldı.

saat 16:05
Gözaltıları protesto etmek için Eskişehir'de Gençlik Muhalefeti saat 18:00'da Adalar Migros önünde eylem gerçekleştirecek.

Saat 17:00'da Kocaeli'de Gençlik Muhalefeti, Genç-Sen, Emek Gençliği ve Öğrenci Kolektifleri belediye iş hanı önünden insan hakları parkına yürüyecek.

saat:15.55
ODTÜ gözaltılarını protesto etmek için Mersin'de bugün saat:17.00'de Gençlik Muhalefeti, TKP'li Öğrenciler, Öğrenci Kolektifi ve Genç-Sen, Eğitim Sen binasının önünden Taş Binaya yürüyecek...

saat:14.15
Ankara Barosunun Adliye önünde yaptığı açıklamada Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, gözaltındakilerin sayısının şuan 12 olduğunu ancak gün içinde bu rakamın 39'a çıkabileceğini söyledi. Feyzioğlu ayrıca gözaltı gerekçesinin öğrencilerin "terör örgütü adına eylem yapmak" ve "örgüte üye olmak" suçlamaları olduğunu açıkladı.

saat 13:50
Avukatlar öğrencilerle görüştü.

Emniyet avukatlara yarın (22.12.2012) sabah ifade işlemlerinin yapılarak öğleden sonra öğrencilerin savcılığa çıkartılacağını iletti.

saat 13:30
İstanbul'da öğrenciler saat 17.00'de Taksim'de buluşup Galatasaray Meydanı'na yürüyecekler.

saat 13:10
ODTÜ'de Eğitim Sen'in çağrısıyla yapılan toplantı sonucunda, ODTÜ'de saat 16:30'da Fizik önünden A1 kapısına yürünme kararı alındı.

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri saat 18:00'de YKM önünden Başbakanlığa yürünecek ve burada basın açıklaması gerçekleştirecek.

ODTÜ Öğrencileri de bu eyleme katılacak ve ardından ODTÜ'ye dönerek gözaltına alınanlar serbest bırakılana kadar ODTÜ'yü terk etmeyecekler.

saat:12.50
Ankara Barosu saat 14:00'da operasyonlarla ilgili Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yapacak.

saat:12.45
Emniyette bekleyen avukatlar şuan öğrenciler ile görüşmeye başladı.

Avukatların verdiği bilgiye göre TEM Şubesinde şuan 11 öğrenci bulunuyor.

saat:12.30
Avukatlara operasyonun sürmesi gerekçe gösterilerek bilgi vermeyen emniyetin elindeki bilgiler Zaman gazetesi tarafından yayınlandı. Zaman gazetesi iddiasına göre; 50'ye yakın öğrencinin gözaltına alınacağı ve bu öğrencilerin Hacettepe Üniversitesi'nden 12, Ankara Üniversitesi ve diğer okullardan 13'er öğrencinin gözaltına alınacağı belirtildi.

saat.12.05
Polis tarafından, ODTÜ'de AKP politikalarına karşı gösterilen direnci kırmak ve ODTÜ direnişinin meşruiyetini gölgeleme çalışmaları sürüyor.

Sabah saatlerinde başlayan öğrencilere dönük, Cumhuriyet Savcısı Sadık Bayındır'ın yürüttüğü operasyon basına  "DHKP/C operasyonu" olarak servis edildi. 

saat:12.00
ODTÜ'de yemekhanede Eğitim-Sen'in çağrısı ile bir toplantı yapılıyor. Öğrencisinden, akademisyenine, işçisine kadar tüm Üniversite bileşenleri operasyonlara karşı ortak bir tavır belirleyecek.

saat.11.52
YSGP üyesi Sercan Çınar da gözaltına alındı. Gözaltında olduğu kesinleşen öğrenci sayısı 12 oldu.

saat:11.30
İlhan Şen isimli bir öğrencinin daha gözaltına alındığı iletildi.

saat:11.23
Polis operasyonlara devam ediyor. Öğrenci Kolektifinden bir öğrencinin daha evinin basıldığı ve arama yapıldığı bilgisi geldi.

Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi ise polisin evlerde arama kararı olmadığını açıkladı.

Saldırılara karşı dün ODTÜ'de hayatı durduran üniversite bileşenleri polis operasyona karşı öğlen saatlerinde biraraya gelecek.

saat:11.00
TEM'de görüşmeyi bekleyen Avukatlara operasyon sürdüğü gerekçesi ile görüşme izni verilmedi.

Avukatlara öğlen saat:13.00'de tekrar gelmeleri iletildi.

Avukatların verdiği bilgiye göre şuan TEM Şubesine getirilen öğrenci sayısı 6 kişi. Ancak ev aramalarının sürdüğü ve bazı öğrencilerin Adli Tıp Kurumuna götürüldüğü bildirildi.

saat:10.55
Operasyon kapsamında Gençlik Federasyonu üyeleri Cem Dursun ve Batuhan Demirci de gözaltına alındı.

Avukatlar ise hala TEM'de öğrenciler ile görüşmeyi bekliyor. Avukatların verdiği bilgiler, operasyonun günboyu sürebileceği ve sayının artacağı yönünde...

saat:10.40
Öğrenci Kolektiflerinden Can Kaya'nın da evi basılarak gözaltına alındı.

Gözaltına alınan ve ismi bilinmeyen öğrencinin ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Topluluğu üyesi Güven Kazım Altunkaya olduğu öğrenildi.

saat:10.12
Gözaltına alınan bazı öğrenciler Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Avukatlar öğrenciler ile görüşmek için Terörle Mücadele Şubesine girdi.

Buarada evleri basılan bazı öğrencilerin evlerinde aramaların sürdüğü bildirildi.

saat:09.52
Kaldıraç dergisi okuru öğrencilerden Mert Atmaca, Mustafa Bozkurt, Hasan Koç ve Hüseyin Koç ve SDG üyesi İlhan Aslan'ın da yapılan operasyonla gözaltına alındığı bildirildi.

Avukatların Emniyette bekleyişi sürüyor...

saat:09.30
Avukatlardan aldığımız bilgiye göre gözaltına alınan öğrenciler tek tek Adli Tıp Kurumuna götürülüyor daha sonra da parmak izi, kimlik tesbiti işlemleri yapılıyor. Öğrencilerin yaklaşık bir saat sonra Emniyete getirilebileceği bilgisi verildi.

saat:09.10
Gözaltına alınan öğrenci sayısı şuana kadar netleştirilebilmiş değil. Avukatlara polis tarafından gözaltı sayısı hakkında verilen bilgi "3-5 kişi var alacağımız, operasyon bitince görürsünüz sayıyı" şeklinde!

Sabah saatlerinde evi basılarak gözaltına alınan Gençlik Muhalefetinden Bedirhan Şen'in avukatlarının verdiği bilgiye göre eve gelen Terörle Mücadele ekipleri ODTÜ'de yaşanan olaylar ile ilgili gözaltı işlemi yapıldığını söylediler.

Ankara Emniyet Müdürlüğüne giderek "gözaltı nedeni, kapsamı ve listede kimlerin olduğu" konularında bilgi almaya çalışan avukatlara ise şuana kadar bir bilgi verilmiş değil... 

gelişmeleri aktaracağız...


İlgili Haberler

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome