Suriye'ye Karşı Askeri Harekatı Destekleyenlere Dört Soru

10 Eylül 2013 Salı

Şu anda hâlâ Suriye’ye karşı askeri bir harekâtı desteklemeyi düşünenlerden, bu ülkede isyan başlamadan yıllar önce neden ABD’nin Suriye muhalefetini desteklemeye başladığını açıklamasını isteyin.


Ve onlara, Pentagon yetkililerinin neden dört yıldızlı general Wesley Clark’a -11 Eylül’den hemen sonra-, 5 yıl içinde yedi ülkeye…Irak, Libya ve Suriye dahil…saldırmayı planladıklarını söylediğini sorun.

İşte Wesley Clark’ın söyledikleri:
11 Eylül’ün ardından Pentagon’a gitmiştim. Yaklaşık on gün sonra. Savunma bakanı Rumsfeld ve bakan yardımcısı Wolfowitz’le görüştüm. Eskiden genelkurmayda benim için çalışanlara merhaba demek için alt kata indim. Oradaki generallerden bir tanesi beni içeri davet etti. “Efendim, içeri gelir misiniz? Biraz konuşmamız lazım”, dedi. “Ama çok meşgulsün” dedim. “Hayır, hayır” dedi, “Irak’la savaş kararı aldık”. Bu olay Eylül’ün 20’si ya da o civarda oluyordu.

**
Birkaç hafta sonra tekrar onu görmeye gittim ve biz bu esnada Afganistan’ı bombalıyorduk. “Irak’la hala savaşacak mıyız?” dedim. “Daha da kötüsü” dedi. Masaya eğildi ve bir kâğıt parçası aldı. “Bunu, biraz önce alt kattan aldım” dedi, –yani Savunma Bakanı’nın ofisinden- “bu yazışma, beş yıl içinde yedi ülkeyi nasıl ele geçireceğimizi anlatıyor; Irak’tan başlayarak, ardından Suriye,  Lübnan, Libya, Somali, Sudan ve en sonunda da İran”.

Onlara sorun bakalım; Suriye ve öteki 6 ülkede rejimleri değiştirme planları neden 1991’de yapılmaya başlandı.

Clark anlatmaya devam ediyor:
1991’de Paul Wolfowitz ile bir toplantı yapmıştım. Wolfowitz o dönemde savunma bakanlığında politikaların geliştirilmesinden sorumlu bakan yardımcısı idi –Pentagon’daki üç numaralı görev. Ulusal Eğitim Merkezi’ne komuta eden tek yıldızlı bir general iken, onunla görüşmem gerekmişti.
“Efendim, Çöl Fırtınası’nda askerlerin gösterdiği performans sizi oldukça mutlu etmiştir herhalde”, dedim. “Evet, ama tam da değil, çünkü aslına bakarsan Saddam Hüseyin’den kurtulmamız gerekiyordu ama kurtulamadık…Fakat, Körfez Savaşı’ndan bir şey öğrendik; ordumuzu o bölgede –Orta Doğu- kullanabiliriz ve Sovyetler de bizi durdurmayacak. Ve, yeni bir süper güç ortaya çıkıp bize meydan okumadan önce, bu eski Sovyet müttefiklerini –Suriye, Irak ve İran- temizlemek için 5 - 10 yılımız var”, dedi.

Ve onlara sorun bakalım, neden 50 yıl önce ABD ve İngiltere uydurma sebeplerle Suriye rejimini değiştirmeyi düşünüyordu.(Washington Blog’da bu konu ile ilgili daha önce çıkan bir habere göre, 1957’de İngiltere Başbakanı Harold Macmillan ve ABD Başkanı Eisenhower CIA ve MI6’nın ortaklaşa hazırladığı bir planı kabul etmişti. Bu plana göre, sınırda çıkartılacak uydurma olaylar sayesinde Suriye’nin batı yanlısı komşu devletler tarafından işgali için zemin hazırlanacaktı, ç.n)
 
Elbette sorulacak başka sorular da var, mesela;
*Suriye’yi bombalamak sadece muhafazakârları, sertlik yanlılarını güçlendirip, Amerika’nın ulusal güvenliğine zarar verecekken, neden saldıralım?
*En tepedeki Amerikalı komutan “Suriye’ye yapılacak bir saldırının hem riskli hem de maliyetli olacağını ve neden Suriye ile savaşa girileceğini anlamadığını” söylüyorken, neden saldıralım?
*Askerlerden, subaylara, Pentagon’da savaş planlamalarını yapanlara kadar herkes Suriye’ye saldırmaya karşı çıkıyorken, neden saldıralım?
*Gizli istihbarat raporlarını gören Kongre üyeleri bile Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığına ikna olmamışken, neden saldıralım?
*ABD ve İngiltere son 10 yıl içinde kimyasal silah kullanmışken ve ABD tarihteki en büyük kimyasal saldırıyı desteklemişken*, neden saldıralım? (*İran-Irak savaşında Irak’ın kimyasal silah kullanması ve 20,000 İranlının ölmesi, Washington Blog, ç.n)
*Suriye’ye karşı böylesi bir saldırının kendisi, kimyasal silah kullanımından daha büyük bir savaş suçu iken, neden saldıralım?

(Washington Blog isimli internet sitesinden çevrilmiştir)


Diğer Yazılar

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome