RedHaber Haftalık E-Dergi 1. Sayı

23 Mart 2015 Pazartesi 09:59:53
RedHaber Haftalık E-Dergi 1. Sayı
 

Redaksiyon Dergi bünyesinde hazırlanan RedHaber haftalık e-derginin ilk sayısı yayında.

 

RedHaber’den Merhaba
 
Redaksiyon dergisi olarak, geçtiğimiz ay içerisinde RedPolitik ve RedSista dergileriyle yayın hayatımıza çoğalarak devam etme kararı aldık. RedHaber de bu yürüyüş de güncele yönelik daha etkin katılma arzusunun sonucu olarak gündeme geldi.
 
Siyasetin yoğunlaştığı ve hızlandığı bir zamanındayız. Bizim ifademizde, ve tarih yürümeye başladı.  Bilgi ve tartışmalar çok hızlı dolaşıma geriyor. Bu hızlı dolaşım içinde, hızlı-gündelik değerlendirmeler yapılmakla birlikte bunlar da aynı şekilde bu hızın parçası olarak hızla tükeniyor.
 
Redaksiyon  ve RedPolitik aylık ve üç aylık periyotlarla gündemle birlikte, muhalefet hareketinin politik-ideolojik sorunlarına yine RedSista kadın mücadelesine katkı sunmaya çalışıyor.  RedHaber, işte tüm bunların arasında haftalık e-dergi olarak güncel gelişmelere yönelik ara değerlendirmeler olarak yayında olacak.
 
PDF formatında yayınlamaya başlayacağımız RedHaber önümüzdeki sayılarda digital dergiye dönüşecek. Bu anlamda, bu bir başlangıç.
 
RedHaber serüveninde MuhalefetPortal ile dayanışma içerisinde çıkacak. MuhalefetPortal’ın günlük haber ve değerlendirmelerine yer verilecek olan RedHaber, klasik bir haber dergisinin olmanın ötesinde haftalık politik-Analiz dergisi olacak.
 
***

RedHaber bu sayısının manşeti HAZİRAN Hareketi.
 
Haziran Hareketi seçimlerde bir ittifak içinde olmayacağını açıklarken, siyaseti HAZİRAN Meclis’lerinde büyütmeye çağrı yaptı.
 
Bu çağrı, kimi kesimlerce eleştirisi konusu haline de getirildi.  Özellikle bazı kesimler –hatta kesim diyemeyeceğimiz kimi bireyler- Haziran Hareketi’ne yönelik sorumsuz bir dil ve üslupla saldırıyor.  Bu tür saldırının biz,  objektif olarak Türkiye devrimci hareketinin bağımsız bir siyaset olarak ayağa kalkma çabasına karşı yapılan müdahalenin parçası olarak görüyoruz.  Tüm hayatı devrimci harekete husumetle geçmiş kişilerin Marksizm, bolca alıntı eşliğinde devrimcilik türünden laflar etmesi onun edindiği görevi gizleyemez.
 
RedHaber’in bu sayısında, HAZİRAN’ın siyaseti üzerine değerlendirmelere yer verdik. Serpil Güvenç, Fatih Yaşlı ve Tarık Şengül’ün yazıları ile RedaksiyonTartışmaKolektifi’nin Haziran Meclisleri üzerine tartışma metni ile Haziran siyasetine giriş yapıyoruz.
 
***
 
Önemli gündemlerden birisi de kuşkusuz Newroz oldu. Newroz’da Öcalan, pek de süpriz sayılmayacak bir açıklama yaptı. Dolmabahçe’de hükümetle ortak açıklanan 10 maddeye dikkat çekerek, silahsızlanma kongresinin buna bağlı olarak gündeme geleceğini söyledi.
 
21 Mart’ın asıl açıklaması ise Bülent Arınç tarafından yapıldı. Arınç, Erdoğan’a karşı ilk kez bu denli açıktan itiraz ederek, sus çağrısı yaptı. Erdoğan ve Arınç arasındaki polemik bu konuşmanın ardından sürdü. Erdoğan, konu mankeni olmayacağını söyleyerek 10 maddelik mutabakata katılmadığını da söyledi. Arınç ise yanıt olarak, sorumlunun hükümet olduğunu açıkladı.
 
Görülüyor ki AKP içindeki çelişki pek çok başlıkta olduğu gibi müzakere sürecinin ilerleyişi noktasında da gündeme geliyor. Konuya ilişkin RedAnaliz’le birlikte, BirGün gazetesi yazarı Doğan Tılıç ile yaptığımız söyleşi dergimizde yer alıyor.
 
***

Önemli tartışma başlıklarından birisi de İstanbul Üniversitesi seçimlerinde en çok oy alan Raşit Tükel var. YÖK, Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu sıralamada en çok oy alan Raşit Tükel’i ikinci sıraya yazdı. Yaşananlar AKP’nin sandık-demokrasi ilişkisi üzerine kurduğu hegemonyaya ilişkin de önemli bir tartışma başlığı oldu.
 
Kuşkusuz ki yaşananlar bir yanıyla, bu tür mekanizmalar içinde de bazı kazanımlar elde etmenin mümkün olduğunu gösteriyor. Ancak bazı kesimler bunu yeni bir tespit olarak, ‘bakın sandıkla da oluyor’ demek için yapıyor. Hakikaten bir yönüyle şaşırtıcı şeyler. Ama asıl mesele ister sandıkla seçilsin ve sonrasında atasın, isterse en çok oy almış olmasına rağmen atanmasın bugün üniversitelerde asıl yapılması gerekenin fiili demokrasi zeminin inşası olduğu gerçeğidir. AKP’nin iktidar gücüyle sandık sonucu dahi değiştirdiği bir yerde, yaptığı tüm hilelere karşı etkin bir müdahale geliştirmek gerekiyor. Ama bu güncel ve kısır tartışmaların ötesinde İstanbul Üniversitesi’nde yaşananların gösterdiği de çağrısı da üniversitelerde üniversitenin söz ve karar hakkı Meclisleriyle mücadelenin bu temelde güçlendirilmesinin gerekliliğidir.
 
***

Bir diğer başlığımızda ekonomide yaşanan gelişmeler. Ekonomi bir dar boğazda. Dolar yükselmeye devam ediyor. Merkez Bankası ve Erdoğan çelişkisi, AKP içindeki çelişkilerin parçası olarak da gündeme geldi. RedHaber’de her hafta ekonomik değerlendirmeler yer alacak. Bu sayıda güncel durumu, Merkez Bankası’nı ve muhtemelen gelişmelere ilişkin değerlendirmeler yer alıyor.

Dergimizde ayrıca Fatsa halkının siyanüre karşı direnişine yer verdik. Redaksiyon Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Atölyesi’nin Kadın Dayanışma Ağı NAR’ın Formu ve yine Redaksiyon Dergi’nin sınıf sempozuyumunda Korkut Boratav ve Gamze Yücesan Özdemir’in sunumları yer alıyor.
 
İyi okumalar. Haftaya görüşmek üzere. Sevgiyle

 

 


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome