Sandıktan usulsüzlük haberleri geliyor (güncelleniyor)

30 Mart 2014 Pazar 09:00:29

Yerel seçimlerde oy verme işlemi başladı. Oy Kullanımının başlaması ile birlikte kimi sandıklardan usulsüzlük haberleri de gelmeye başladı.


Sandıktan usulsüzlük haberleri geliyor (güncelleniyor)

saat 21.28
Gazi Mahallesi İstiklal İlköğretim Okulu’nda polis havaya ateş açtı. Halk polise engel olmak isteyince polis halka saldırdı.1 yaralı var.

saat 21.00
Sayımların sürdüğü Firuzağa ve Cihangir'deki okullar AKP'li bir grup basıldı.

Eskişehir Büyükdere'deki elektirk kesintileri sonucu halk tencere tavalarla sokağa çıktı.

saat 19.04
Urfa'da elektrikler kesildi. Sandıklara sahip çıkmak isteyen halka polisin saldırdığı ileri sürülüyor.

saat 17.43
Birçok ilde sandıklarda polis kimseyi sayıma almıyor ve suç işliyor. Sayım takibinin engellendiği yerlerden biri İzmir Narlıdere Güzel Sanatlar Fakültesi. Polis kapıda vatandaşların sayımı takip etmelerini engelleyerek içeri kimseyi almıyor. Sayım takibinin engellendiği yerlerden diğer bir yerde İstanbul Esenyurt İhsan Nakipoğlu İ.Hatip Lisesi.

saat 17.30
Sayım esnasında Narlıdere güzel sanatlar Üniversitesinde dışardan kimseyi içeriyi almıyorlar.

saat 17.27
Çankaya Namık Kemal Ortaokulu'nda 1386 nolu sandıkta oy kullanan ve sandık başkanının eşi olan bir kadın, oyunu kullandıktan sonra yanlış yaptığını söylediğinde sandık başkanı, sandıktan bir oy pusulasını çıkartarak yaktı.

saat 17.18
Bursa Gaziosmanpaşa ilkokulunu 100 kişilik AKPli grup bastı. Yaralılar var.

saat 17.06
saat 17.00 itibariyle oy verme sona erdi. Sandıklar açılmaya başlandı.

saat 16.50
Taksim'de polis yüksek güvenlik önlemleri almaya başladı. İstiklal Caddesi girişinde TOMA'lar getirildi.


saat 16.36
"Oyları da çaldım babacığım"

saat 16.30
Ankara'da Keçiören'de Hasköy 29 Ekim İlkokulu'nda AKP'liler satırlarla MHP'lilere saldırdı.

saat 16.26
32 ilde oy verme işlemi sona erdi.

saat 16.20
Bugün tüm illerde seçime yüksek katılım gözlenirken, Kayseri'nin İncesu ilçesinde, 113 yaşındaki bir kadın oy kullanmaya ambulansla geldi.

saat 16.08

İstanbul Sancaktepe ve Erzurum'da AKP mühürlü oy pusulaları bulundu.

saat 15.49
Ankara’da Suriyeli mültecilerin yoğun olarak yaşadığı Mamak ve Altındağ mahallelerinde yurttaşlar seçim sandıklarının kurulduğu okulların etrafında pek çok Suriyeli bulunduğu tespitini yaparken, bazı Suriyeli mültecilerin oy vermek istemesi tartışmalara yol açtı. Ankara’nın Mamak ilçesindeki Ege Lisesi’nde oy kullanmak isteyen bir Suriyeli mültecinin Yabancı Tanıtım Kartı sosyal medyada tartışmalara yol açarken, hukukçular mülteci statüsündeki Suriyelilerin oy kullanamayacağının bir defa daha altını çizdi.

Suriyeli seçmen tartışması Ankara dışındak İstanbul ve Konya gibi illerde de yaşandığı belirtilirken, İstanbul’da bazı sandıklarda yaşanan karmaşanın, sandık kurulu başkanlarının inisiyatifiyle Suriyelilere oy kullandırılarak çözüldüğü iddia ediliyor.

saat 15.33
Antalya Manavgat Toros İ.O.1495 no'lu salonda sandıkların mühürsüz olduğu fark edilince oy verme durduruldu.Tutanak tutuluyor

Erzum'un Karayazı ilçesinde 13 köye henüz seçim sandığı gönderilemedi. Eskisehir Ata Ortaokulu'nda sandalyeler üzerinde açık oy kullanıldığı iddia ediliyor.

saat 15.23
Iğdır Hoşhaber'de jandarma seçim bürolarının başında beklerken, oy kullanmak için sırada bekleyen vatandaşlardan birini darp etti.saat 15.20
Tüm Türkiye'de AKP'liler hakkında tutulan yolsuzluk ve hile tutanaklarının sayısının 500'ü aştığı saptandı.

saat:15.15

İstanbul Şehremini Anadolu Lisesi'nde sandık kurulunun mükerrer oy kullandırtmaya çalıştığına ilişkin tutanak tutuldu.

saat:14.49
Trabzon'da oy kullanmak için gittiği okul çıkışında hakkında "Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan yakalama kararı olması nedeniyle polislerce gözaltına alınmak istenen Sultan Kandemir (52), tabancasıyla intihar etti.

saat:14.43
Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı Örmegöze (Bahezraq) köyünde AKP'liler kadın seçmenlerinin oy kullanılan okullara gelmemesini ve kadın seçmenlerin oylarının erkekler tarafından toplu bir şekilde kullanılmasını istemesi dikkat çekti. Bölgede bir çok kentten ihlal haberleri geliyor.

saat:14.40
Eskişehir'de seçimde görevli olmamalarına rağmen üniformalarıyla oy kullanan polislere dair tutanak tutuldu.

saat:14.35
Isparta'da seçmenlere Belediye Başkanlığı için oy pusulası verilmediği tespit edildiğine dair tutanak tutuldu.

saat:14.32
2014 Yerel Seçimleri'nde şimdiye kadar ülke genelinde tümü AKP'liler tarafından yapılan 384 hile vakasının tespit edildiği iddia edildi.

saat:14.30
Çanakkale'deki 1034 no'lu sandık başkanı hakkında sabahtan beri kabinlere girdiği iddiası var. En sonunda polis çağrıldığı belirtiliyor.

Beykoz Soğuksu Halide Edip İlkokulu'nda 2 kişinin mükerrer oy kullandığı tespit edildi.

Ankara Mimar Kemal Lisesi 3451 nolu sandıkta sandık görevlisinin AKP'ye evet basılı oy pusulası verdiği tespit edildi. Tutanak tutuldu.

saat:13.40
İstanbul Fatih Çarşamba'ya bağlı Akşemsettin Mahallesi Hırkai Şerif Ortaokulu'nda 2 adet mühür çalındığı bildirildi.

saat:13.29
Kadıköy Recep Güngör Anadolu Lisesi'nde 1077 nolu sandıkta bir seçmen, 6 yıl önce vefat eden babasının listede göründüğünü bildirdi.

saat:13.20
İzmir’de Gezi direnişinin ilk gününden beri sokaklarda yer alan takım taraftarları Bayraklı Manavkuyu’da, AKP’ye tepki göstermek için oy kullanmaya takım formalarıyla geliyor. Sosyal medyadan örgütlenen taraftarlar “Kime oy verdiğimizi değil ama kime oy vermeyeceğimizi herkes bilsin” açıklaması yaptı.

saat:13.17
İstanbul Kartal Hürriyet Mahallesi Şeyh Şamil İlkokulu'nda bir poşet dolusu AKP'ye evet basılı pusula bulundu.

Keçiören Rauf Denktaş A. Lisesi'nde AKP mühürlü pusula dağıtan birinin yakalanması üzerine olay çıktığı belirtiliyor.

saat:13.13
Ankara Altındağ'da bir yurttaş, kendisi adına daha önceden oy verilmiş olduğu gerekçesiyle oy kullanamadı.

saat:13.10
Muhtarlık kavgaları:6 ölü

Şanlıurfa'nin Hilvan İlçesi Yuvacık köyünde muhtarlık kavgası çıktı. 4 kişi hayatını kaybetti. 5 kişi yaralandı.

Hatay'ın Kırıkhan ilçesine bağlı Gölbaşı köyünde, muhtar adaylarının yakınları arasındaki tartışma, silahlı kavgaya dönüştü. Olayda, 2 kişi öldü, 1'i ağır 10 kişi yaralandı.

saat:12.50
FEMEN Tayyip Erdoğan'ın oy kullanacağı sandıkta eylem yaptı.

saat:12.34
Mamak Tuzluçayır'da Mehmet Çekiç İlkokulu'na AKP'li Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül geldi. Mamak halkı Akgül'ü mahalleden kovdu.

Keçiören Dumlupınar İlkokulu'nda AKP ve BBP rozetleriyle gelenlere halk müdahale etti. Rozetler çıkartıldı.

Keçiören Rauf Denktaş Anadolu Lisesi'nde Melih Gökçek'in 20 kişilik ekibi gerginlik çıkartıyor.

saat:12.10
Antep Nizip'te oy zarfının içinden fazlaca Belediye Başkanlığı oy pusulası çıktı. Tutanak tutuldu.

saat:12.02
Keçiören Şehit Mehmet Altanlar İlkokulu’nda AKP’li bir şahıs başkasının yerine oy kullanırken yakalandı.

Mamak Ege Lisesinde bir yıldır Türkiye’de olan Suriyelilerin oy kullandığı tespit edildi

saat:11.50
Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde bulunan Birlik Anadolu Lisesi'nde oy kullanan BDP'liler ile Hür Dava Partisi üyeleri arasında gerginlik yaşandı. Gerginliğin ardından polisler söz konusu partiye mensup kişileri odalarına aldı.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Yeniköy mahallesinde bulunan Birlik Anadolu Lisesi'nde oy kullanmak için sandığa giden BDP'lilere Hür Dava Partisi üyeleri tarafından sözlü tacizde bulunuldu. Tacizin ardında kısa süreli gerginlik ardından bu partiye mensup kişiler polis tarafında bir odaya alındı. Lisenin önünde kimliği belirsiz bazı sopalı kişilerin dolaşması dikkat çekiyor.

saat:11.37
Bitlis Ahlat'tan okuma yazma bilmeyen seçmenlere AKP yönlendirmesi yapıldığına dair tutanak tutuldu.


saat:11.30

Büyükşehirlerde ilçe ve büyükşehir için ayrı pusulalar var. Pusulalardan birinin kasten verilmediği iddiaları gerçeklik kazanmaya başlıyor. Şişli'de seçmenlere Şişli Belediyesi için pusula verilmemiş.
İşte tutanak;

saat:11.22
Avcılar'da okuma yazma bilmeyen yurttaşları AKP'ye yönlendirdiği gerekçesiyle sandık başkanı hakkında tutanak tutuldu.

saat:11.06
Van'da oy verme işleminin yapıldığı bir okulun girişinde silahları ile bekleyen korucuları görüntüledikleri için askerler tarafından alıkonulan DİHA Muhabiri Kayser Tekin ile JİNHA Muhabiri Hicret Çiftçi serbest bırakıldı.

Van Kalecik TOKİ'de bulunan Hüma Hatun Kız Teknik ve Meslek Lisesi önündeki kulübede korucuların silahları ile bekleyen korucuları görüntüledikleri için askerler tarafından hukuksuz biçimde alıkonulan DİHA Muhabiri Kayser Tekin ile JİNHA Muhabiri Hicret Çiftçi serbest bırakıldı. Görüntüleri zorla silmeye çalışan komutanın, “Siz burada süreci baltalıyorsunuz, gidin kendinize başka bir haber yapın” demesi dikkat çekti. Yaklaşık iki saat alıkonulan gazeteciler, Van Baro Başkanı Av. Murat Timur’un askerlerle görüşmesi üzerine serbest bırakıldı.

saat:11.03
Adana Sarıçam'da ve Rize Ardeşen'den elektrik kesintisi haberleri var. 2009'da AKP Sarıçam'ı 700 oyla, Ardeşen'i 200 oyla kazanmıştı.

saat:10.50
Adana Çukurova'da Hacı Ahmet Atıl Anadolu Lisesi 1016 nolu sandıkta sandık görevlisinin yokluğu nedeniyle oy kullanma başlamadı

Tatvan Fuar mah bir sandık başkanı okuması olmayan bir yurttaşa AKPye oy verdirtirken, bir anne tarafından yakalandı. En çok oy sahteciliği haberi gelen Bitlis Tatvan'da 2009 seçimlerini, AKP'nin 8 bin 704 oyuna karşılık DTP (BDP) 9 bin 212 oyla kazanmıştı.Bitlis Belediyesi içinse DTP 6 bin 226 oy alırken AKP 7 bin 795 oyla seçimi kazanmıştı. Sahtecilik haberlerine göre sonuç yine yakın olacak.

Diha'nın haberine göre Tatvan'da 1009 no'lu sandıkta, parti müşahitleri AKP'nin mührünün basılı olduğu toplu oy pusulası ele geçirdi.

Urfa
'nın Bozova ilçesi AKP ilçe Belediye Başkanı Hasan Arusoğlu'nun köyü olan Saf köyünde, BDP'li müşahitlerin bir grup tarafından zorla okuldan uzaklaştırıldığı ve açık oy kullanıldığı belirtildi. Durumun bildirildiği jandarma ise, okula gelmeyeceklerini ve müdahale etmeyeceğini belirtti. BDP'lilerin okul önünde Arusoğlu ailesinin çemberindeki bekleyişi sürüyor.

Eskişehir Bağlar Mahallesi'ndeki müşahitlere baskı yapılıyor. "Gidin sayım yapılırken gelin" diye salonlardan çıkarılıyor.

Isparta'da merkezdeki 1356 nolu sandığın oy pusulalarının bulunduğu mühürlü çuvalda yapılan sayımda bir zarfın içinde AKP'ye evet mührü vurulmuş bir oy pusulası çıktı. Olayla ilgili tutanak tutulurken, sandık başkanı görevinden alınmadı.

Isparta merkez Modern Evler Mahallesi'ndeki İyaş Selçuklu İlköğretim Okulu'nda kurulu 1356 nolu sandığın oy pusulaları ve zarflarının bulunduğu mühürlü çuvalda yapılan sayımda bir zarfta AKP'ye verilmiş oy pusulası çıktı. Buna tekpi gösteren müşahitler, polis ve ilçe seçim kurulundaki görevlileri çağırarak AKP'ye çıkan oy pusulası ile ilgili tutanak tutturdu. Ayrıca sandık başkanının tarafsızlığını yitirdiğini söyleyen müşahitler, görevlinin sandık başkanlığından alınmasını istedi.

Ancak sandık başkanı görevinden alınmazken, sandıkta oy verme işlemleri başladı.

saat:09.00
Yerel seçimlerde 26 parti yarışacak, 52,7 milyon seçmen belediye başkanlarını belirleyecek. Seçmenler 1394 belediye başkanı, 1257 il genel meclisi üyesi, 38 bin muhtar, 20 bin belediye meclis üyesini seçecek.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) verilerine göre, yerel seçimlerde Türkiye genelinde 26 milyonu kadın, 52 milyon 695 bin 831 seçmen, 194 bin 310 sandıkta oy kullanacak. 2014 yerel seçimlerinde sandık başına giden seçmenler oy kullanma süresi dolduğu zaman hala sıradalarsa oy kullanabilecek. Seçmenlerin yanlarında kimlik numarası bulunan bir belgeyle oy kullanmaları gerekiyor.


ankara
   
Taksim
   
bilal erdoğan
   
Iğdır
   
Iğdır
   
İstanbul Şehremini
   
Eskişehir
   
Isparta
   
Kartal
   
Altındağ tutanak
   
Femen
   
Antep Nizip
   
Bitlis Ahlat
   
Şişli
   
avcılar'da tutulan tutanak

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome