Beton var, yer misin? - Gözde Bedeloğlu

14 Şubat 2014 Cuma

Bu ciddi uyarıların hepsi, havalimanı gibi büyük projeler için hazırlanması zorunlu tutulan ÇED raporunda yer alıyor. Ancak sonuç olumlu; rapora göre, tabiat katliamı söz konusu olsa da, havalimanı için daha iyi bir yer yok!


“Büyüme ve kalkınma dediğimiz süreç böyle devam ederse, ortada yaşanabilir bir dünya kalmayacak. Bu acımasız rekabet, bu hırs, bu tamah böyle devam ederse, çocuklarımıza bırakabileceğimiz bir dünya var olmayacak. Çok bilinen bir Kızılderili sözünü burada bir kez daha tekrar etmekte fayda görüyorum. ‘Bütün ağaçlar kesildiğinde, bütün hayvanlar avlandığında, bütün sular kirlendiğinde, hava solunamaz hale geldiğinde, işte o zaman paranın yenilebilir bir şey olmadığını anlayacaksınız’.”

***

Birleşmiş Milletler Ormancılık Forumu’nda yapılan bu etkileyici konuşmanın sahibi, bir buçuk ay sonra yeşil Gezi’yi gri AVM yapmak için halkına savaş açacak olan Türkiye Başbakanı R.T. Erdoğan’dan başkası değildi. Çocuklara bırakabileceğimiz bir dünya kalmayacak, diye dertlenmesinin hemen sonrasında, ağaçlar ölmesin diye sokağa çıkan 7 çocuk, emrindeki polislerin copu, sopası, silahıyla toprağa düşecekti.

***

“Bütün ağaçlar kesildiğinde” derken, aklında 3. köprü; “bütün sular kirlendiğinde” derken, aklında Kanal İstanbul; “hava solunmaz hale geldiğinde” derken, aklında 3. havalimanı vardı. “İşte o zaman paranın yenilebilir bir şey olmadığını anlayacaksınız” diye uyaran Kızılderili ise, ihaleye çıkarılan ormanlık arazi için, “bir çukur verip 90 milyar lira alıyoruz” diyen Bakan Binali Yıldırım tarafından sahneden itilmişti.

***

Erdoğan için, bir etkileyici konuşma süsü olmaktan öte anlam taşımadığı anlaşılan Kızılderili’nin ruhuna okunan El Fatiha sonrası, İstanbul ormanları AKP’nin rant hırsıyla karşı karşıya kaldı. Bütün bu çılgın projelerin ekolojik bir felakete neden olacağı, ormanları tahrip edip, su kaynaklarını kirleteceğiyle ilgili bilimsel uyarılara karşı AKP iktidarının 3. havalimanı ihalesini, milletin a.na koyacağını ilan eden Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa ortaklığının kucağına atmış olması pek ironik. Doğanın içine edecek bir proje, elbette milletin a.na koymaya meraklı ‘büyük müteahhitlerin’ işi.

***

Yeni havalimanının yapılmak istendiği yerin yüzde 90’ı göl ve ormanlık alan. Ağaçlar kesilecek, sulak alanlar vasfını yitirecek, canlılar ölecek, içme suyu kaynakları azalacak, araç trafiği artacak, hava kirlenecek, sadece o bölgeye özgü yetişen bitki türleri yok olacak, yapılaşma artacak, binlerce yılda oluşan ekosistem tahrip edilecek. Bu ciddi uyarıların hepsi, havalimanı gibi büyük projeler için hazırlanması zorunlu tutulan ÇED raporunda yer alıyor. Ancak sonuç olumlu; rapora göre, tabiat katliamı söz konusu olsa da, havalimanı için daha iyi bir yer yok!

***

Görülüyor ki, ÇED olumlu raporu çıkmadan ihalesi yapılan proje için gereken her türlü kolaylık düşünülmüş. Geçtiğimiz gün, İstanbul 4. İdare Mahkemesi, İstanbulluların açtığı dava sonucu, ÇED olumlu kararının yürütmesini durdurma kararı verdi. Mahkeme, arazide yapılacak keşif ve bilirkişi raporunu inceleyene kadar bir çivi dahi çakılmaması gerekirken, Devlet Hava Meydanları İşletmesi projenin devam edeceğini açıkladı.

***

AKP ve medyası, paranın yenilebilir bir şey olduğundan emin olacak ki, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının Türkiye ekonomisine vereceği zararları saymaya başladı bile. Havalimanında gecikme yaşanması halinde Türkiye’nin her yıl milyarlarca liradan olacağı konuşuluyor ama binlerce yılda meydana gelen ekosistemin tahrip edilip insan-doğa dengesinin dönüşü olmayacak şekilde bozulmasını umursayan yok. Neymiş, gecikme, şirketleri finansman açısından da sıkıntıya sokarmış, yabancı yatırımcının Türkiye algısı bozulurmuş.

***

İnsan hayatı için elzem olan havayı, suyu, toprağı yok etme konusunda kafasında soru işareti taşımayanlar, Türkiye’ye yönelik yatırım yapmak isteyenlerin kafasında oluşabilecek soru işaretlerinden kaygı duyuyor. Doğayı, halkı ve kamu yararını gözetmek yerine, çılgın projelerle, ceplerinin derdindeler. Dilerim ki, Kızılderili’nin sözünü hatırlatmadan önce özünü anlarlar. Onar yıllık ömürlerini, biner yıllık doğanın önüne koyabilme cehaleti, ancak 200’lük banknot arası 60 cm’lik beton yemeği gerektirir çünkü.


Diğer Yazılar

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome