Onbinlerce emekçi İzmir'de taşerona hayır dedi

23 Eylül 2014 Salı 09:31:37

On binlerce emekçi DİSK Genel İş Sendikası'nın Gündoğdu Meydanı'nda düzenlediği "Taşerona Hayır" mitinginde biraraya gelerek, hak ihlallerine işçi ölümlerine ve taşeronluk sistemine tepki gösterdi.


"Taşerona Hayır" sloganları atan ve aynı içerikte yazılı önlükler giyen emekçieler, "Taşeron sistemi öldürür yasa geri çekilsin" yazılı pankartı ve "PTT'de taşeron istemiyoruz", "272 kaza değil iş cinayeti", "Taşeron sistemi yargılansın" yazılı dövizler ile Gündoğdu Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe ÖDP, HDP,CHP ile demokratik kitle örgütlerinin yanında, Soma'da yaşamını kaybeden 301 işçinin arkadaşları, CHP'li İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu katıldı. Yürüş boyunca işçilerin taleplerine sloganların yanı sıra, "Rojova halkı yalnız değildir", "Soma'nın hesabını sorulacak", "Biji Berxwedana Kobanê" sloganları atan emekçiler, ıslıklar ve alkışlarla Gündoğu Meydanı'na ulaştı.Miting, yaşamını kaybeden işçilerin anısına uçurulan siyah renkli balonlar ve saygı duruşu ile başladı. Mitingde ilk olarak DİSK Genel Başkanı Kani Beko söz aldı. Tüm işçilerle yan yana omuz omuza mücadele ettiklerini anlatan Beko, İzmir'in demokrat ve insan haklarına saygılı bir kent olduğunu söyledi. Konuşması sık sık, "Faşizme karşı omuz omuza" sloganı ile kesilen Beko, 1980 darbesinin İzmir'de Konak'ta işçileri işkence tezgahlarından geçirdiğini hatırlattı. Devrim mücadelesinde yaşamını kaybeden yoldaşlarını hiç unutmadığını söyleyen Beko, CHP'li belediyelere seslendi. Beko, "Umuyorum ki CHP'li belediyeler önümüzdeki günlerde İzmir'de Deniz Gezmiş'in, Mahir Çayan'ın Gezi Direnişi'nde yaşamını kaybeden o güzel arkadaşlarımızın isimlerinin yer aldığı parklar yaparlar" dedi.

'Ölümler resmen cinayet'
Başbakan Erdoğan'ın işçi ölümleri için "Bu işin fıtratında var" sözlerini hatırlatan Beko, "Ölümler kader değil. Bu ölümler resmen cinayettir. Türkiye'de hergün 4-5 işçi ölüyor. 'Hükümet bu işin fıtratında var' diyor. Sermayeyi koruyor. Bozacının şahidi şıracı. İş kazalarının en aza indirgenmesi için sermayenin değil halkın talepleri dikkate alınmalı" tepkisinde bulundu. dedi. Kendilerinin 2007'de çözüm sunduklarını ve iş cinayetlerinin çözümünün sendikaların da ortak olduğu bir kuruldan geçtğini söyleyen Beko, "Sendikalara seçme özgürlüğü olmalı. Bu özgürlük yok. Bunun en güzel örneğini Soma yaşadı. Sendikal kontenjanları atacak mıyız? Sendikalar barajları yıkmalıyız. İş cinayetlerinin önlenmesi için taşeronlaşmayı yasaklamak lazım. İşçilere resmen savaş açılmış.Bu savaşı açanlar işçilere 'aç kal, köle gibi çalış, işçinin mesaisi olmaz, işçinin sendikası, toplu sözleşmesi olmaz' diyor" diye konuştu.

'AKP döneminde taşeronlaşma yüz yüz arttı'
İzmirliler'e de seslenen Beko, taşeronun sadece işçiyi değil halkı da sömürdüğünü söyledi. Beko, Çalışma Bakanı Faruk Çelik'e seslenerek, "Bu işçi arkadaşlarımızı işe geri alacak mısınız?" diye sordu. "Bu ülke topraklarında taşeronlaşmayı söküp atacağız" diyen Beko, "Bu bizim ölmüş arkdaşlarımıza sözümürdür" dedi.

'Gazze bizim için Kobane'dir'
IŞID çetelerinin katliamları ile ilgili de konuşan Beko, IŞID'i Türkiye'nin beslediğini belirterek, "Gazze'de Kobanê'de bizim çocuklarımıza saldırıyorlar. Biz, çocuklarımızı katledenleri biz kez daha lanetliyoruz" diye konuştu. Beko son olarak, "Biz Ortadoğu'da savaş isteyenlere karşı barış istiyoruz, kardeşlik istiyoruz. Bizim için Gazze Kobanê'dir. Kobanê Gazze'dir. AKP sınırları IŞİD'e açmıştır. Biz acılara pasaport sormayız. Ama AKP çetecilere pasaport sormaz ama barış isteyen halka sorar" diye konuştu.Ayrıca miting boyunca mitinge katılan CHP'li İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, taşeron işçileri işten çıkarttığı için "İşçi düşmanı Kocaoğlu" sloganı ile protesto edilirken, Beko'nun konuşması sonrasında miting, sanatçı Hilmi Yarayıcı'nın söylediği şarkılarla ve emekçilerin sloganları ile son buldu.(diha)


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome