Sağdan soluklanmak - Turan Eser

7 Ocak 2014 Salı

Ankara Büyükşehir Belediyesi adaylarından üç kişi yine sağcı ve MHP kökenli!


MHP’nin adayı MHP’li Mevlüt Karakaya; AKP’nin adayı MHP’li Melih Gökçek; CHP’nin adayı MHP’li Mansur Yavaş!

CHP Ankara ile sınırlı kalmadı, Gezi direnişinde üç şehit verdiğimiz Hatay’a AKP’li bir Milli Görüşçüyü, Kayseri, Bursa ve Balıkesir’e ise DYP’lileri aday gösterdiler. CHP’nin diğer adayları arasındaki sağcılar oldukça çok.

Görünen o ki, CHP, 973 bin 363 üyesi içinden sosyal demokrat aday bulamamış! Bunun için sağa sığınıyor, sağdan soluklanıyor.

Gezi direnişinin kazanımları, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet depremi sağın çökmesini tetikliyor. Sağ politikalar çökerken, CHP sol politikalara döner, yükselişe geçebilir, analizini CHP sağa düşerek yine boşa çıkardı. CHP, AKP’nin alternatifi olabilme kapasitesini yine sağcı ve muhafazakârlarla yükseltmeye çalışırken, parti içinde güçlü bir muhalif ses ve itiraz yok! Cılız serzenişlerde yok olmuş gibi. Herkes kendi koltuğunu korumanın derdine düşmüş!

Sağcılaşma karşısında ki sessizlik, siyasetin dava ve ilkeler için değil, menfaat ve çıkar odaklı yapıldığını deşifre ediyor. “Bu taktik adım, biz iktidara yürüyoruz” masalıyla sol alternatif politikalara dair hikâyesizliklerin üstü örtüyorlar.

SAĞIN ALTERNATİFİ SOLDUR!
Solun ve sosyal demokrasinin değerlerini güncellemek, geliştirmek, dönüştürmek yerine, CHP’nin sağdan soluklanması, sağın argümanlarına ve kadrolarına muhtaç halen gelmesi, CHP’nin Gezi direnişinin toplumsal dirilişini de okuyamadığını gösteriyor.

CHP sosyal demokrasinin alternatif olması için mücadele enerjisini sola dönerek vermek gibi bir sorumluluk önünde dururken, tüm enerjilerini koltukları için harcaması, sağın alternatifini, yine sağ-muhafazakâr politikalardan ve aktörlerden arıyor olmasını artık yadırganmıyor. CHP soldaki siyasi ve örgütsel boşluğu doldurmayacağı gibi, gerçek anlamda bir sol ve sosyal demokrat kimlikli partinin kurulmasını da hep engelledi.

SİYASETİN GİZLİ BOHÇASI
Politik tutumuna bakarsanız CHP’nin sosyal demokrat bir parti değildir. Siyaset, CHP’nin sırtında taşıdığı bol yamalı bohçalara benzemez. İki bohçalı siyaset, ikiyüzlülük demektir. Bu iki heybe ile kamuoyunun zihni bulandırılıyor. Bu sayede solun toplumsallaştırılması değil, faydacılık, koltuk savaşları yapılıyor. Genel merkezlerin gizli siyaset bohçasının içinde; kulis, denge hesapları, küresel ilişkiler, gizli pazarlıklar, gizli ve açık ittifakların planları saklanıyor.

İki bohçalı siyasetten ibaret masallarla toplumsal kesimler aptallaştırılıyor. Oy toplamaya endeksli masallardan ibaret siyaset emek, demokrasi, inanç özgürlüğü, sosyal politikalar, laiklik ve çok kültürlülüğe dayalı toplumsal barışı önemsemiyor. Hatta oy için, seküler yaşam tarzına yönelik saldırılara hizmet eden, mezhepçi Diyanet İşleri Başkanlığı, İmam Hatip ve İlahiyat gibi okullara, zorunlu ve seçmeli din derslerine ve Kuran kurslarına oy için peşkeş çekiliyor. Gericiliğe karşı mücadele yerine, oy uğruna gericilik besleniyor.

VİCDANI VE YARALARI KANATMAK
Maraş ve Çorum katliamlarının üzerindeki 3 hilalle yüzleşmeyenler, referandumda AKP ve cemaat çizgisine destek vererek, EVET oyu isteyen ve MHP’yi ise cemaatin argümanıyla “Maneviyatsız ülkücünün CHP’den farkı yoktur” diyerek, Cemaat ve AKP’ye zeytin dalı uzatan, AKP kendisine adaylık için yeşil ışık yakmayan, MHP’li Mansur Yavaş için Alevilerden hangi yüzle ve hangi argümanla oy talep edecektir?

Gezi direnişinde Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan ve CHP Gençlik Üyesi Abdullah Cömert gibi üç gencini şehit vermiş Hatay’da, CHP şu anki AKP’li Belediye Başkanı Lütfü Savaş için nasıl oy isteyecek? Hatay’ın Gezi şehitlerine “birkaç marjinal” diyen, Üniversitede öğretim görevlilerini “Sağcı-solcu, Nusayri Alevi” diye fişleyen; sonra kendini “Fişleme yapmadım. O fişler çantama CHP’liler tarafından atıldı.” diyen Lütfü Savaş için CHP hangi yüzle ve hangi argümanla, vicdanı sızlamadan oy isteyecektir?

CHP bu tutumuyla sağcı, dinci ve ülkücü adaylarla solun evrensel ilkelerini maskeliyor, itibarsızlaştırıyor, solun ve sosyal demokratların belleklerini siliyor, sola dair değerleri bilinçlerinden boşaltıyor.

Sağın gerici, rüşvetçi, rantçı ve yolsuzluk politikalarına hayır diyenler, Ankara için solun adayını bekliyor. Sola bu nedenle ortak bir aday lazım! Bu CHP’den aday olan MHP’li Mansur’a değildir!
 


Yazarlar:Turan Eser

Diğer Yazılar

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome