Sağlık Bakanlığı SGK bilgilerinin satıldığını doğruladı

25 Ekim 2014 Cumartesi 13:58:02

Dev kurumlar, sanayi tesisleri, limanlar vb. kamu kurumların özelleştirerek satılığa çıkartılığı AKP iktidarında son olarak yurttaşların kişisel bilgilerinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından satılması iddiası gündeme oturdu.


Sağlık Bakanlığı SGK bilgilerinin satıldığını doğruladı

Ortaya atılan bu önemli iddiaya göre tüm yurttaşların kimlik ve iletişim adreslerinin yanı sıra hangi hastalıklara yakalandıkları, hangi ilaçlar kullandıklarından sağlıklarıyla ilgili en mahrem bilgilerin yüklendiği Sağlık-Net 2 sisteminde yer alan bilgilerin SGK tarafından Datamet adlı şirkete 72 milyon TL'ye satıldı.

Sosyal güvenliğe yönelik hak ve yükümlükleri belirleyen 5510 sayılı Kanunu'n 78. maddesinde "Genel sağlık sigortasıve bakmakla yükümlü olduğu kişinin sağlık bilgilerinin gizliliği esastır" denilmesi ve 100. madde de "Kişilerin talebi üzerine SGK tarafından oluşturulacak bilgi ve belgelerin ancak igili kişilere verilmesi şartıyla karşılanabileceği" yer almasına rağmen SGK'nın 2012 yılının Temmuz ayında "Genel Sağlık Sigortası Verilerinin Güvenliği ve Paylaşılmasına İlişkin Yönetmelik" çıkartarak kurumun veri tabanında kayıtlı sağlık verilerinin üçüncü kişiler ile ücret karşılığında paylaşılmasına imkan veren bir düzenleme yaptı.

Yapılan bu düzenlemeye dair yansıyan bilgilere göre, Maliye ve İçişleri Bakanlığı'nın görüşlerine de başvuran SGK'ya, "kurumu yetkili kılan herhangi bir düzenlemenin bulunmadığı ve yasal alt yapısı oluşturulmadan kurum tarafından bu tür bir düzenleme yapılmasının uygun olmayacağı" yönünde görüş bildirildi. Fakat buna rağmen uyarı dikkate alınmadı ve yasal düzenleme yapılmaksızın yönetmelikle kişisel veriler SGK tarafından paylaşıldı. Söz konusu bu durum, Sayıştay denetimiyle ancak ortaya çıktı. Ortaya atılan bu iddialara dair yanıt veren SGK ise iddiaları yalanladı.

'Kişi bilgileri doktor ile hasta arasındaki mahremiyettir'
SGK'nın yalanladığı konuya ilişkin görüşülen Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Dr. Bayazıt İlhan, hastanın kişisel sağlık bilgilerinin mahrem bilgiler olduğunu belirterek, herşeyden önce bu bilgilerin doktor ile hasta arasındaki mahremiyetin bir parçası olduğunu vurguladı.
Kişinin kimseye veremediği bilgileri sadece doktoru ile paylaştığını söyleyen İlhan, Sağlık Bakanlığı'nın son dönemlerde yaptığı birçok uyglulamanın kişi bilgilerini bir merkezde toplamaya yönelik olduğunu ifade etti.

'Anlaşmalar ve yasal düzenlemeler ile bilgilerin satılmasının önü açıldı'
Artık özel hastanelerden bile bu bilgilerin istendiğini kaydeden İlhan, "Bir takım anlaşmalar ve yasal düzenlemeler ile bu bilgilerin satılmasının önü açıldı. Başından beri itiraz ediyoruz. Davalar açtık, birçok davayı da kazandık. Ancak bu konu son derece kritik bir konudur. Kişinin hasta bilgileri, gizli bilgilerdir. Bu bilgilerin bir yerde toplanması tehlikelidir" dedi.

Sağlık Bakanlığı verilerin satıldığını kabul etti!
İlhan, SGK'nın yalanladığı iddialara ilişkin çok önemli bir bilgi de paylaştı. İlhan, iddialara ilişkin görüştükleri Sağlık Bakanlığı yetkililerinin kendilerine bu bilgilerin 'isimlerden arındırılarak satıldığını' söylediğini aktardı.

Türkiye'de elektronik verilerle ilgili ciddi problemlerin varlığına işaret ederek, bu bilgilerin elektronik ortamlarda isimlerden arındırılmış bir şekilde yayınlanmasının garantisi verilemeyeceğini ifade eden İlhan, şunları söyledi: "Bu son derece tehlikelidir. Bir kadın gebelik testi yapmışsa eğer bu aile hekimi tarafından aileye bildiriliyor. Yine kullandığı ilaç raporu nedeniyle aile mirasından yararlanamadığı için sorunlar çıkabiliyor. Bu yüzden bu bilgilerin kesinlikle gizli kalması gerekiyor.Yurttaşların ciddi sorunlar yaşamasına neden olur. Bu yüzden bu konun üzerinde kesinlikle durulması gerekiyor."(diha)


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome