Venezüela direnmeye devam ediyor

6 Ekim 2012 Cumartesi 19:14:41

Venezüela'nın Karakas şehri tarihsel bir mitinge ev sahipliği yaptı. Şu ana kadar eşi benzeri görülmemiş büyüklükteki mitingde sayısı milyonlara varan Venezüelalı, yağmur altında "halkın adayı" Hugo Rafael Chavez Frias'a sevgisini gösterdi.


Venezüela direnmeye devam ediyor

Mitinge gösterilen olağanüstü ilgi, yaklaşık bir yıldır ülke gündeminin temel gündemi olan ve bu Pazar günü gerçekleştirilecek seçimlerde kimin başkanlık görevini üstleneceğinin de en somut ipucunu ortaya koymuş oldu.Oldukça coşkulu geçen mitingde kendi hükümeti süresince ülkenin üniversite öğreniminde dünyada beşinci sıraya geldiği, işsizliğin yüzde yirmiden yediye indiği gibi somut örnekler veren Chavez, eğitim, sağlık, beslenme, sosyal güvenlik gibi bir çok alandaki hatrı sayılır ilerlemeleri gündeme getirerek, bugün söz konusu olan şeyin, bunların toplamını temsil eden hayat ve vatan olduğunu belirterek konuşmasına başladı.

Sağcıların iktidarının tekrar kurulduğu takdirde tüm sosyal projelerin ve ilerlemelerin neo-liberal bir paketle ortadan kaldırılacağı uyarısını yapan Chavez, burjuvazinin kirli oyunlarına
karşı halkı sabah erkenden sandığa gitmeye ve öğleye kadar iktidarı garanti altına almaya davet etti.

Yağmur altında gerçekleşen kısa ama coşkulu konuşmadan sonra başkan, kendisini büyük bir coşkuyla dinleyen halk selinin içinden geçerek mitingi sonlandırdı.

Venezüela sosyalistlerinin ve otuz bin kadar sendikal, siyasal, demokratik oluşumun aylardır yürüttüğü yoğun çalışmanın meyvesi olarak biçimlenen miting, özellikle Venezüela'daki siyasal durum ve emperyalist müdahalecilik konuları düzleminde değerlendirildiğinde bir çok açıdan büyük önem taşıyor. Bilindiği gibi Başkan Chavez önderliğinde uzunca bir süredir geliştirilmekte olan Bolivarcı sosyalizmin inşa süreci, halkın çok geniş kesimlerinin yaşam koşullarında önemli iyileşmeler sağlarken, ülke burjuvazisi ve ABD emperyalizminde ise, derin bir öfke ve nefret oluşturmuş bulunuyor. Ülkede son zamanlarda ayrıntılarıyla keşfedilen dünyanın en geniş petrol yatakları da Venezüela'yı oldukça stratejik bir ülke haline getirmiş durumda. Dolayısıyla söz konusu güç odaklarının gündem maddelerinin başında, ideolojik anlamda da büyük bir sorun olan Chavez'den nasıl olursa olsun kurtulunması ve ülkede neoliberalizmin ve ABD egemenliğinin tekrar inşa edilmesi bulunuyor.Bununla birlikte, seçim araştırmalarının da uzunca bir dönemdir işaret ettiği gibi, Chavez'le burjuvazinin adayı Radonski arasındaki yüzde yirmiye varan oy farkının kapanması ve özgür seçimler aracılığıyla Chavez'in başkanlıktan uzaklaştırılması mümkün değil. Bu yüzden ABD, USAID, Eski Kolombiya devlet başkanı Alvaro Uribe, İspanyol, Brezilyalı  danışmanlar, en geniş yelpazede yerel oligarşi, medya ve Venezüela'lı kanun kaçaklarının da dahil olduğu renkli bir grup Chavez'den bir şekilde kurtulmak için yoğun çaba ve kaynak harcıyor.

Bu kesim, bir yandan yasal seçimlerde şansını deneyip bir muhalefeti canlı tutmaya çalışırken diğer yandan da, seçimlerde hile yapıldığı gerekçesiyle sokağa çıkıp Chavez'i sokakta alaşağı edecek bir darbe planını yürürlüğe sokmuş bulunuyor.

2002 yılında provası yapılan, halkın üzerine ateş açıp suçu Chavez'e yükleyerek yerine Carmona başkanlığında korsan bir hükümet kurmaya kadar varan planın benzeri şu an için Venezüela'da yürürlüktedir. İşte tam da bu yüzden, gerçekleştirilen miting oligarşinin yürüttüğü yalan kampanyasına karşı en somut yanıtı oluşturmuştur, buna rağmen tehlikenin tamamen ortadan kalktığını söylemek mümkün değildir. Gelinen noktada Chavez ve Bolivarcı Sosyalizmi, neoliberalizme karşı ciddi bir alternatif oluşturmak, emperyalizm kıskacından kurtulmuş bağımsız bir ülkenin nasıl bir hızla gelişeceğini göstermek, devrimci değerleri canlı tutmak açısından çok öneml bir deneyime veya kazanıma dönüşmüş durumdadır.

Pazar günü gerçekleştirilecek olan seçimler, aslında sırf  Venezüela'da değil tüm dünyadaki sınıflar mücadelesi açısından da tarihsel önemde bir uğraktır. Emperyalizm ve oligarşinin darbe planı da yürürlükteyken Chavez'e ve Venezüela'ya sahip çıkmak politik olduğu kadar insani bir görevdir. Venezüela halkı her an uluslararası devrimci dayanışmaya ihtiyaç duyabilir.

Ozan Özlem-Venezüela


Yazarlar:Ozan Özlem
Miting
   
Miting
   
Miting
   
Miting

İlgili Haberler

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome