Ortak Sol Aday Kampüslerde Öğrencilerle Buluştu

20 Mart 2014 Perşembe 18:13:23

Seçim çalışmaları kapsamında mahalle ve okulları gezen Ortak Sol Aday Özcan Kaya Güvenç, Hacettepe Rektörlüğü tarafından okula alınmamaya çalışıldı.


Ortak Sol Aday Kampüslerde Öğrencilerle Buluştu

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'ne gelen Kaya Güvenç kampüsun girişindeki nizamiyede indirilerek okula sokulmadı. Bunun üzerine devreye giren Eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Ali Rıza Aydın ve Avukat Özlem Şen’in girişimleri de sonuçsuz kalınca, okulun İktisat Bölüm hocası Prof. Dr. Hüseyin Özer olaya müdahil olarak, Güvenç’in okula alınmasnı sağladı.Engellemeler karşısında açıklama yapan Ortak Sol Aday Güvenç, "Bize sürekli valiliğin, var olduğu iddia edilen, yasaklama kararını göstererek kampuslarda yasaklama getirmeye çalışıyorlar. Bizler bir mücadelenin birikimini taşıyan bir ekibiz. Biz ülkedeki solun toplumsal birikiminin taşıyıcısı ve mirasçısıyız. Nasıl yıllardır yapmaya çalıştıkları engellemeler bir işe yaramıyorsa, bu engellemeler de bir işe yaramayacak. Ben en demokratik hakkımı kullanarak, okullara gidecek, öğrencilerimle buluşacağım. Solun sesini kısamayacaklar. Yaptıkları şeyin hiçbir temel dayanağı yoktur. Anayasaya ve hukuka aykırıdır." dedi.

Merkez kampüsde de engelleme çabası
Bugün öğrencilerin çağrısı üzerine söyleşi yapmak için Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsü'ne gelen Kaya Güvenç burada da benzer bir tepkiyle karşılaştı. Söyleşi öncesinde Kaya Güvenç'i arayan rektörlük seçim döneminin sonuna kadar oda ya da toplantı salonu tahsis edemeyeceklerini, ancak seçimden sonra kendilerini ağırlayabileceklerini söyledi. Fakat öğrenciler söyleşiden vazgeçmeyerek ÖTK odalarının bulunduğu avluda, açık hava toplantısı düzenlediler.Bilkentli öğrencilerle Berkin Elvan amfisinde buluşma
Bilkent Üniversitesi öğrencileri Bağımsız Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özcan Kaya Güvenç’i davet ettikleri amfinin adının Berkin Elvan’ın ölümünden sonra öğrenciler tarafından değiştirildiğini ve bu konuda imza toplandığını anlattılar.Ardından konuşma yapan Kaya Güvenç, Berkin’in ölümüyle beraber yaşam hakkının risk altında olduğu bir dönemde yaşadığımıza değinerek Ortak Sol Aday’ın belediyecilik anlayışının, yaşam hakkı, barınma hakkı, beslenme hakkı gibi temel insan hakları çerçevesinde halkın temel gereksinimlerini karşılamaya yönelik hareket etmek olduğunu anlattı. Ankara’da 600.000 atıl konut olduğunu belirten Güvenç, bu 600.000 konutun kamuya açık hale getirilerek 600.000 kişinin barınma ihtiyacının karşılanabileceğini belirtti.Ankara Üniversitesi, Cebeci Kampüsü buluşması
Bilkent’in ardından Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde öğrencilerle bir araya gelen Ortak Sol Aday Özcan Kaya Güvenç, “Biz gücümüzü emekçi halktan alacağız” diyerek Ankara Üniversitesi öğrencilerine bugüne kadar yapılan çalışmalardan bahsetti. Belediye olarak insanların temel ihtiyaçlarını gidermeye yönelik bir koordinasyon görevi gören bir kurum olmanın yanında halkın hak mücadelesinde de önünü açacağını belirten Güvenç, ilk iş olarak halkın örgütlü kesimlerini ziyaretlerle yola koyulduğunu, sol bir belediyeciliğin ancak halkın örgütlenmesiyle mümkün olabileceğini söyledi.ODTÜ: “Ankara’yı teslim alacağız”
ODTÜ öğrencileriyle buluşan Bağımsız Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özcan Kaya Güvenç, “Siyaset yok, hizmet var” sloganına dair konuştu.

Belediyeciliğin siyasetten ayrı düşünülemeyeceğini söyleyen Güvenç, “Siyaset hayata müdahae etmektir. Belediyenin de esasen yaptığı elindeki imkanları belli tercihler yaparak kullanmaktır. Burada Belediye’nin hangi tarafı tercih ettiği önem arz eder. Örneğin 25 milyon lira, 5 tane kapı inşa etmek için veya 2000 kişilik bir yurt yapmak için kullanılabilir. Bu ikisi arasındai tercih siyasettir. Siyaset yapmamaksa aslında aykırı siyaset yapmamak olup egemen sınıflara hizmet etmek demektir” sözlerini kullandı. Melih Gökçek’in önceki gün Ankara’da helikopterle dolaştırdığı “Ankara’yı Gezicilere teslim etmeyeceğiz” pankartına değinen Güvenç, “Biz Geziciler olarak Ankara’yı teslim almaya geliyoruz” dedi.


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome