Suriye'ye Yeni Müdahale Tartışmaları (Güncel)

26 Ağustos 2013 Pazartesi 14:21:51
Suriyeye Yeni Müdahale Tartışmaları (Güncel)

Kimyasal silah kullanıldığına ilişkin iddiaların ardından, Suriye üzerine askeri müdahale senaryoları tekrar gündeme geldi.

Bugün, daha çok bu müdahalenin nasıl gerçekleşebileceği üzerine kimi senaryolar üzerinde duruluyor. ABD’nin, Irak benzeri bir işgal yöntemine başvurmaktansa, düşük yoğunluklu askeri müdahale olarak gerçekleşen iç savaşın bir uzantısı olabilecek yöntemleri tercih etmesi olası.

ABD emperyalizminin ve Batı’nın bugünkü hamlesi, Esat’ın giderek güç kazandığı dengeyi, yeniden iç savaş güçleri lehine çevirmek ve geçiş dönemi tartışmalarında elini kuvvetlendirmeyi hedefliyor. Rusya, BM denetiminin sonucu işaret ederek, ABD’nin arayışları karşısında pozisyonunun altını çizdi.

Suriye’de sürdürülen bir iç savaş üzerinden uluslararası ve bölgesel düzlemdeki güç mücadelesi içinde oluşan dehşet dengesi yeni hamlelerle bozulmaya çalışılıyor.

***

AKP, bu gelişmeler karşısında bildik müdahaleci tavrını sürdürüyor. A.Davutoğlu, Türkiye’nin bütün müdahale seçeneklerinin içerisinde olacağını, BM kararı olmazsa dahi oluşacak kaolisyonda yer alacağını ifade etti.

AKP ne yönde tutum alırsa alsın, bu süreç içerisinde belirleyici bir aktör olmayacağı aşikar. ABD ve Batı güçlerinin alacağı karara bağlı olarak, kendisine biçilen görevleri yerine getirmek dışında AKP’nin elinden gelen pek bir şey de yok.

Daha önce de ifade ettiğimiz üzere, bugün ‘insan hayatı ve vicdan’ edebiyatı altında sürüp giden onca tumturaklı lafın altında gizlenen tek şey Suriye’deki geçiş içerisinde kimin ne denli söz sahibi olacağından başka bir şey değil.

Emperyalizmin iç savaşla parçaladığı, yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği, cihadist çetelerin katliam alanına dönüşmüş bu coğrafya şimdi son savaşlarla paylaşılmaya çalışılıyor.

Bugün sözde insanlık adına konuşanlar, insanlığın kalbini söken leş kargalarından başkası değildir. 

***

Bu olup biten karşısında, şimdi AKP’nin yalnızlığından başka bir şey konuşulmuyor. Bu şekilde, AKP’nin yanlışları söylenmiş olurken aslında tersten AKP’nin tercih ettiği bugün ABD ve Batı’ya meydan okuyan ‘kahramanlık rolü’ de güçlendiriyor.

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu yalnızlık meselesinin abartıldığı noktada, AKP’nin izlediği dış politika müstakil bir siyasetmiş gibi algılanarak RTE ve Davutoğlu’na atfediliyor. Oysa, bu politika ABD’nin yeni müdahale çizgisine paralel olarak geliştirilerek hayata geçirilmiş, ülkemizin emperyalizme bağımlı yapısının bir sonucu olarak şekillendi.

Bu müdahale çizgisi içerisinde ortaya çıkan boşluklarda AKP’nin kendine has özerk adımlar atmaya yöneldiği her nokta da bugün yalnızlık olarak değerlendirilen, tali çelişki noktaları olarak ortaya çıktı. Bütün bunların sonucunda, AKP’nin kendine atfettiği yeni-Osmanlıcı bölge gücü olma politikasının duvara tosladığını bu anlamda kifayetsiz muhteris olarak –ABD ve Batı nezdinde de- bölgedeki oynayacağı rolün de azaldığını söylemek başka bir şeydir, bütün bu olup biteni bir AKP sapmasından ibaret görmek başka.

***

Bugün büyük güçler arasındaki dengelerin şu ya da bu yönde olmasının Ortadoğu halklarının geleceğini belirlediği gerçekliğin değiştirilmeden, ne özgürlükten ne barıştan söz etmek mümkün olmayacak. Ötesinde, Ortadoğu giderek bölgesel temelli bir iç savaşın ateşinin her geçen gün daha çok harlandığı bir ülke haline geliyor.

Ancak bunun karşısında halen güçlü bir anti-emperyalist hattın örülebildiğini söylemek pek mümkün değil. Irak savaşındakine benzer bir savaş karşıtı hareket Suriye müdahalesi karşısında, soldaki kafa karışıklıklarının da sonucu olarak geliştirilemedi. AKP’nin bu denli pervasızca ülkemizi iç savaş üssü haline getirebilmesine de böyle mümkün olabildi.

Bugün de bu yöndeki güçlü bir hareketten söz etmek pek mümkün değil. Önümüzdeki dönemin en temel görevlerinden birisi bunu yaratmak için çalışmak olmalıdır.


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome