Patriotun Anlamı

28 Kasım 2012 Çarşamba

Patriot füzelerinin Türkiye sınırlarına kurulması kesinleşti. Bugünlerde NATO görevlileri füzelerin nerelere kurulacağına ilişkin bir inceleme için Türkiye’de bulunuyor.


Patriot füzelerine ilişkin son günlerdeki malum tartışma kumandanın kimde olacağına ilişkindir. Pek çok konuda olduğu gibi AKP cephesinden bu konuda da farklı ve yanıltıcı yanıtlar verildi. Önce, bu sistemin kumandasının TSK’da olacağı söylenmişti. Ancak, ardından –içinde TSK’nın olduğu- Avrupa Müttefik Komutanlığı’nda olacağı yönünde kimi değerlendirmeler yapılmıştı. Son noktayı ise NATO Genel Sekreteri Rasmussen, ‘komuta NATO’da olacak’ sözleriyle koydu.

Kumandanın kimde olacağı bu tartışmanın aslında devede kulak kısmı. Zira, kumandanın kimin elinde olduğundan daha önemlisi bu füzelerin Türkiye sınırına neden yerleştirildiği sorusudur.

Suriye’ye Karşı Güvenlik Gerekçesi
Patriot füzelerinin ilk gündeme gelmesi Suriye’de kimyasal silahların varlığına ilişkin bir tartışmanın sonucunda gerçekleşmişti. Füze sisteminin kurulması için Türkiye’den talep olduğu yönündeki haberler o zamanlar yalanlanmış, RTE ‘bu konuda bilgim yok’ diye konuşmuştu. Yine, Diyarbakır’da ABD ve NATO askerlerinin keşif yaptıkları yönündeki haberler de bu kez Genel Kurmay tarafından yalanlanmıştı.

Bu tartışmalar içerisinde, Cumhurbaşkanı’nın ‘kimyasal tehdit karşısında savunma ihtiyacı var’ sözleriyle başlattığı tartışma, gün be gün tehdit algısı geliştirilerek sürdürüldü.

Suriye karşısında Türkiye’nin bir güvenlik gerekçesi yaratmaya çalışmasının asıl nedeni kuşkusuz bugün sürdürdüğü örtülü savaşın bir parçasıdır. Türkiye, Suriye’de krizin en başından itibaren keskin bir tavır alarak iç savaşın bir parçası olarak konumlandı. Şimdilerde gündemden düşürülmüş görünen gizli üsler-askeri kamplar aracılığıyla iç savaşın merkez üssü haline getirilen Türkiye, bunun ardından savaş tezkeresi ile birlikte örtülü savaşı sınır savaşları ile derinleştirmeye çalıştı.

Suriye’de bugün iç savaşın derinleştirilmesi, bir türlü parçalılığı giderilemeyen iç savaş güçlerinin birliğinin sağlanması ve bu süreçte etkin hale gelen radikal İslamcı kimi yapıların etkisinin kırılması noktasında ABD’nin başlattığı yeni süreç içerisinde geliştiriliyor.

Patriot füzelerinin gerekçesi ise Suriye ile sınırlı olmanın ötesinde bölgesel çevreleme stratejisidir. Suriye’de rejim değişikliğine yönelik daha etkili bir müdahale noktasında geliştirilmesi düşünülen ‘tampon bölgenin’ oluşturulmasının da güvencesi olabilecek olan Patriot füzeleri ötesinde İran’da başta olmak üzere bütün Ortadoğu’ya çembere alma yönündeki emperyalist saldırganlığın bir sonucudur.

NATO’nun Yeni Çevreleme Siyaseti ve Türkiye
NATO’nun, 2010 Lizbon Zirvesi’nde belirlediği yeni stratejik yönelim Ortadoğu’nun çevrelenmesi ve bu noktada Türkiye’nin cephe ülkelerden birisi haline getirilmesine dayanıyordu. Kürecik’e kurulan Füze Kalkanı Radar Sistemi bu anlamda bir başlangıç adımı oldu. Füze Kalkanı Radar Sistemi’ne karşı, başta İran olmak üzere Rusya’nın verdiği tepkiler de temelde bu çevrelemeye yönelik bir itirazdı. Patriotların yerleştirilmesi ise bu noktada yeni bir adım olarak hayata geçirilerek çevreleme operasyonu güçlendiriliyor.

Bu şekilde, Ortadoğu her anlamda kontrol altına alınıp, savunma gücü tamamen etkisizleştirilerek hem dışarından gerçekleşecek askeri saldırılar da hem de bugün Suriye’de yaşandığı şekilde süren iç savaşlar sürecinde etkisiz hale getirilmek isteniyor. ABD’nin bölgeye dönük saldırı planları ile birlikte, kendi askeri gücünün büyük bir kısmını Asya-Pasifik’e yönlendirme yönündeki arayışı ile de uyumlu şekilde Türkiye burada askeri bir üs olarak konumlandırılıyor.

AKP’nin güvenlik olarak attığı tüm gerekçelerin geçersizliği bir yana, AKP’li yetkililer ve yandaşları Patriot füzesinin yerleştirilmesini neredeyse büyük bir başarı olarak sunma gayreti içerisinde. Başbakan’ın, ‘bu topraklar NATO toprağı’ açıklamasındaki pespaye zavallılıkla ifadesini bulan, neredeyse her gün ABD ve NATO askerlerinin cirit attığı bir ülke haline getirildi Türkiye! Patriot’ların kurulmasını gerçek anlamı da bu!


Diğer Yazılar

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome