Bir uyarı da Kıbrıslı Türkler’den! - Doğan Tılıç

8 Temmuz 2014 Salı


Hayatta en hakiki mürşit, yol gösterici yani, hayatın kendisi aslında. Bakmasını, görmesini ve ders almasını bilenlere!

Sola, ki burada solu sosyal demokratları da içeren en geniş anlamıyla kullanıyorum, yol gösteren mesajlar Yunanistan’dan geldi önce. Neo-liberalizme teslim olmuş ve sağa yanaşmış, sağla koalisyonlar kurmuş sosyal demokrat PASOK, yüzde 40’ın üzerinde oy oranıyla ülkenin en büyük partisiyken, Türkiye’de olsa barajı geçemeyecek kadar geriledi.

Öte yandan, başarılı bir sol ittifakın adı olan SYRIZA, marjinal gruplar diye dudak bükülürken, neredeyse ülkenin en büyük partisi oldu.

28 Haziran’da Kıbrıslı Türkler sandığa gittiler; hem yerel yöneticileri seçmek hem de Meclis’teki tüm partilerin anlaşarak getirdikleri anayasa değişikliğini oylamak için.

Meclis’teki tüm partilerin “Evet” dediği anayasa değişikliğine devrimciler, sosyalistler, aydınlar, adanın en büyük sendikası ve önemli sol güçlerinden olan öğretmenler sendikası “Hayır” dedi. Sonuç; “marjinaller” diye dudak bükülenlerin yüzde 62’lik zaferi. Tabii bu sonuçta; Meclis’te “Evet” diyen UBP ve DP gibi sağ partilerin tabanın da “Hayır” demesinin etkisi var.

Daha demokratik bir anayasa diye başlangıçta Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler (CTP/BG) tarafından 81 madde olarak gündeme getirilen ancak sonra içi boşaltılarak 21 maddeye indirilen göstermelik değişikliğe “Hayır” dedi Kıbrıslı Türkler.

CTP/BG geçmişte Sovyet çizgisini benimsemiş, tüzüğünde sosyalist yazan ancak yıllardır izlediği neo-liberal politikalarla kendisini sosyal demokrat kitle partisi olarak tanımlarken adada “solun büyüğü” olma iddiasını da bırakmayan bir parti. Şimdi hükümetin büyük ortağı ve emekçilerin kazanımlarına karşı yasalara attığı imzalarla adeta fiilen soldan sağa savrulmuş durumda.

CTP/BG geçmişten beri farklı muhalif gruplarla birlikte anayasaya karşı çıkma nedenlerinin başındaki Türkiye’nin askeri vesayetinin somut ifadesi, polisi ve itfaiyeyi bile TSK’nin adadaki kolordusuna bağlayan geçici 10. maddeyi gündeme getirmedi, getiremedi. Kendi çizgisine bile sahip çıkmayan, davasından vazgeçmiş bir siyasi özne, bütün partilerle uzlaşarak hazırladığı bir anayasa değişiklik paketi söz konusu olduğunda bile halktan “Hayır” yanıtı aldı.

“Daha demokratik anayasa”, “Herkes için anayasa yaptık” söylemlerine karşın, bir ay gibi kısa bir sürede kimseye danışmadan, yeterince tartışmadan önüne konulana verilen koca bir “Hayır” yanıtı geldi Kıbrıslı Türklerden.
Yerel seçim sonuçları da öğretici; yıllardır büyük kentleri elinde tutan CTP/BG, iktidarın büyük ortağı olmasına karşın Lefkoşa, Girme ve Mağusa gibi üç büyük kenti kaybetti.

Türkiye’de İstanbul ekonominin, Ankara siyasetin başkentiyse, Kıbrıs’ta Lefkoşa her ikisinin toplamı, Lefkoşa belediyesi de belediyelerin “amiral gemisi”dir. O amiral gemisinin köşkünde şimdi sol ittifakın adayı Mehmet Harmancı oturuyor.

Seçime tek başına giren sosyalist-devrimci çizgideki Yeni Kıbrıs Partisi’nin partiyi Avrupa Sol Partisi’nde temsil eden Murat Kanatlı’yı Belediye Meclisi’ne göndermesi, Lefkoşa’dan “solu ben temsil ederim” iddiasındaki CTP’ye verilen bir başka mesaj oldu.

CTP’den Lefke belediye başkanı seçilen Aziz Kaya ise parti içinde devrimci duruşu ile tanınıyor ve seçimi sağa yaklaşılarak başarılı olunamayacağına dair kendi partisine de mesaj niteliğinde. Arkadaşlarının “Kıbrıs’ın ilk devrimci belediye başkanı” olarak nitelediği Kaya, Türkiye’de öğrenciliği sırasında Devrimci Yol hareketi içinde yer almış ve buna ilişkin soruları “O benim geçmişim, onurla gururla sahip çıkarım” diye yanıtlıyor.

Hayat önce Yunanca konuşarak; sağa yanaşarak varılacak bir yer olmadığını ve başarının solda ortak bir muhalefet çizgisini yükselterek gelebileceğini söyledi. Baktı anlaşılmıyor, bu kez Kıbrıs Türkçesi’yle seslendi:

Davanızdan vazgeçer ve çoğunluğa yaklaşarak iktidar olacağınızı sanırsanız, çoğunluk içinde kaybolup gidersiniz. Anlatacak bir hikâyesi olmayanı kimse dinlemez!

BirGün Gazetesi
08.07.2014


Diğer Yazılar

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome