Güldüren sorular sormak! - Doğan Tılıç

20 Temmuz 2014 Pazar


Gazeteciliğe tepeden inme geldim sayılır. 12 Eylül’ün “görülmüştür” damgasını yedikten sonra, bize başka bir iş yaptırılmayacağından, arzuhalcilik, kamyon şoförlüğü falan derken gazetecilik oldu. Bu meslekte hakkıyla bir “usta-çırak” ilişkisi de yaşayamadım, ona yanarım.

Yine de, Belgrad’da büro şefim Juan’dan öğrendiklerim oldu. Gittiğim bir basın toplantısında, herkesin bildiğini ve sorarsam bana güleceklerini düşündüğüm bir detayı atladığımı fark edince, “Orada utanman önemli değil” demişti, “önemli olan okuyucuların karşısında utanmaman”.

Ardından Doğulu gazetecilerin soru sorma kompleksi üzerine bir nutuk atmış; “Batılılara bak, en aptalca soruları bile büyük bir cesaretle sorarlar” diye de eklemişti. “Soru sorarsanız birkaç dakika aptal gözükürsünüz, sormazsanız ömür boyu” diyen Çin atasözünü de o günlerde duymuş, kendimi gözden geçirip Juan’a hak vermiştim. Uzun süre aptalca sorular sorabilme terapisi yaptım kendime; pek mühim adamlara cevabını bildiğim sorular sordum, sırf kendime güldürme korkusundan kurtulmak için.

Allah’tan tek bir müstehzi bakışla bile karşılaşmadan cevaplandı o sorularım da, yarıda bırakmadan tamamladım tedavimi!

Muhabirimizin sorusunun “BirGün gastesiydi… peki” diye karşılandığı ve gülüşmelere yol açtığından habersiz, o toplantının haberini okumuştum gazetede. Soruyu soran Ömür Şahin Keyif’in de imzasını taşıyan, “Erdoğan yuhalattı Demirtaş alkışlattı” başlıklı, BirGün’ün diğer gazetelerden farkını ortaya koyan haberi... Üzerine fırtınalar koparılan diyalog ve gülüşmelerden tek iz taşımayan, yazanı okuyucu karşısından asla utandırmayacak bir haberdi.

İki gün önce bir meslektaşın telefonuyla haberdar oldum sanal alemde kopan fırtınadan. Sonra, kızgın ve kırgın bazı BirGün okurlarından mesajlar aldım, Demirtaş’a “Etkileyebildiğim herkesin size oy vermesine çalışırken, Akit dahil hiçbir gazeteciye temsil ettikleri kurumu tekrar ettirmeyip, alaycı ve küçümseyici bir ses tonu ve mimikle” BirGün’e seslenmesinin nedenini soran.

Bir siyasinin kendisine soru soran muhabiri değil de çalıştığı kurumun kimliğini muhatap alarak konuşmasının en tipik örneklerini Erdoğan’da görüyoruz. “Zaman’dı değil mi?” diye başlayıp, ayar veren tavırlar… ki otoriterizmin bariz dışa vurumudur.

Gülüşüp alkışlayanlar ayrı, onlar “Efendim, bu enerjinizi neye borçlusunuz? Ne yiyor, kaç saat uyuyorsunuz?” türünden soruları seviyor olmalılar!

Ben Demirtaş’ın tavrında bir kasıt hissetmedim, telefonla Yazı İşleri Müdürümüz Barış’a ve Twitter hesabından herkese yanlış anlaşıldığını belirtip üzüntüsünü ilan etmesinde erdem gördüm. Hakkındaki düşüncelerim pekişti. Keşke gülüşmelere de müdahale edebilseydi…

Varsın her fırsatta AKP-cemaat medyalarında arz-ı endam edip, iktidarın değirmenine su taşıyan çanak sorulara büyük bir ciddiyetle cevap verenler o soruya gülüp densizlik desinler!

İyi ki akıllarına gelen her soruyu, herkese sorabilecek muhabirleri var bu gazetenin. Mesleki olarak yanlış bulsam da, IMF Direktörüne sorusunu ayakkabısı içinde ileten deli-kanlıları var. İyi ki, aldıkları sorumluluğun hakkını verip, ateşe körükle gidenlere karşın “O toplantıda gülen arkadaşlar neye güldüklerini bilmeden güldükleri ile kalsınlar… Hepimizin yolu açık olsun.

Dayanışma ile” diyen gencecik yöneticileri var…

Onlar, “O soru öyle mi sorulurdu, böyle mi sorulurdu”yu aralarında tartışırlar. Yaptıkları onca güzel iş yanında, hatalar yapmak için de kredileri var. Yeter ki, soru sormaktan vaz geçmesinler.O toplantıda ben olsaydım, “Sayın Cumhurbaşkanı adayı” diye mutlaka sorardım; “Bir gazetede, partiniz işaret edilerek, ‘HDP önündeki ÖDP engeli kesinlikle aşılmalıdır… Yoksa radikal demokratik hareket bu görevi yapacak ve ÖDP’yi gerçek ifadesine kavuşturmak zorunda kalacaktır’ şeklinde değerlendirmeler olmuştu. Bunu nasıl anlamak gerekir, siz nasıl anladınız?” Bizimkisi soru sorma mesleği, eh ben de kendime güldürmeyi dert etmeden sorular sormayı öğrendim; işte asıl bunu sorardım. Dayanışma ile!


Diğer Yazılar

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome