Soma'da Madenciler ücretleri ve sosyal hakları için eylemde

28 Ekim 2014 Salı 09:12:13

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin işlettiği ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği ocakta çalışan işçiler ücretlerinin bir an önce yatırılmasını istedi.


Somada Madenciler ücretleri ve sosyal hakları için eylemde

Soma'da Eynez Linyit ocağı işçileri, bugün günü eylemle geçirdi. Ölüm ocağı Eynez'de çalışanların aylık ücretlerinin ayın 15’i geçmesine rağmen hesaplarına yatırılmaması işçileri sokağa taşırdı.

Eynez işçileri aylık ücretlerinin hesaplarına yatırılmamasını ve toplu iş sözleşmesinden doğru hakları olan 3 ton linyit kömürünün bu güne kadar kendilerine verilmemesini sokaklarda yaptıkları yürüyüş ve oturma eylemleriyle protesto etti.

T. Maden - İş'in toplu sms çağrısı üzerine aralarında TÜRK – İŞ’e bağlı T. Maden – İş’e ve DİSK’e bağlı Dev. Maden – Sen’e üye olan Eynez Linyit ocağı işçileri, saat: 10:00'da Hükümet Konağı önünde toplandılar.

Hükümet Konağı önünde işçilere seslenen Soma Kaymakamı Bahattin ATCI Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının (ÇSGB) Ankara dışında olması ve yoğunluğu nedeniyle görüşemediklerini, Eynez Linyit ocağı işçilerinin ücretlerinin ödenmesi için başta muhatap kurum İŞKUR olmak üzere pek çok kurum yöneticisiyle görüşme yaptıklarını ancak bir sonuç alamadıklarını bildirdi.

En kısa sürede aylıkların hesaplara yatacağına inandığını belirten ve işçileri sabır ve sükunete davet eden Kaymakamı dinleyen işçiler Hükümet Konağı önünden yürüyüşe geçtiler…

Soma Kömürleri A.Ş tarafından işletilen Eynez Linyit Ocağının bulunduğu sahanın devlete ait olması nedeniyle, mal sahibi olan Türkiye Kömür İşletmelerine bağlı (TKİ) Ege Linyit İşletmesi (ELİ) Müdürlüğüne yürüdüler. 

TKİ ELİ polis barikatlarıyla korunduğu için işçilerin yaklaşmasına izin verilmedi. Soma Kaymakamının gelişiyle birlikte işçiler TKİ ELİ önüne yaklaşarak oturma eylemine geçtiler.  Soma Kaymakamı Bahattin ATÇI burada da işçilere hitap ederek, sorunları çözmeye dönük  çabalarının sürdüğünü ancak bir sonuç alamadıklarını bildirdi.

İşçilere sakin olun diye çağrı yapan ATÇI’ya işçiler paraları ödenene ve kömürleri verilene kadar TKİ ELİ önünde oturma eylemi yapacaklarını söylediler. ATÇI ise yolu kapatmalarının suç olduğunu, Hükümet Konağı önünde oturmalarına izin verdiğini, buradan oraya gidilmesini önerdi. İşçiler TKİ ELİ önünden yürüyüş halinde Hükümet Konağı önüne geçtiler.

Hükümet Konağı önünde bir süre bekleyen işçiler bu kez saat: 17:30 civarında Madenci Heykeline doğru yürüme kararı aldılar. Yürüyüşü yönlendiren T. Maden - İş Şube Yöneticileri sık sık "aranıza provokatör sokmayın, dikkat edin provokatörlere" diyerek Dev. Maden – Sen üyelerine dönük sürekli sataştığı ve onları polise hedef gösterdiği görüldü. Buna rağmen Dev. Maden – Sen yöneticileri ve üyesi Eynez işçileri işçi sınıfı disiplinine uygun bir şekilde eylemde yeraldılar.  

Yürüyüş korteji Madenci Heykeline 100 metre kala çevik kuvvet tarafından yol kapatılarak engellendi. Madenci Heykelinin yanına kadar yürüme ve orada oturma eylemi yapılması konusunda ısrar eden işçiler polis barikatını aşmak için bir hamle yaptı. Çevik kuvvet işçilere biber gazı sıkarak jop ve kalkanla sert bir şekilde müdahale etti. Bu sırada 10 - 15 kadar işçi barikatı aşarken, barikatı aşanlardan Dev. Maden - Sen Ege Bölge Temsilcisi Hacay YILMAZ ile Dev. Maden - Sen üyeleri İsa UYSAL ve Ahmet ARSLANBEY polisin sert müdahalesi sonucu rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. İşçilerin geçişine izin vermeyen polise panzerlerle birlikte yeni takviyeler yapıldı ve çevik kuvvet Madenci Heykeline yürüyüşe izin vermedi.

Yaşanan arbedenin ardından yine Soma Kaymakamı işçilerin yanına geldi ve bir konuşma yaptı.

Soma Kaymakamı Bahattin ATÇI yaptığı konuşmada, işçilere toplu sözleşme gereği verilmesi gereken ancak bu güne kadar verilmeyen 3 ton kömür alacaklarıyla ilgili sorunu çözdüklerini bildirdi. ATÇI’nın konuşmasına göre, yarından itibaren Eynez Linyit Ocağında çalışan işçilerin kömürlerinin dağıtımına başlanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının yarın makamında olacağını ve 12 gündür ödenmeyen aylık ücretlerle ilgili yapacakları görüşmenin olumlu sonuçlanacağını umduğunu belirten ATÇI’nın konuşmasını dinleyen işçiler, saat 19:00 civarında eylemi sonlandırdı. İşçilerden yaklaşık 50 kişiye varan bir grup, tekrar Hükümet Konağı önüne gelerek buradaki bekleyişini sürdürdüler.  

T. Maden - İş yöneticileri, Eynez Linyit Ocağı işçilerinin telefonlarına akşam saatlerinde mesaj göndererek, "Eynez Linyit ocağı işçilerinin 28 Ekim sabahı, saat: 10:00'da Hükümet Konağı önünde buluşarak oturma eylemi gerçekleştireceği"ne dönük yeni bir çağrı yaptı. 

Hatırlanacağı gibi, 13 Mayıs’da meydana gelen madenci katliamından sonra açılan davalarla birlikte Soma Kömürleri A.Ş’nin tüm mal varlığı üzerine tedbir konulmuş, işçilerin aylık ücretleri ilgili şirketten daha sonra tahsil edilmek üzere İŞKUR tarafından ödenmesi kararlaştırılmıştı. Eynez Linyit Ocağı hala kapalı olduğu için işçilerin ücretleri geçtiğimiz ay’a kadar İŞKUR tarafından ödendi.


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome