4+4+4'e Karşı Mücadele Veren Öğrenci Velileri Dernekleşti

28 Mart 2013 Perşembe

Kartal Zekeriya Güçer İlköğretim Okulu velilerinden ve Öğrenci Veli Derneği kurucularından Yasemin Fidanoğlu’yla okullarının dönüştürülmesine karşı mücadelelerini ve dernekleşme süreçlerini konuştuk.


4+4+4 ile okulların dönüştürülmesine karşı birçok yerde mücadele yürütüldü. Bu mücadeleler içinde İstanbul’da Kartal ve Ümraniye’deki velilerin birlikteliği Veli İnisiyatifleri’nin oluşumu ile somutlanmıştı. İnisiyatif sonrasında veliler Öğrenci Veli Derneği’ni (Veli-Der) kurarak kurumsallaştı.

Biz Kimiz? Çocuklarına, Geleceklerine Sahip Çıkan Velileriz!

Kartal'da Öğretmen Zekeriya Güçer İlköğretim Okulu’nun 4+4+4 uygulamasıyla dönüşümüne karşı bir araya gelip örgütlenerek Veli İnisiyatifi ismiyle ses getiren eylemlilikler sürecinin taşıyıcısı oldunuz. O zamanlar medyada 4+4+4 uygulaması çok tartışıldı, konuşuldu ve her yerden velilerin sesini duyduk. Efe Boz'un annesinin sesini duyduk. Şimdi medya 4+4+4'ü konuşmuyor, ama uygulama değişmedi. Yalnız, Milli Eğitim Bakanlığı 4+4+4 uygulamasına dair yaptığı son açıklamayla 60-66 aylık çocuklarla 66-80 aylık çocukların aynı sınıfta eğitim almalarının pedagojik açıdan yanlış uygulama olduğunu açıkladı. Ancak, bir arada aynı sınıflarda okuyan 60-80 ay arası çocuklar var halen ve durumları ne olacak bilinmiyor.

Medya konuşmuyor diyorum ama siz o zamandan bu zamana kadar hep konuştunuz, tartıştınız. İnsanlara dertlerinizi anlatmaya devam ettiniz. Örgütlenerek bu durumu değiştirebileceğinize inandınız. Keza artık VELİ-DER (Öğrenci Veli Derneği)’i kurarak kitleselleşme ve kurumsallaşma adımınızı attınız.

Sürecin en başından almak gerekirse veliler, öğrenciler, öğretmenler olarak nasıl bir araya geldiniz ve sizi bir araya getiren 4+4+4 uygulamasına dair en can alıcı dertleriniz, talepleriniz, tepkileriniz neydi?
Geçen yıl yaz tatiline yakın okulumuzun İmam hatipe dönüşeceğini öğrendik. Bunun üzerine haberleşerek bir toplantı düzenledik. Okulumuzu vermemek adına bütün yasal haklarımızı kullanma kararı aldık. 4+4+4 uygulamasının neyi içerdiğini tam olarak bilmiyorduk. İlk tepkimiz okulumuzun imam hatipe dönüşmesi üzerine oldu.

Ve bir kazanım elde ettiniz Kartal Zekeriya Güçer İlkokul velileri olarak. Diğer okullardaki velilerin çalışmalarından farklı olarak siz hiç durmadınız. Kazanım elde etmenize rağmen sözünüzü söylemeye devam ettiniz. Diğer okullardan bu konuda farklı olarak ne düşünüyordunuz, nasıl bu kadar birikim sağladınız, bu gücünüzün kaynağını neye bağlıyorsunuz?
Okulumuz için kısa süreli ve ek binamız kullanılarak yazılı açıklamasını aldık. Ama biz bu eylemlilik sürecinde 4+4+4 uygulamasının bizim için çok daha büyük sorunlar getireceğini eylemlilikler sırasında diğer okullardan farklı olarak daha çok irdelemek durumunda kaldık. Daha iyi öğrenmiş olduk. Bunun verdiği birikimle 4+4+4 uygulamasının topyekûn tüm toplum üzerinde yapılmak istenen dönüşüm olduğunu bilerek susmadık.

Evleri, esnafları kapı kapı gezdiniz. Bütün siyasi partileri, dernekleri, derdinizi anlatabileceğiniz kurumları dolaştınız. Bu süreç boyunca buralardan nasıl tepkiler aldınız? Genel olarak size destek verenlerle destek vermeyenlerin farkı neydi?
Kurumlardan, derneklerden, siyasi partilerden bir-ikisi dışında olumsuz tepki almadık. Hatta siyasi parti başkanları, milletvekilleri, sanatçılar eylemlerimizde bizi yalnız bırakmadı. Desteğe geldiler. Haklılığımız inkâr edilemez olduğu halde, hiçbir görüş ayırt etmeden gezdiğimiz siyasi partilerden sadece iktidar partisinden olumsuz hatta hakarete varan sözler işiterek çıktık. Bu cümlelerden en ilginç olanı “İmam hatiplere karşı olmanız niye? Siz hiç imam hatipten çıkan hırsız gördünüz mü?” cümleleri idi. Orda gerekli yanıtı versek de ben bunu düşündüğümde hâlâ gülümsüyorum.

Biraz da yeni kurduğunuz Öğrenci Veli Derneği'ni konuşalım. Dernek kurma fikri nasıl ortaya çıktı?
Bu süre boyunca “İstanbul Veli İnisiyatifi” olarak isteklerimizi, tepkilerimizi dile getirdik. Bu sistemin neler getireceğinin, sorunun sadece imam hatipler olmadığının çok farkındaydık. 4+4+4 sisteminde ilkokullar ve ortaokullar bir arada olamaz deniyor. Okul başladıktan sonra dönüşüm projesi hayata geçirilmeye başladı. Devlet okullarında ilköğretimde dönüşüm projesi, ilk dörtte çocuğu olan herkesi ilgilendiren ve velileri, öğretmenleri maddi manevi büyük külfet altına sokacak bir proje. Herkesi ilgilendiren bu sorun karşısında doğal olarak çoğaldık. Haklarımızı korumak, taleplerimizi dile getirmek ve sorunlara müdahale edebilmek adına Veli-Der’i kurduk.

Dernekleşmeyle birlikte esasen yapmak istedikleriniz neler? Nasıl bir mücadele hattı çiziyorsunuz?
Veli-Der, laik, bilimsel, nitelikli, parasız eğitim isteyen ve bunun için eğitimin her aşamasındaki sorunlar için birleşmiş velilerin, eğitimcilerin, öğrencilerin ve eğitime gönül veren herkesin kurduğu bir dernek. İlkelerimiz için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bunun bütün Türkiye’ye çok kısa bir sürede yayılacağını biliyoruz. Bu konuyla ilgili talepler gelmeye başladı bile. Rahatsızlık hisseden duyarlı insanların katılımları git gide artıyor.
Veli-Der de bütün kararlar; geniş katılımlı toplantılarda, herkesin fikri, önerisi alınarak veriliyor. Mücadele yöntemini hep birlikte belirliyoruz.

20'den fazla okul gezdiniz Veli-Der olarak ve ulaştığınız insanlarla basın toplantısı düzenleyerek kendinizi anlattınız. İnsanlara nasıl ulaşıyorsunuz ve buna karşılık insanlardan size gelen tepkiler nasıl?

Ben burada, bir arkadaşımızın dillendirdiği, bizim kim olduğumuzu net bir şekilde anlatan ve facebook sayfamızda “Öğrenci Veli Derneği” grubumuzun  –hakkımızda-  kısmına koyduğumuz yazıyı paylaşmak istiyorum. Bu yazı birlikteliğimizin nedenini çok düz bir şekilde anlatıyor. Bunlara katılmayan kaç kişi çıkabilir ki?

Biz Kimiz?

  • Her sabah çocuklarımızı gönderdiğimiz okulumuza sahip çıkan velileriz.
  • Paramızı isteyip sözümüzü istemeyen okullara hayır diyen velileriz.
  • Ödediğimiz vergilerin okulda çocuklarımız için kullanıldığını görmek isteyen velileriz.
  • Eğitimin bir kamu görevi olduğunu bilen velileriz.
  • Çocuklarımıza her türlü sosyal aktivitelerin okullarınca düzenlenmesini isteyen velileriz.
  • Laik, bilimsel ve nitelikli eğitim isteyen velileriz.
  • Paran kadar eğitim dayatmasını kabul etmeyen velileriz.
  • Çocuklarımızın öğretmenlerinin geçici ücretli değil, kadrolu olmasını isteyen velileriz.
  • Ortak sorunlarımızı ortak çözmek isteyen velileriz.

Söyleşi: Ebru Kirsiz


Diğer Yazılar

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome